ZV OSŽ žst.Praha Vršovice
Vršovický zpravodaj
Říjen 2012 (č.5)
Archiv Zpravodajů:
http://www.railian.com/Vrsovice/Zpravodaj.html


Oficiální uzávěrka proběhla dne 7.10.2012 v 16.30 hod
(a bylo spuštěno počitadlo návštěv)

Aktualizace:
13.10. dodán obsah jednání při OŘ Praha - SŽDC (z 25. až 26.9.)
13.10. dodán obsah jednání při PO Praha hlavní nádraží - SŽDC (z 18.9.)
13.10. dodán obsah jednání při PO Benešov - SŽDC (z 10.9.)
13.10. dodán obsah jednání při KCOD Praha - ČD (ze 13.9.)
19.10. dodán obsah jednání při DKV Praha - ČD (z 21.9.)
19.10. v článku "Kdo řídí státní železniční firmy"
doplněno nové představenstvo firmy ČD Cargo a.s.
25.10. dodán obsah jednání při PJ Praha - ČD Cargo (z 26.9.)
2.11. dodán obsah jednání při PO Praha Libeň - SŽDC (ze 13.9.)


Zkratky používané ve Zpravodaji:Informace (nejen) pro 389 členů základní organizace OSŽ Praha Vršovice.
( 284 aktivních a 105 důchodců )

( počet členů k 7.10.2012 )


Pozn.: Nepodepsané příspěvky jsou od členů Závodního výboru, pouze příspěvky od jiných, nebo příspěvky, jejichž charakter to vyžaduje, jsou podepsány jménem.
   Slovo předsedkyně        Vážení členové naší organizace, zdravím Vás i ostatní kolegy a příznivce Zpravodaje u říjnového čísla.

   Je po dovolené a nastávají nám pošmurné podzimní dny, to je ten správný čas na čtení. V říjnovém čísle, jak se již stalo tradicí, jsme pro Vás připravili zajímavé rozhovory. Podíváme se po některých pracovištích, ukážeme vám, jak se RSM stará o své objekty a máme dvě reportáže z našich akcí. Nabídneme Vám informace z prvního společného jednání s kolegy naší skupiny spolupracujících ZO OSŽ = (KSO). Nahlédneme do struktur nejvyšších orgánů státních firem. Najdete ještě další zajímavé informace.
   Hodně členů zajímají KOP – tady se hodně jedná a diskutuje. Je to ale patová situace, kde není moc možností. Zaměstnavatel musí uposlechnout ÚOHS…tak co dál ? Jsou ve skutečnosti tři možnosti – podat trestní oznámení za porušení PKS - -> soudy se můžou táhnout léta. Druhá možnost - nátlaková akce-->je stávka reálná? Třetí možnost – doufat--> že se začne jezdit příští rok?
   Je vhodný čas pozvat Vás (členy naší ZO), na konferenci naší ZO, která se koná dne 29. 11. 2012 v kulturním sále na Smíchově. Věřím, že se sejdeme v hojném počtu a budete mít spoustu připravených otázek!! Žádám členy naší ZO, kteří nemají sjednanou ´´pojistku na blbost´´ (hlavně provozní zaměstnanci) …kontaktujte mě, nebo T.Bartoňka. Ve Zpravodaji již nebudeme řešit svátky a výpravčí ve výcviku, je to nuda, nic nového … změny mohou nastat pouze se změnami ve složení PV SŽDC a to je k zamyšlení! Sliby jsou nanic, tady naši odboroví předáci selhali a PKS dostala na frak. Že pár zaměstnanců přišlo o pár drobných (výpravčí ve výcviku), za měsíc přibližně 2000 až 3000,-Kč, koho to zajímá?

   Pěkné počtení všem přeje Alena Novobilská
Máte zájem o členství v ZO OSŽ Praha Vršovice? Informace získáte u předsedkyně paní Aleny Novobilské.
Tel.: drážní 419 32, jinak 972 2 419 32, mobil 773 452 596


Přihláška ke stažení


   Závodní výbor OSŽ Praha Vršovice   Členové závodního výboru - Váš námět pro jednání se zaměstnavatelem sdělte buď přímo předsedkyni ZO, nebo kterémukoliv členu ZV, váš problém pak bude projednán na schůzi ZV a pověřený kompetentní člen ZV ho projedná na jednání se zaměstnavatelem. Vše bude zdokumentováno a zajímavé věci budou publikovány na stránkách nejbližšího Zpravodaje.

(příloha 1)


   Jednání závodního výboru   


Termíny schůzí ZV OSŽ Praha Vršovice
Datum: Poznámka:Smíchov
11.10.2012 Vršovice
  8.11.2012 Smíchov
29.11.2012 konference - Smíchov
13.12.2012 Vršovice


   Jednání se zástupci zaměstnavatele   


OŘ Praha
Zástupci zaměstnavatele Zástupci ZO Proběhlo setkání Příští setkání
Ing.Jasenčák Miroslav
(náměstek ředitele pro provoz)
Ing.Pech Petr
(náměstek ředitele organizační jednotky)
Novobilská Alena
Bartoněk Tomáš30.10.2012

Plán jednání výboru OSŽ při OŘ Praha (SŽDC)
Termíny jednáníPO Praha hlavní nádraží
Zástupci zaměstnavatele Zástupci ZO Proběhlo setkání Příští setkání
Cibulka František
(přednosta PO)
Novobilská Alena
případně dalšív říjnu
nebude

PO Praha Libeň
Zástupci zaměstnavatele Zástupci ZO Proběhlo setkání Příští setkání
Ing.Tuma Vladimír, MBA
(přednosta PO)
Novobilská Alena
Sekyra Lukášv říjnu
nebude

PO Benešov u Prahy
Zástupci zaměstnavatele Zástupci ZO Proběhlo setkání Příští setkání
Ing.Blecha Jan
(přednosta PO)
Kubart Ondřej


15.10.2012

KCOD Praha
Zástupci zaměstnavatele Zástupci ZO Proběhlo setkání Příští setkání
Ing.Goliáš Jakub
(manažer - zástupce ředitele)
Duroň Tomáš
(vedoucí přídělu služby)
případně další
Charvátová Anna
Dvorská Věra9.-10.10.2012

DKV Praha
Zástupci zaměstnavatele Zástupci ZO Proběhlo setkání Příští setkání
Ing.Sosna Václav
(Vrchní přednosta DKV Praha)
Ing.Trojánek Milan
(Manažer oddělení DKV Praha)

Toman Vladimír24.10.2012

PJ Praha
Zástupci zaměstnavatele Zástupci ZO Proběhlo setkání Příští setkání
Ing.Krátký Miloš
(ředitel OJ PJ Praha)
Hálová Ivana
(vedoucí specializovaného střediska)
Kácovský Ladislav
Skrečka Petr25.10.2012


   Akce pro členy ZO   Akce trvalé - permanentky do zoo, do botanické zahrady, lístky na plavání, masáže, kultura apod.

(příloha 2)Akce chystané - stručně co se chystá v dohledné době

(příloha 3)


   Ohlédnutí za proběhlými akcemi   Cyklovýlet jižní Čechy (10. až 13.9.2012)

    Pondělní ráno, 10. září, nadešel jistě netrpělivě očekávaný den, kdy jsme opět mohli společně vyrazit na kola. Čekalo nás projíždění jižních Čech v okolí Suchdola nad Lužnicí a pohraničím Rakouska. Ubytovaný jsme byli v Suchdole, kousek od nádraží, v moc příjemném penzionku Podolský. Po příjezdu jsme si dojeli na oběd a po něm hurá využít krásné počasí. Hlavní atrakcí dne byla národní přírodní rezervace Červené blato. Od roku 1774 se zde těžila rašelina pro blízkou sklářskou huť. V roce 1953 byla těžba ukončena a prostor využíván k ochraně přirozeného krajinného pokryvu. Rozlohu má 331 ha. Vede tudy naučná stezka, tvořená podvalovým chodníčkem, který dotváří unikátní atmosféru severské tundry. Je i velmi praktický, když je po dešti. Jen tedy nesmíte mít kluzké boty:)

    V úterý jsme vyjeli do Rakouska. Naplánovaná trasa vedla přes Nové hrady, kde stojí státní hrad ze 13 století. Pokračovali jsme až do rakouské Weitry, kde je už z dálky viditelný zámek. Bohužel měli rakušané zrovna tento den zavíračku...Po ujetých 85 km jsme si večer rádi odpočinuli u opékání buřtů.

    Ve středu se pokazilo počasí, tak část účastníků jela do blízké Třeboně. Podívali jsme se do zámku a na úžasnou výstavu vodníků a podobných příšerek. Výhled z radniční věže sice za moc nestál, ale při troše úsilí se podařilo objevit i obzvlášť dobře schovanou kešku. Prošli jsme se i kolem Zlaté stoky, vodního kanálu, který napájí tamnější rybniční soustavu. Nakonec jsme došli k Schwarzenberské hrobce, kde jsme si mohli prohlédnout 26 rakví. Večer jsme opět poseděli, ovšem raději ve společenské místnosti.

    A ve čtvrtek ráno už se zas odjíždělo domů. Opět díky skvělé organizaci, fajn lidem a povětšinou příjemnému počasí, jsme si to myslím užili a máme na co vzpomínat.

           Marie Stichová


...na zahradě penzionu ...opět zahrada penzionu ...CHKO Červené blato
...CHKO Červené blato ...Terčino údolí u Nových Hradů ...účastníci zájezdu
...Weitra, hrad ...Weitra, informační kancelář ...společenská místnost v penzionu
...Nové Hrady ...Třeboň, zámek ...Třeboň, náměstí


Prodloužený víkend u Máchova jezera (28. až 30.9.2012)

(Kulturní akce ve dnech 28. – 30. 9. 2012)
S trochou nadsázky lze napsat, že šlo spíše o turisticko – vzdělávací akci.

Den první – 28.9.2012


    Zahájení bylo jako vždy tradiční, ve vlaku z Prahy hlavního nádraží. Vlak odjel včas, na nikoho nečekal, ani na lidi, kteří se chtěli zúčastnit, ale nakonec to vzdali. Několik lidí (většinou zaměstnaných) ohlásilo příjezd později a také skutečně dorazilo!

    Ihned po příjezdu do Doks nás velitel akce P.Č. odvedl k ubytovacímu zařízení. Ubytování bylo vskutku netradiční. Rodiny s dětmi v „mobilhomech“ (což jsou podle mě přerostlé karavany bez možnosti častého pohybu). Ostatní vzali za vděk za obestavěný a upravený starý vůz z 50-tých let. Nicméně ubytování bylo skvělé, překvapivě pohodlné a vybavené všemi vymoženostmi co si rozmazlený člověk ve 21. století přát.
    Všichni se ubytovali a došlo na nejhorší. Rozhodnout se co s načatým odpolednem. Po krátké domluvě se turističtí nadšenci odhodlali k túře na Bezděz. Zbylé rodiny s malými dětmi se potulovaly po okolí Doks, u Máchova rybníku (pardon vlastně jezera!).

    Před odchodem na túru bylo striktně rozhodnuto občerstvit se v místním hotelu, kde shodou okolností probíhaly zvěřinové hody. Ukázalo se to jako vynikající nápad, snad jen nebylo nejlepší dát si tu Plzničku před výstupem na Bezděz.
    Cestou na Bezděz probíhalo mnohé školení. Např. samozvaný mykolog J.K. nás neustále nepřestal překvapovat svými znalostmi, jak v teoretické, tak v praktické podobě. Když už byly znalosti předány, přeorientoval se do oblasti lesní zvěře. Subjektivně nemohu posoudit jeho znalosti, protože sám nejsem myslivec. Jen na závěr došlo ke slovní přestřelce mezi velitelem akce P.Č. a mykologem - myslivcem J.K., zda rýhy na cestě jsou od kance nebo od motocyklů typu „Cross“.
    Jak vidno cesta utekla rychle a než jsme debatu dokončili, přivítalo nás Bezdězské podhradí. Výstupu na samotný hrad (603 m.n.m.) byl nezvykle rychlý a pak už zbývalo jen kochat se jedním z našich nejzajímavějších míst. Na některé padla romantika starého hradu, někteří zasněně hleděli z věže do dáli, někdo se těšil na večerní buřty a pivo, zkrátka co člověk, to jiná libůstka.

    I na osvěžení v místním bufetu došlo. Po sestupu z hradu zpět do podhradí nás potkala malá Medovinová přeháňka (to na radost z konce prohibice) a následoval návrat do místa našeho přechodného obydlí. Druhá skupinka s dětmi se postarala o přinešení palivového dřeva a vůbec vypadala, že si den také pěkně užila. Nebyl by to J.K., aby zase něčím nepřekvapil. Po návratu zakoupil dvě lahvinky sektu, čím se potvrdilo, že je i pěkný mlsoun! Ovšem musíme dodat že nikoliv držgrešle a kolenovrt. Rozdělil se s ostatními a tím byl částečně oslaven jeho vstup do řad penzionovaných nádražáků. Zbytek večera se nesl ve znamení piva, vína, buřtů ale zpěvu bohužel ne! Na ten prozatím nedošlo. (Ale nebylo to nedostatkem alkoholu!!!)


Den druhý – 29.9.2012


    Budíček byl poměrně brzo, některým chyběla rozcvička, která byla nahrazena částečným poklusem na nádraží na vlak. Čas odjezdu byl nekompromisní – v 9.06.
    Opět obě zbylé rodinky s dětmi zvolily pro jistotu kratší trasu a prohlásily, že zkusí dojít na Bezděz. (Zkrátka byly o den pozadu).
    Naše neúnavná skupinka dojela do Oken a vydala se směr Vrátenská hora. Cestou se dalo posbírat něco plodů jabloní. Ukázalo se, že co člověk, to odborník na jabloně. (Snad ještě horší než na houby!) Jen J.K., snad z trucu?, hledal vlašské ořechy. Kóta 507 m.n.m. (pro nezasvěcené Vrátenská hora) byla pokořena okolo poledního. Po krátké diskuzi, zda vylézt na rozhlednu nebo ne, se nakonec po malé svačince všichni zvedli a na rozhlednu vylezli. Rozhled byl znamenitý, co víc si přát. Následovalo něco fotografií a hurá na Housku.
    Jak bylo předem zjištěno, hrad má být nejen otevřený, ale má zde být i slavnost. Ta rozhodně předčila očekávání. Naše první kroky na Housce směřovaly k pokladně a samozřejmě v těsném sledu k občerstvení (pivo a medovina se staly oblíbeným nápojem této skupinky).
    Kdo nezažil prohlídku na Housce s místním kastelánem neuvěří. Poutavý výklad člověka v dobovém oblečení s dobovým myšlením nelze než neocenit. Škoda jen, že jsme se dozvěděli nejen o hradu a okolí, ale i něco o hříchách kolegyně L.G.. Ta má údajně ve sklepení hradu u čertů už svou kóji č. 638, hned vedle Doroty Máchalové. Budiž jí uklidněním, že má zatím na kontě jen černé puntíky, nikoliv skvrny.
    Tento závěr byl ještě umocněn hrátky s hady v předhradí. Zde na sebe opět upozornila L.G., která se snažila zkrotit nadrženého hada, který se zoufale snažil dostat ke své milé. Ostatní nekrotili, jen se s hady fotili. Úplný závěr patřil shlédnutí exhibice střelců z palných zbraní ze středověku. Hákovnice, malé dělo a muškety jsou opravdu hlučné! Nedá se to poslouchat moc dlouho.
    Cesta zpět byla zpestřena návštěvou restaurace v obci s neobvyklým názvem Kruh. Přestávka na jídlo byla schválena jednohlasně. Nikomu se totiž nechtělo jíst klobásy na hradě, když budou k večeři buřty. Proto si někteří dali lečo s buřtem.
    Malým zpestřením bylo ještě hledání „kešky“ v obci Žďár. Zbylých několik kilometrů zpět do Oken na nádraží už proběhlo v poklidu. (Když nepočítám poslední 2 km, které byly doklusány rychlostí 6 km/h.)
    A jak dopadla skupina s malými dětmi? Tak zdolat Bezděz se jim nepodařilo neb jim nezbyl čas. Ale opět jako den před tím nevypadali zklamaně.
    Společný večer proběhl opět v dobré atmosféře. Pivo, víno, buřty a tentokrát i něco málo zpěvu. J.F. konečně vytáhl kytaru a zahrál z not. Ostatní „falešňáci“ se přidali a hudební produkce byla na světě. (Z J.F. vypadlo, že má s sebou i „basovku“. Škoda, že má jen dvě ruce.)


Den třetí, poslední – 30.9.2012


    Asi nikoho neurazím, když napíšu, že se nikomu nechtělo domů. Po snídani a zabalení se celá skupina rozloučila. Několik nadšenců se ještě vypravilo na procházku po okoli, zbytek se vydal k domovu, vstříc všedním starostem.
    Celá akce se vydařila. Počasí jsme měli objednané „tam nahoře“, takže nás déšť nepotkal. Ubytování parádní, společenské večery na úrovni. Kdo nejel, může jen litovat, že tam nebyl s námi.

           František Krása

           ...a ještě šest vět od Lenky Gillichové

    Jak to tak bývá, poslední den výletu každý pospíchá domů a parta se trhá. Ani nyní to nedopadlo jinak a tak na poslední výlet jsme šli jen tři. Díky Pavlovi, který má jako svoji doplňkovou činnost při výletech hledání kešek, jsme se vydali na procházku okolo Máchova jezera. Zde jsme narazili na kemp, kde se natáčel známý seriál ,,Vyprávěj“. Stezka dále vedla okolo přírodní rezervace Břehyně. Za krásného počasí jsme urazili okolo 15 km a po dobrém obědě jsme odjeli domů.

   Stalo se   Zapomnětlivý přednosta

   Přednosta PO Libeň přišel i se svým náměstkem dne 18.9. na schůzi ZV Vršovické organizace. Ač návštěvu ohlásil a byl na schůzi uvítán, přesto zůstalo obestřeno tajemstvím, kdo ho na schůzi ZV vlastně pozval. Na dotaz předsedkyně ZO totiž odpověděl, že dostal pozvánku mailem, ale že si zaboha nemůže zrovna vzpomenout od koho.


Ledy se hnuly

   Podstatné ale je, že bylo domluveno, že přednosta PO Libeň bude pravidelně docházet na schůze ZV, kde se bude moci vyjádřit k dění v jeho PO a přímo na schůzi si vyříkat případné nejasnosti. Určitě to prospěje lepší vzájemné komunikaci. Tak uvidíme.
   Pro ZO Vršovice se tak zároveň rýsuje možnost organizačního zjednodušení, kdy by se během jedné schůze ZV stihly i dvě jednání s přednosty PO (rozumějte dvě jednání se zástupci zaměstnavatele), neboť přednosta PO Praha hlavní již na schůze ZV pravidelně dochází.zleva: náměstek Votava, přednosta Ing.Tuma,MBA
na jednání ZV


   Co se nám nelíbí   Jak se žije posunovačům ve Vršovicích

   Po krásných letních dnech nastal podzim a s tím také starosti s plískanicemi. Posunovači ve Vršovicích o tom mohou vyprávět, nejen že moknou venku, ale také na šatně. Po několika urgencích jak mojí osobou tak pí.Hálové nikoho z RSM to nezajímá. Přijdou, podívají se a to je tak vše. A to mají kancelář hned vedle posunovačů a ve vedlejší, perfektně opravené budově má RSM sídlo. Tak nevím jestli má cenu za něco platit nájem (což platí jak Cargo tak ČD) a dále se koukat na liknavost některých úředníků. V těchto podmínkách oni nejsou, mají teplé kanceláře. Doufám, že tento článek povzbudí osoby kteří zajistí nápravu a posunovači nebudou muset chytat vodu do lavorů a mít na stěnách plachty aby jim nepršelo do skříněk. Pro pořádek posílám pár fotek jak se žije ve Vršovicích.

           Ladislav Kácovský   Na skok na hradle   Hradlo Železný most

     Na Železném mostě jsem sloužila před lety, ještě jako signalista, proto má první návštěva po pracovištích směřovala právě sem. Hradlo leží na trati 220 z Prahy hlavního nádraží do Českých Budějovic, nedaleko nádraží Praha Vršovice.poloha bývalé odbočky, dnes hradla Železný most v pražském uzlu


     Hradlo Železný most pamatuje dobré i zlé časy, odolává ostrému zubu času a to již od roku 1919 a pořád má na trati své místo. Původně to byla odbočka, která vznikla, aby mohly nákladní vlaky z Vršovic Odjezdu vyrážet směrem na trať na Budějovice, ( odbočka současně plnila funkci hradla na trati Praha - Budějovice). To bylo v dobách, kdy ve Vršovicích bylo jedno z největších seřadišť, které žilo svým hlučným životem, hlasy z ampliónu a skřípání zarážek bylo slyšet široko – daleko. Vršovice postupně ztrácely hlučnou kulisu, až ustala úplně. Náklad se přestěhoval na silnice, výhybky se zrušily a z odbočky je od roku 2006 jen hradlo. Ale konec nostalgie! Hradlo funguje dál, vybavené poloautomatickým blokem z roku 1934. Hradláři jsou tady v TS 4., to jsou poctivě vydělané peníze, žádné velké rozhazování,............výhodou je, že ušetří na posilovně. Mechanické návěsti a předvěsti se totiž staví ručně, což hradlařům zajišťuje dobrou kondici… páky nejdou vždy lehce. Při mé návštěvě jsem trefila na Drážu Hanesovou,..což je dobře, protože jí znám celá léta..Ahoj Drážo, dovolíš mi pár otázek? Od kterého roku jsi na dráze a jak si začínala?


    Na dráze jsem od roku 1980 nastoupila jsem hned po železniční škole v Českých Budějovicích. Do Vršovic jsem přišla v roce1984 a prošla skoro celým ranžírem, jako signalista. Po zrušení odbočky, pokračuji ve funkci hradlaře.

Kolik tak projede vlaků za směnu?

    Kolem stovky za směnu, je to frekventovaná trať.

To je dost, jak se to zvládá při poruše autobloku, výluce, nebo vyloučené koleji?

    Jde to, důležité je nezmatkovat, soustředit se a hlídat odhlášky!

Koukám, že máte novou kadibudku, novou podlahu která vypadá fakt dobře, ale jinak nic moc, je něco, co byste chtěli zlepšit či opravit?

    Podlaha je fakt pěkná, ještě by to chtělo opravit střechu, aby nezatýkalo a vymalovat, bouda je opravdu stará.

Vím že bydlíš na Moravě, jak zvládáš dojíždění?

    Dojíždění mě nevadí, nemám rodinu a jsem už zvyklá, když mám víc směn, často využívám ubytovnu, jen by neměla být tak drahá.

Loňské léto jsi měla podle mě, ´´ hodně pracovní ?´´ …> jak to vypadalo letos?

    Určitě lepší, mám ráda svou práci a tak mě nějaká směna navíc nevadí, v době dovolených, to ani jinak nejde.

Ráda jsem tě viděla a děkuji, že jsi mě věnovala trochu času.

                   Hradlo Železný most navštívila Alena Novobilská

   Zpravodaj přeje k narozeninám                     Nezapomeňte také popřát, v říjnu narozeniny slaví...   

                   Kučerová Michaela - Stůj Jaroslav - Juráček David - Jareš Michal - Šedivý Vilém -

             Zummerová Jana - Jareš Michal - Fotr Martin - Vitásek Jaromír - Hrdlička Jiří -

                   Kolářová Antonie - Kácovský Ladislav ( 50. ) - Stainer Jan - Lacko Petr -

             Kadlec Jindřich - Marčanová Lenka - Smetanová Jana - Filek Jiří - Zakouřil Pavel -

                   Čepelová Zdeňka - Bodyová Jitka - Jendrýsková Mária -

             Černá Jana - Bielik Libor

   Kdo řídí státní železniční firmy?   


Kdo sedí v řídících a kontrolních orgánech ČD, ČD Cargo a SŽDC?   Rozhovory   seznámíme vás se zajímavými kolegy z jiných organizací:
Rozhovor s Harry Špirochem, členem ZV ZO OSŽ Děčín

(příloha 4)mapujeme pro vás náš závodní výbor:
Rozhovor s Annou Charvátovou, místopředsedkyní naší ZO

(příloha 5)mapujeme pro vás náš závodní výbor:
Rozhovor s Ondřejem Kubartem, členem závodního výboru naší ZO

(příloha 6)mapujeme pro vás naše zaměstnavatele:
Rozhovor s Františkem Cibulkou, přednostou PO Praha hlavní nádraží

(příloha 7)
   Koalice spolupracujících organizací      Motto: Rozhodli jsme se překročit vlastní stín a spolupracovat s dalšími ZO, které mají o spolupráci zájem. Věříme, že spolupráce bude ku prospěchu všem zapojeným.

Reportáž z prvního setkání zástupců spolupracujících organizací    Dne 19. 9. 2012 se uskutečnilo historicky první jednání spolupracujících organizací v rámci nového projektu. Místem setkání byla restaurace Sokolovna v Praze Radotíně, kde byl dostatek soukromí, ale i prostoru k diskusi k jednotlivým bodům jednání. Mezi pozvanými hosty byli představitelé základních organizací z Plzně, Kolína, Děčína a z Prahy Vršovic. V úvodu předsedkyně Alena Novobilská přednesla pozitivní informaci, kterou bylo, že velmi významná základní organizace v republice bude spolupracovat s námi v rámci koalice. Jednalo se o ZO OSŽ Ostrava hl. n. Tato informace vzbudila nadšení všech zúčastněných, neboť ostravská organizace je velikým vzorem jak by měla probíhat integrace v rámci regionů. Na některé z podzimních jednání ZV OSŽ Ostrava přijali zástupci z Koalice spolupracujících organizací (dále jen KSO) pozvání.

    Dalším bodem jednání bylo vyjasnění představ o tom, jakým směrem by se měla odborová práce ubírat a kde jsou slabiny současného systému. Největší vlně kritiky byl podroben PV OSŽ SŽDC, který dle slov některých hostů jedná velmi rozporuplně a mnohdy hájí zájmy především své. Východiskem bude přinejmenším poměrné zastoupení členů PV proti současnému modelu paritního, dále redukce počtu vrcholných funkcionářů (tajemníků), a také větší propojenost a angažovanost v rámci problematických a sporných opatření v rámci podniku. Není přijatelné, aby byli zaměstnanci pouze těmi vlečenými bez možnosti dovolání v nejvyšších patrech vedení svazu.

    Diskutovaným bodem byla situace ohledně Kondičních ozdravných pobytů (KOP), kde se KSO naprosto distancuje od některých návrhů členů PV (směny KOP za úplatu). Tento návrh je naprosto nepřijatelný a situace by měla být řešena s větší rozvahou. Cílem by měl být opak, tzn. nárokovost dříve než po dvaceti letech odpracovaných u podniku a periodicita kratší. Zrušení KOP nebo směna za finanční kompenzaci je cestou nešťastnou.

    Diskuse, která probíhala ohledně vzniku nové OJ Centra sdílených služeb (CSS) vyvolala také vlnu negativních reakcí.

    Dalším bodem bylo jednání o Centrálním dispečerském pracovišti (CDP) Praha, kde je na stole řada otazníků, která se týká například vzájemných vztahů (kompetencí a odpovědnosti) mezi dispečery provozními a traťovými, kteří budou do OJ CDP Praha zahrnuti až po ukončení výstavby budovy s dispečerskými sály a technologiemi. V současné době jsou provozní dispečeři zaměstnanci OOŘP a vznikem a začleněním do OJ CDP Praha budou ve struktuře společnosti na jiném stupni hierarchie než dosud.

    Velmi intenzivně se diskutovala problematika voleb a sjezdu OSŽ, který bude v příštím roce v Nymburce v říjnovém termínu. Výsledkem debaty byl návrh, že se bude KSO intenzivně zabývat možnostmi jak prosadit své personální návrhy na jednotlivé pozice ve struktuře svazu.

      Bylo dohodnuto, že v nadcházejícím období se zvýší frekvence výměny informací mezi jednotlivými organizacemi v rámci KSO, aby byl zajištěn dostatečný tok relevantních informací z jednotlivých regionů, kde skupina působí a nedošlo ke zpožďování nebo informačním šumům, které nepřispívají k objektivnímu hodnocení jednotlivých kroků, které jsou učiněny. Závěrem bylo dohodnuto, že setkání budou pravidelná a reporty zveřejňovány na stránkách Zpravodaje.

Bc.Jan Zazvonil
Další setkání
zástupců z koalice spolupracujících organizací se uskuteční dne 25.10. 2012,
opět v Praze.

verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf):

Říjen 2012


TOPlist