Berka (Budějovice) - navrhuje vznik republikové rady řízení provozu, infrastruktura ji má, tam dobře funguje
Toman (Všetaty) - návrh úprav stnov pro odvolávání funkcionářů, požaduje lepší informace z kolektivního vyjednávání - např.návrhy jiných svazů, KOPky - kompenzace 10 tis. je neadekvátní
Šimůnek (Mladá Boleslav) - návrh na zřízení republikové rady řízení provozu - stanovení termínu - do 30.9.2013
Můj komentář? OSŽ u SŽDC (a zřejmě i u ČD a ČD Cargo) bude pokračovat po konferenci ve stejném kurzu jako před konferencí a zhruba se stejnými lidmi na kapitánském můstku. Nás pražáky (OŘ Praha) mrzí, že se nepodařilo nahradit Palečka Šimůnkem, radost máme z Tomana v ústředí, kam snad vnese trochu vzruchu.
   Trnitá cesta souprav Railjet na české železnice   
(časový přehled)
RAILJETY PRO ČESKÉ DRÁHY
obr.: Lokomotiva Taurus táhne soupravu Railjet ÖBB (6 osobních vozů + 1 vůz řídící)
zdroj obrázku: http://blog.irtsociety.com/2011/05/12/magical-technical-tour-german-high-speed-rail/
Firma Siemens vyrábí moderní soupravy pro osobní dopravu
"Viaggo Comfort", které
od roku 2008 začaly provozovat Rakouské spolkové dráhy (ÖBB). Soupravy jsou sestaveny ze šesti osobních vozů, soupravu táhne lokomotiva a na opačném konci soupravy je
řídící vůz. Soupravy mohou jet maximální rychlostí 230 až 250 km/h. V Rakousku jsou soupravy provozovány jako expresní vlaky kategorie Railjet. Název Railjet se u nás ujal jako pojmenování pro soupravu Viaggo Comfort.
Ano,
řekly České dráhy na nabídku Rakouských spolkových drah k odprodeji souprav railjet
(13.6.2011)
Rakouské železnice si objednaly u firmy Siemens celkem 67 Railjetů, později zjistily, že by neměly využití pro 16 těchto souprav. Nabídly Českým drahám přenechání
opce na těchto 16 souprav, přičemž cena za jednotku přepuštěnou Českým drahám by byla stejná jako při celkové objednávce, tedy se slevou. České dráhy by je mohly nakoupit asi o čtvrtinu levněji, než by byla jejich tržní cena. Za soupravy by měly České dráhy zaplatily 200,5 milionů eur, tedy asi 4,9 miliardy korun. Jedna souprava vychází asi na 300 milionů korun.
Veřejnost se o nabídce Rakouských drah dozvěděla od ředitel Českých drah Petra Žaludy, který se o ní zmínil dne 22.12.2010 v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu s tím, že se hledá možnost, jak využít opce, kterou mají rakouské dráhy a koupit tyto soupravy tak, aby to neodporovalo evropské legislativě. Také se počítá, zda by dráhy byly schopny tyto jednotky zaplatit.
České dráhy po několikaměsíčním zkoumání právních dopadů (neboť nákup by se uskutečnil bez řádného tendru) zveřejnily svůj zájem koupit jednotky Railjet dne 13.6.2011. A to formálně podle
zákona č.137/2006 Sb.,o veřejných zakázkách a to jako jednací řízení bez výzvy k účasti v soutěži. Důležité je zmínit se o tom, že opce na soupravy Railjet platila tehdy do 30.6.2011. Pokud by během následujících čtrnácti dnů proti chystanému obchodu nikdo neprotestoval, nákup jednotek by pak byl definitivně stvrzen podpisem smlouvy.
Ne,
namítá firma Škoda Transportation, neproběhlo výběrové řízení
(28.6.2011)
Avšak firma Škoda Transportation podala 28. 6. 2011 (
poslední možný den podle zákona o veřejných zakázkách - § 110) u Českých drah námitku proti nákupu těchto souprav s tím, že Siemens získal zakázku bez výběrového řízení. Dráhy pak musí
do 10 dnů (§ 111) rozhodnutí, zda námitkám vyhovuje nebo ne.
A Škoda má pak
do 10 dní (§ 114) na podání stížnosti na antimonopolní úřad. Škoda si tedy, když jí Dráhy nevyhověly, stěžovala u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a požádala jej o vydání předběžného opatření.
Tedy už to vypadalo, že se firmě Škoda Transportation podařilo překazit Českým drahám možnost využít opci. Pokud by opce propadla, pominul by důvod nevyhlásit výběrové řízení na dodavatele souprav. Ale 30.6.2011 byla opce firmou Siemens prodloužena do 30.9.2011.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal dne 8.8.2011 předběžný zákaz Českým drahám podepsat smlouvu na nákup souprav Railjet. Podle argumentů Škody Transportation není důvod, aby České dráhy uzavřely smlouvu se Siemensem bez výběrového řízení. Dráhy vyzývají k otevřenému tendru.
Škoda Transportation je prý schopná se do případného výběrového řízení přihlásit s vlastními vozidly odvozenými od existujících dvoupatrových Elefantů. Vozidlo schopné jet dvousetkilometrovou rychlostí prý bude Škoda Transportation schopna dodat o 15 procent levněji v přepočtu na jedno sedadlo, než v případě Railjetů.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyzval firmu Škoda Transportation, aby předložila konkrétní projekt nabízeného vozidla, jinak vydané předběžné opatření zruší pro neopodstatněnost. Škoda Transportation odmítla podklady úřadu zaslat s tím, že takový postup není nutný: „ÚOHS dodáme vyjádření firmy, že podle právního posudku náš návrh splňuje všechny požadavky, které vyplývají ze zákona a ÚOHS nemá oprávnění hodnotit kvalifikační předpoklady firmy, nebo dokonce suplovat průběh výběrového řízení,“prohlásila mluvčí Škodovky Lubomíra Černá. Firma tím posílila pochybnosti, zda vůbec dokáže nabídnout reálné vozidlo, které by ji opravňovalo spor u antimonopolního úřadu vést.
obr.: V roce 2010 jsem s rodinou cestoval napříč Rakouskem
a při té příležitosti jsme poznali pohodlné a rychlé Railjety ÖBB.
Ano,
České dráhy mohou nakoupit Railjety, řekl Ústav pro hospodářskou soutěž
(5.9.2011)
Dne 5.9.2011 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal rozhodnutí, kterým na základě důkladných právních analýz zamítl návrh společnosti Škoda Transportation ve věci veřejné zakázky na dodávku 16 kusů netrakčních komfortních jednotek pro dálkovou osobní dopravu, neboť nebyly zjištěny důvody pro uložení nápravného opatření společnosti České dráhy. Antimonopolní úřad tímto krokem potvrdil, že České dráhy neporušily zákon o veřejných zakázkách. Škoda Transportation měla právo se proti tomuto verdiktu do patnácti dnů odvolat. Samo odvolání ale podepsání kontraktu již nemůže zabránit. Škodovka se ale může domáhat už jen náhrady škod, pokud ji nějaké skutečně vzniky. Základní problém, kvůli němuž byla z této zakázky vyšachována, totiž spočívá v tom, že v tuto chvíli není schopna dodat alternativní vlaky.
20.9.2011 firma Škoda Transportation podala odvolání k antimonopolnímu úřadu.
23.9.2011 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil předběžné opatření, které zabraňovalo ČD uzavřít kontrakt s firmou Siemens Mobility na přímý nákup 16 netrakčních souprav, původně objednaných Rakouskými spolkovými drahami.
29.9.2011 podepsaly České dráhy smlouvu o nákupu 16 Railjetů s firmou Siemens. 30.9.2011 připojily svůj podpis Rakouské dráhy a tím smlouvu stvrdily. Po vleklém obchodním sporu se společností Škoda Transportation, tak České dráhy definitivně objednaly 16 netrakčních souprav Siemens Viaggio Comfort. Soupravy, za které České dráhy zaplatí 200 465 900 eur, budou dodány v letech 2013 a 2014. České dráhy je plánovaly nasazovat zejména na vlaky EuroCity jedoucí z Prahy do Hamburku a z Prahy přes Vídeň do Grazu. V Rakousku jezdí Railjety s rakouskými lokomotivami
zvanými Taurus (řady 1016, 1116 a 1216) (vyrábí firma Siemens). České dráhy uvažovaly o tom, že by české Railjety mohly tahat české lokomotivy
řady 380 - (vyrábí firma Škoda Transportation).
Ne,
řekly ČD, nemáme peníze
(27.4.2012)
Dne 27.4.2012 odstoupila dozorčí rada Českých drah od smlouvy na převzetí jednotek railjet.
"Nemůžeme si je dovolit koupit, to je jediný důvod, proč railjety nebudou" uvedl ředitel ČD Žaluda pro noviny MF Dnes.
Proč ten náhlý obrat? Před ČD totiž vyvstaly dva nové problémy:
Zaprvé, Německé spolkové dráhy - DB se rozhodly vyměnit spolupráci s ČD za spolupráci s firmou RegioJet. Nezamýšlejí v budoucnu proniknout DB na český trh pomocí (nejprve) spolupráce s menší firmou, konkurentkou našeho národního železničního molocha? Každopádně nyní nepřichází v úvahu provozování souprav railjet ČD na úseku Hamburk-Praha.
Zadruhé, ministerstvo dopravy přišlo se soutěžemi na vnitrostátních rychlíkových tratích s podmínkou nových vozidel - vyvstala potřeba dalších miliardy korun.
Ano,
otočily ČD, přece jenom si Railjety vezmeme
(16.8.2012)
Zhruba od května 2012 jednaly ČD se společností Siemens a s Rakouskými spolkovými dráhami o tom, že by přece jenom odkoupily alespoň několik jednotek Railjet. Dne 16.srpna schválila dozorčí rada ČD nákup sedmi kusů jednotek Railjet, se kterými se počítá na lince Praha - Brno - Vídeň - Štýrský Hradec (Graz). Taženy budou lokomotivami rakouských drah řady 1216 - Taurus.
Dále zůstává otevřený osud dalších 8 souprav Railjet. Pokud by ČD domluvily se slovenskými a maďarkými železničními společnostmi, mohly by další railjety jezdit na lince Praha - Bratislav - Budapešť. Rozhodnout se má do poloviny roku 2013.
   Narozeniny v květnu   
Přejeme vše nejlepší našim členům narozeným v květnu, jsou to:
Benešová Jana, Benešová Romana, Bečvářová Eva, Čáp Pavel, Čaplán Dušan, Fulín Jaroslav,
Komonov Luboš, Lammel Petr, Mikešková Romana, Spilková Dana, Svozil Vladimír, Špic Pavol,
Walter Karel, Férová Renáta, Kronk Jana, Mokrohajský Miroslav, Mrština Jiří, Skrečka Petr,
Svoboda Karel, Toman Vladimír, Tekáčová Iva, Bumbálek Vladimír, Rytíř Jan a Tůmová Stanislava.
verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf): - byla dodána 25.5.2013
Květen 2013