Píší čtenáři:
Únorová dovolená
      
Již po mnoho let jeden „zimní“ týden v roce strávím s rodinou či přáteli na některých našich horách s cílem užít si běžkového lyžování. Letos jsme si zabukovali poslední týden v únoru v Hotelu Lesní chata v Kořenově, kde to v okolí dobře známe. Bohužel, jak známo, zima se v našich končinách v podstatě letos nekonala a tak jsme onen týden strávili klasickou turistikou a též vlakovými výlety např. do Liberce a do německé Žitavy (Zittau). Právě výlet do Žitavy mě inspiroval k napsání tohoto příspěvku do našeho zpravodaje. (pravda je ale taková, že to byl nápad mé ženy)
      
Už samotná cesta do Žitavy byl zážitek. Jeli jsme totiž z Kořenova po „zubačce“ do Tanvaldu a dále do Liberce přes nádherný viadukt ve Smržovce. V Liberci jsme přestoupili na vlak společnosti Trilex a ve vlaku zaplatili 152 Kč za dvě zpáteční jízdenky Liberec – Zittau a jeli peážní tratí Liberec – Varnsdorf vedoucí přes Polsko a Německo. Když jsme pak za pěkného slunného dne v Žitavě vystoupili, tak nás překvapilo, že i když není sezona, bylo otevřeno infocentrum Žitavské úzkokolejky a pak, že bylo pěkně zrekonstruováno nádražíčko této úzkokolejné dráhy. V infocentru bylo velmi mnoho zajímavých letáků i brožur k nadcházející turistické sezoně a pak i k historii a současnosti této nesporně zajímavé železniční dráhy a též prospekty jiných spřátelených drah a muzeí. Nelenil jsem a dost toho nabral pro sebe a další kamarády – fandy železnic. Pak jsme se chtěli vydat na prohlídku Žitavy a za případnými posezonními výprodeji, když jsme si všimli, že depo úzkokolejky je otevřené a některé vozy jsou vystavené venku. Naše železničářské srdce zaplesalo a hned jsme se vyrazili na průzkum. Nikde nikdo nebyl a tak jsme si v klidu mohli prohlédnout nejen venkovní, ale i vnitřní prostory depa a kolejiště. A stálo to to, protože jsme viděli řadu osobních vozů včetně salónního či vyhlídkového bez střechy a též dvě lokomotivy, jednu německou parní a druhou dieslovou, vyrobenou v Rumunsku. Teprve když jsme se pokochali touto úzkokolejnou nostalgií (a rozhodnuti se sem některé léto vrátit a Žitavskou dráhu si i projet), tak jsme šli na prohlídku tohoto malého, ale zajímavého saského městečka. Bylo příjemné, že zde mimo sezonu nebylo moc lidí a že bylo slunečno a na únor velmi teplých 7°C, což bylo počasí, které nás oblažovalo celý týden.
      
Na zpáteční cestě jsme si z vlaku všimli v blízkosti Hrádku nad Nisou pěkného hradu Grabštejn; v Liberci v kolejišti hned několika sněžných pluhů (letos nepochybně nepoužitých) au depa na podstavci vystavené parní lokomotivy Adolf a z mnoha míst a úhlů také dominantu Liberce věž na Ještědu. Za vidění stojí v Liberci dále hlavní náměstí s nádhernou radnicí, botanická a zoologická zahrada se slavnými bílými tygry, pro milovníky koupání pak místní aquapark.
|
      
My jsme během týdne ještě navštívili při pěších túrách polské Jakuszyce, výletní místo Orle, Jizerku, Harrachov s Mumlavskými vodopády, rozhlednu Štěpánku a nedaleké Příchovice, kde od června roku 2013 stojí v areálu u Čápa Maják (rozhledna) a Muzeum Cimrmanovy doby (milovníkům Cimrmana rozhodně doporučuji). Za návštěvu pak jistě stojí hornické muzeum (otevřeno v letní sezoně), sklářské muzeum a pivovar – vše v Harrachově; muzeum zubačky na nádraží v Kořenově, kde vedle nádražní budovy vzniká kolejiště důlní železnice; Tanvald a Tanvaldský Špičák s rozhlednou; pivovar Vratislavice, kde dělají Svijany, Smržovka s viaduktem a zámkem, kde je mj. muzeu sklářství a dále např. již zmiňovaný Grabštejn nebo Frýdlant v Čechách, kde je hrad a zámek a též železniční muzeum. Liberecký kraj rozhodně má co nabídnout a my jsme byli rádi, že když jsme přišli o výlety na běžkách, tak jsme mohli udělat dost pěkných pěších či vlakových výletů v tomto zajímavém regionu i za hranicemi u našich polských a německých sousedů. Jako doklad přikládáme část nafocených fotografií:
(níže probíhá animace ve smyčce s 52 fotografiemi)
|
Doufám, že naše dovolená se stane typem na výlet pro někoho z našich kolegů. My si rádi zase přečteme zkušenosti a zážitky někoho jiného.
(níže probíhá had fotografií ve smyčce s 24 snímky)
|
zaznamenal a fotografie dodal Jirka Vrážel s manželkou Helenou
   Střípky informací   
SŽDC: Posuzování psychické zátěže nejvytíženějších pracovišť řízení provozu
V měsících březnu až červnu 2014 bude na vybraných pracovištích probíhat projekt "Posuzování pracovišť řízení provozu". Hlavním předmětem projektu je vypracování odborného posudku z hlediska posouzení psychické zátěže u profese traťový dispečer a výpravčí. Cílem je posoudit psychickou zátěž dispečerů a výpravčích, popsat psychologický profil těchto profesí, vytvořit testy pro posuzování psychické způsobilosti pro výběr na pozice těchto zaměstnanců. Dále navrhnout opatření k minimalizaci psychické zátěže a navrhnout úpravy současných pracovišť z hlediska ergonomie, je-li to technicky možné.
Vypracováním odborného posudku je na základě výběrového řízení pověřen tým Univerzity Palackého v Olomouci. Subdodavatelé jsou Centrum dopravního výzkumu, Dopravní fakulta Univerzity Jana Pernera v Pardubicích a Ostravská univerzita, Při posuzování pracovišť bude prováděna analýza dostupných dokumentů, rozhovory se zaměstnanci a pozorování zaměstnanců při výkonu profese třikrát 8 hodin. Zhruba od 6.00 do 14.00, od 22.00 do 6.00, od 8.00 do 16.00 o víkendu.
informace: GŘ SŽDC odbor personální, oddělení benefitů
   Z médií   
19.3. Dozorčí rada ČD se otřásla, ministr se chystá i na správu železnic
      
Dozorčí rada Českých drah prošla včera personálním zemětřesením. Hned pět členů se muselo z devítihlavého orgánu poroučet. Vesměs jde přitom o lidi, které do rady dosadil loni v létě předchozí ministr Zdeněk Žák, když chystal vyhazov tehdejšího generálního ředitele drah Petra Žaludy.
      
Z rady sám rezignoval její předseda Zdeněk Žemlička, Ivana Kubaštová, Miroslav Svítek, Antonín Věcheta a František Žerava byli odvoláni řídícím výborem, který ve státní firmě plní funkci valné hromady.
      
Nové členstvo kontrolního orgánu přitom odráží změněnou politickou situaci po sestavení vlády. Na výsluní se díky sociální demokracii a KDU-ČSL vrátili některé známé tváře minulosti. Do rady se vrátil například někdejší náměstek ministra dopravy Vojtěch Kocourek, náměstkem na MD býval i nový člen rady Antonín Tesařík.
      
Ve vrcholném orgánu drah je doplní současný první náměstek ministra dopravy Milan Feranec, Milan Křístek a Michal Zdeněk. „Byla posílena role ekonomů,“ komentoval to ministr Antonín Prachař. Podle něj rada hned na svém prvním zasedání schválila nová pravidla pro uzavírání smluv.
      
Napříště má platit takzvaný princip čtyř očí, tedy že veškeré drážní smlouvy musí podepsat dva členové představenstva. Dosud stačil jen předseda. Ministr se rovněž v nejbližších dnech chystá udělat průvan ve správní radě Správy železniční dopravní cesty, kde dosud sedí například nedávno „odejitý“ náměstek z MD Lukáš Hampl.
24.3. Vláda vymetla správní radu SŽDC. Odchází všech sedm členů
      
Nová vláda pokračuje v dosazování svých lidí do důležitých orgánů státních firem. Dnes se do hledáčku kabinetu dostala správní rada státní organizace Správy železniční dopravní cesty. Ta patří k největším tuzemským investorům do dopravní infrastruktury, ročně rozdělí při budování tratí stavebním firmám desítky miliard korun.
      
Na návrh ministra dopravy Antonína Prachaře vláda dnes odvolala všech sedm dosavadních členů, místo nich jmenovala vesměs stranicky spřízněné osoby. Zatím není jasné, zda celá akce směřuje k „odstřelení“ generálního ředitele SŽDC Jiřího Koláře.
O jeho konci se mluví prakticky od pádu Nečasovy vlády. Spekulace o Kolářově nástupci hovoří především o jeho prvním náměstkovi Janovi Blechovi, který je členem ČSSD.
      
Je to dost pravděpodobné, neboť Kolář je považován za muže ODS, která nyní čeká na vzkříšení v opozičních lavicích. Novým předsedou rady se stal náměstek hejtmana z Vysočiny Vladimír Novotný (ČSSD), vedle něj zasedne senátor Karel Korytář (ČSSD) nebo sociálně-demokratický poslanec z Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna.
      
Ministerstvo dopravy, jehož vedení třímá v rukou hnutí ANO, bude zastupovat první náměstek Milan Feranec. Za Babišovo hnutí bude v radě i poslanec Jan Volný, KDU-ČSL vyslala k hlídání železnice exnáměstka jihomoravského hejtmana Václava Horáka. Sedmičku doplní Tomáš Drmola. Ten nepřiznává ve svém životopise žádnou stranickou příslušnost Dosud působí jako oblastní zástupce německé spořitelny Raiffeisen im Stiftland v Česku.
      
Z rady se naopak poroučí například někdejší náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl, který na ministerstvo přišel za ministra Víta Bárty. Končí i další exnáměstek z MD Jaroslav Deml a dosavadní předseda Adolf Jílek (TOP09). Podobně mohutným zemětřesením prošla minulý týden i dozorčí rada Českých drah.
      
Post člena správní rady je honorován třiceti tisíci korun měsíčně.
   Kniha na závěr   
Podruhé o korupci
Korupci umíme najít, změřit, a teoreticky i minimalizovat...
díky projektu (a knize) Studie národní integrity
kniha Studie národní integrity ČR 2011 je ke stažení zde:
"http://www.transparency.cz/doc/TIC_Studie_narodni_integrity_www.pdf"
                
Studie národní integrity (National Integrity Systém - NIS) je zaměřena na výzkum základních institucionálních stavebních kamenů demokratického státu a vlády práva, které jsou nezbytné pro efektivní protikorupční politiku.
                
Pokud tyto pilíře fungují správně, tvoří zdravý a silný systém národní integrity, který je úspěšný v boji proti korupci.
Zkoumané základní pilíře státu
1. Parlament (anglický ekvivalent: Legislature)
2. Vláda a prezident (Executive)
3. Justice - soudy a státní zastupitelství (Judiciary)
4. Státní správa (Public Sector)
5. Policie (Law Enforcement)
6. Organizace voleb (Electoral Mgt. Body)
7. Ombudsman (Ombudsman)
8. Nejvyšší kontrolní úřad (Adult Institution)
9. Protikorupční agentura (Anti-Corruption Agencies) - pozn.: v Česku neexistuje
10. Politické strany (Political Parties)
11. Média (Media)
12. Neziskový sektor (Civil Society)
13. Podnikatelská sféra (Business)
Použitá metoda
Metodologii vyvinula nevládní organizace zabývající se zkoumáním korupceTransparency International.
U každého pilíře jsu zkoumány tři dimenze:
1.
Potenciál (angl.Capacity) instituce k zajištění jejích funkcí
Indikátory potenciálu jsou -
Zdroje (Resources) a
Nezávislost (Indenpendence)
2.
Vlastní správa (Governace); tj.zajištění řízení a řádného, průhledného a odpovědného fungování instituce
Indikátory potenciálu jsou -
Transparentnost (Transparency),
Odpovědnost a skládání účtů (Accountability) a
Integrita (Integrity)
3.
Role v systému (Role); míra, jakou instituce přispívá k celkové protikorupční integritě systému
Indikátory potenciálu jsou u každého pilíře specifické - jeden až tři
U každého indiátoru je hodnoceno, jak jsou nastavena
pravidla; dále jak instituce reálně funguje - tedy
praxe.
Analýza vychází z právních předpisů a dalších veřejně dostupných dokumentů. Její nedílnou součástí jsou také rozhovory s odborníky na danou oblast, analýza mediálně známých kauz či vlastní dílčí výzkum autorů. Odborníci pro rozhovor jsou vybíráni tak, aby se ke každému pilíři vyjádřili pokud možno alespoň dva lidé, a to jeden, který má zkušenosti s fungováním instituce zevnitř, a jeden nezávislý odborník.
Kvantitativní hodnocení probíhá tak, že se ke každému indikátoru přiřadí bodové hodnocení na pětistupňové škále 0 - 25 - 50 - 75 - 100.
Uveďme si příklad - podívejme se například jak fungují české politické strany:
Situace v politických stranách je v knize popsána na 14 stranách, z procentního hodnocení jednotlivých položek je pak vypočten aritmetický průměr, který činí výsledných 47%. (Nejlepší dosažitelný výsledek je 100%, nejhorší 0%.)
A jak jsou na tom základy našeho státu celkově?
1. Parlament (anglický ekvivalent: Legislature).................49%
2. Vláda a prezident (Executive).............................46%
3. Justice - soudy a státní zastupitelství (Judiciary).........soudy 65%, státní zastupitelství 40%
4. Státní správa (Public Sector)................42%
5. Policie (Law Enforcement).................43%
6. Organizace voleb (Electoral Mgt. Body)............65%
7. Ombudsman (Ombudsman)............90%
8. Nejvyšší kontrolní úřad (Adult Institution).............76%
9. Protikorupční agentura (Anti-Corruption Agencies) - pozn.: v Česku neexistuje
10. Politické strany (Political Parties)............47%
11. Média (Media)..................54%
12. Neziskový sektor (Civil Society)........56%
13. Podnikatelská sféra (Business).........51%
Jak jsme na tom ve srovnání s jinými zeměmi?
zjednodušeně - Na kolik procent pracují státní instituce u nás a např. v Německu či v Řecku?
Státní instituce:
|
Česko 2011:
|
Německo 2012:
|
Řecko 2011:
|
1. Parlament (anglický ekvivalent: Legislature)
|
49%
|
81%
|
45%
|
2. Vláda a prezident (Executive)
|
46%
|
75%
|
39%
|
3. Justice - soudy a státní zastupitelství (Judiciary)
|
soudy 65%
státní zastupitelství 40%
|
88%
|
41%
|
4. Státní správa (Public Sector)
|
42%
|
71%
|
44%
|
5. Policie (Law Enforcement)
|
43%
|
79%
|
nehodnoceno
|
6. Organizace voleb (Electoral Mgt. Body)
|
65%
|
85%
|
78%
|
7. Ombudsman (Ombudsman)
|
90%
|
neexistuje
|
71%
|
8. Nejvyšší kontrolní úřad (Adult Institution)
|
76%
|
94%
|
44%
|
9. Protikorupční agentura (Anti-Corruption Agencies)
|
neexistuje
|
neexistuje
|
44%
|
10. Politické strany (Political Parties)
|
47%
|
70%
|
42%
|
11. Média (Media)
|
54%
|
84%
|
39%
|
12. Neziskový sektor (Civil Society)
|
56%
|
73%
|
42%
|
13. Podnikatelská sféra
(Business, Private sector)
|
51%
|
72%
|
31%
|
Odkazy na některé studie národní integrity jsou k nahlédnutí zde (v angličtině):
Německo 2012:
"http://www.transparency.org/whatwedo/nisarticle/germany_2012"
Řecko 2011:
"http://www.transparency.org/whatwedo/nisarticle/greece_2011"
Itálie 2011:
"http://www.transparency.org/whatwedo/nisarticle/italy_2011"
Holandsko 2012:
"http://www.transparency.org/whatwedo/nisarticle/netherlands_2012"
knihu vybral Pavel Dvořák
   Narozeniny   
Přejeme Vám vše nejlepší k narozeninám!
V březnu se narodili:
Kott Josef, Hromáčková Růžena, Neckářová Vlasta, Pošustová Jaroslava, Soukupová Dagmar,
Trojan Bohumil, Bára Michal, Bešťák Jiří, Borská Petra, Čermoch Pavel, Gemperlová Alena,
Jindra Miroslav, Minařík Vratislav, Nováková Ivana, Petic Jaroslav, Svatoš Zdeňek, Vrážel Jiří,
Bodyová Daniela, Michalíková Hana, Urbanová Zdeňka, Šafařík Jaromír, Macurovski Živko,
Majevský Václav, Absolónová Libuše a Mráček Vladimír.
V dubnu se narodili:
Pokluda Rostislav, Špuláková Květoslava, Brabec Jiří, Palásková Jana, Šídlová Ludmila,
Vogelová Emilie, Crkva František, Rouš Jan, Soukup Petr, Hromádko Antonín, Plachý Pavel,
Boudová Romana, Dvorská Věra, Filipáková Eva, Folbrecht Jiří, Holík Miroslav, Jarešová Marie,
Klenovcová Miroslava, Kopáček František, Lukášová Markéta, Novák Martin, Vedralová Marcela,
Zeman Radoslav, Bejček Tomáš, Dlouhá Eliška, Forman Štěpán, Hasmanová Václava,
Hubínek Jan, Kovařík Tomáš, Kraus Bohumil, Kryže Milan, Macková Vlasta, Martínek Pavel,
Pecháčová Hana, Pšenička František, Skočdopolová Jarmila, Šmejkal Zdeněk, Vaňha Antonín
a Žaloudková Romana.
   Vzpomínáme   
      
Ve čtvrtek 6.3.2014 od 15-ti hodin v Jílovém u Prahy proběhlo poslední rozloučení s důchodkyní paní Jaroslavou Hanouskovou.
Dlouholetou aktivní železničářku pamatují čtenáři "Zpravodaje" především jako oblíbenou přednostku v žst Praha Braník. V téměř zaplněném Husově sboru se s ní přišli rozloučit kromě rodiny převážně bývalí pracovníci stanic celé tratě č. 210 a místní občané Jílového u Prahy, kde ji znali nejen soukromě ale i jako zastupitelku města. Na poslední cestě ji vyprovázela mohutná květinová výzdoba, ke které přispěl i ZV OSŽ Praha Vršovice a její Klub důchodců.
Z parte:
      
Hluboce zarmouceni oznamujeme všem příbuzným, přátelům a známým,
že nás navždy opustila naše drahá maminka, tchyně, babička a prababička,
paní Jaroslava Hanousková.
Zemřela po krátké těžké nemoci ve čtvrtek dne 27.února 2014 ve věku 85 let.
|
|
   A nakonec   
       Tak je tu další Zpravodaj, tentokrát jsem byl zahrnut množstvím fotografií z výletů. Protože mi bylo líto je zredukovat, fotky ve webové verzi Zpravodaje všude možně proplouvají a vyplouvají ☺, aby jste je mohli všechny shlédnout. Důležitým okamžikem odborové organizace je její konference, má v čísle vyhrazeno také dost místa, včetně úvodního slova. Novým počinem je jednoduchý prográmek, který Vám umožní, v případě Vaší potřeby zanechat vzkaz v konkrétním Zpravodaji. Jen stačí si vytáhnout hranu od rámečku se vzkazy nahoru a můžete psát, či si číst vzkazy od jiných. Taktéž můžete lištu se vzkazy zcela zatlačit dolů, aby Vás nerušila. Děkuji Všem, kdož jste přispěli do nového čísla.
Mějte se, Dvořák Pavel, redaktor
verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf): dodána dne 3.4.2014
Březen 2014