listopad Motokáry
Akce trvalé :
Botanická zahrada v Praze Troji
Zoologická zahrada v Praze Troji
Plavání v bazénu v Praze Podolí
Plavání v Aquaparku v Praze Barrandově
Kultura
lístky na divadelní představení
Informace: pan Čermoch
drážní tel. 281 55
mobil: 737 332 290, 774 199 272
mail: pavel.cermoch@centrum.cz
zájemcům je každý měsíc zasílána nabídka divadelních představení na osobní e-mail
Pojištění škody způsobené zaměstnavateli
ZO Praha Vršovice platí za všechny své členy v plné výši pojištění za škody způsobené zaměstnavateli při výkonu zaměstnání.
Informace k pojistkám: pan Hahn Josef
mobil: 606 655 831
email: zovrsovice@seznam.cz
Ohlédnutí za proběhlými akcemi :
   výlety   
8.-11.5. Pálava
          
Byl nádherný páteční jarní den a parta nádražáků se vypravila na Pálavské vrchy :-). Vyjeli jsme ranním spojem směr Břeclav, vstříc novým zážitkům.
Už ve vlaku nás bylo plno :-).
          
Přijeli jsme do Břeclavi a vydali jsme se na 30km pochod směr Úvaly u Valtic. Sluníčko nám hřálo do zad a byla skvělá parta lidí. Cestou jsme se
stavili v Lednicko-Valtickém areálu a koukli na pěkné zahrady.
Odpoledne jsme přišli do zapadnuté vesničky Úvaly, která leží u Rakouských hranic. Dostali jsme výbornou zelňačku a šli spát.
          
Druhý den jsem udělali okolí Mikulova, kdo chtěl mohl se svézt vlakem, ale to udělalo jen pár jedinců :-). Prohlídli jsme si Mikulov a jeho okolí a zpátky opět do zapadnuté vesničky, kde nás čekalo grilování a spánek.
          
Poslední den jsme se vydali směr Znojmo-vidím tě dvojmo :-). Vystoupili jsme dvě zastávky před Znojmem a šli pěšky do Nového Šaldorfu, kde nás čekalo příjemné večerní posezení u pana Koníčka.
          
Myslím si, že se výlet povedl a v koncem září se vydáme do Beskyd.
napsal Štěpán Forman
19.-22.5. Chebskem na kole
reportáž číslo 1
          
Dne 19.6. ráno jsme vyrazili na tradiční cyklistický pobyt. Jako místo pobytu byl tentokrát zvolen Cheb. Našim krátkodobým útočištěm se stal celkem příjemný penzion na okraji města. Všichni jsme se sešli až v Chebu, část nás jela přes Plzeň a část přes Ústí nad Labem. K setkání skutečně došlo a mohli jsme vyjet k penzionu.
          
Po ubytování jsme sedli na kola a jeli na oběd. Pak se pokračovalo v odpolední projížďce do Německa. Večer jsme se sešli v malé jídelně s kuchyní, kde jsme dostávali snídaně a pan domácí nám byl k dispozici. Takové večerní dýchánky jsme pak dělali všechny večery a mohli jsme si i koupit večeři, kterou pan domácí ukuchtil. Ráno jsme dostávali skvělé bohaté snídaně.
          
Druhý den jsme se šli nejprve projít na nedalekou Bismarckovu rozhlednu, počasí totiž vypadalo všelijak. Skončili jsme v Chebu na obědě a pak pomalu vyrazili zpět do penzionu. Po shlédnutí radaru jsme usoudili, že na chvilku má ještě smysl se jet projet a tak jsme se rozjeli směrem ke Kynšperku nad Ohří.
          
Následující den byl konečně vyloženě cyklistický. Vyjeli jsme si do Německého Waldsassenu. Tam jsme se po prohlédnutí baziliky rozdělili, ti výkonnější jeli s Michalem hlouběji do Německa. Naše skupinka pod vedením Pavla udělala menší okruh. Někteří z nás se pak ještě jeli podívat na pomník padlých hrdinů 1. světové války na okraji Chebu. Když skupinka (pro jednoduchost ji označme skupinou A) dorazila, v nohách přes 100 km i s několikerým píchnutím kola, ani nás nemrzelo, že my jsme byli 'béčka' :)
          
A nadešel pátek a většina z nás odjela za povinnostmi. Zůstali ještě naši 2 samozvaní vedoucí a Vendulka.
          
Na to, že jsme už někteří byli v Chebu poněkolikáté, nám páni kluci opět vymysleli pěkné výlety. Pobyt byl pestrý a když si moje do té doby netrénovaná zadnice 3. den zvykla, mohu říci, že i příjemný :)
napsala Marie Stichová
19.-22.5. Chebskem na kole
reportáž číslo 2
          
Na 19. květen jsme se těšili už několik měsíců. Nejen, že si odpočineme od pracovních povinností, ale podíváme se i k našim německým sousedům. Do vlaku z Prahy hlavního nádraží si po cestě přistupovali další a další účastníci akce. A i s těmi, co na nás čekali už v Chebu, nás bylo celkem 14. Projeli jsme Chebem a ubytovali se v Penzionu Skalka.
Hned odpoledne jsme vyrazili na první výlet. V Pomezí nad Ohří jsme si prohlédli památník postavený čs. legionářům, kteří po boku US army vstoupili 1. května na území ČSR.
|
|
|
Arzberg - hornické muzeum
|
Cheb - Bismarckova rozhledna
|
Cheb - vojenský zajatecký
hřbitov z I. světové války
|
          
Pak jme pokračovali přes Schirding, Schlottenhof a Arzberg do Marktredwitzu. Cestou zpátky se mi podařilo píchnout, takže jsem asi desetkrát napumpoval přední pneumatiku, než jsem závěrečných pět kilometrů zdárně dojel. Po večeři mě samozřejmě ještě čekala výměna duše.
Druhý den bylo zamračeno a na kolo to moc nevypadalo, takže jsme se vydali pěšky na Bismarckovu rozhlednu nad Chebem.
          
Odpoledne se trochu vyčasilo, takže jsme hupli na kola a podél Ohře jsme dojeli k zámku Mostov a někteří z nás až do Kynšperku nad Ohří, známého nejen zajímavým mostem, ale i pivovarem.
|
|
Kynšperk nad Ohří - most
|
Pomezí nad Ohří
- pomník vstup čs. vojáků na území ČSR
|
          
Třetí den, jsme mohli konečně vyrazit na celodenní cyklotúru. Po naplánování cesty jsme vyrazili směr Německo a po zrušené železniční trati jsme dojeli do Waldsassenu. Tady se musím „pochlubit“, že skutečnost, že díky špatně dané přední cyklotašce celou dobu brzdím, jsem objevil až po třiceti kilometrech. To byla úleva. Ale zpátky k Waldsassenu. Zdejší bazilika je nádherná i když je v současnosti v rekonstrukci. I tak si přítomný správce asi oddechl, když jsme baziliku opouštěli. Naše návštěva trochu připomínala vpád husitů.
          
Tady jsme se rozdělili na dvě skupiny. Ta první (lepší) jela až na Falkenberg. Členové druhé skupiny (někdo do ní byl odeslán i povinně) jeli pohodový okruh přes Arzberg, kde jsme si prohlédli muzeum hornictví, až do Chebu.
|
|
|
Seeberg
|
Schlottenhof - důl
|
SOOS
|
          
Protože byl ještě čas, dali jsme se v Chebu do hledání hřbitova pro ruské zajatce během I. světové války. Ten jsme po několika peripetiích nakonec našli.
          
První skupina sice najela spousty kilometrů, ale trápení s defekty a komáry byla určitě nepříjemná daň.
          
Poslední den jeli někteří už ráno domů a zbytek se ještě vydal na poslední výlet. Okolo sopky Komorní hůrka jsme dojeli na hrad Seeberg, který jsme si i prohlédli i s výstavou moderního umění, kde hádáte co vlastně malíř namaloval.
|
Waldsassen - kostel
|
          
Po cestě do známé přírodní rezervace SOOS jsme si prohlédli i hrad Vildštejn ve Skalné.
          
No a na závěr dne jsme ještě uprosili v Žirovnici paní pokladní, aby nás pustila do Motýlího domu, protože už bylo po otevírací době.
          
Akce Chebskem na kole se všem účastníkům líbila. Naplánované výlety byly šité každému na míru a ubytování bylo také dobré. Pro pana majitele penzionu nebylo nic problém a vždy nám vyhověl v našich přáních.
Už se těšíme na podzim na jižní Moravu.
napsal a fotografie dodal Pavel Čermoch
25.5. Skocho Cup
          
Jednoho nádherného dne 25.5.2015 jsem uspořádal takřka "rodinný" nohejbalový turnaj ve Vraném.
Celkem jsme zúčasnilo 5 týmů, které sehráli dvoukolový turnaj každý s každým.
Vyhrál tým z Lysé nad Labem, který složil kompaktní tým.
          
Byl jsem rád, že na tento turnaj jsou skvělé ohlasy a bylo mi například jedním účastníkem řečeno, že i kdyby měl hrát jen jeden zápas, tak prostě přijede.
O zábavu se staral Štěpán Guláš :-) Lapáček a počasí nám opět vyšlo.
Nezbývá mi jen napsat Díky a v říjnu na viděnou :-).
napsal Štěpán Forman
25.-29.5. Líchovy
          
V květnu od 25.5.do 29.5.2015 se uskutečnil pobytový zájezd důchodců do Líchov,kterého se zúčastnilo 12 členů.
Odjížděli jsme 25.5.. v 7.33 hod. vlakem z Prahy-hl.n. do Olbramovic, kde jsme přestoupili na motoráček do Sedlčan.
Zde jsme měli více než hodinu času, většina z nás využila tohoto času k občerstvení (někteří se posilnili polévkou,jiní si dali v cukrárně dort a kávu).
          
Poté jsme se sešli na autobusovém nádraží, odkud jsme pokračovali autobusem na zastávku Líchovy, kde nás čekal Pepa Štěch
a odvezl nám zavazadla svým autem do střediska Prosaz. Zároveň odvezl i některé účastníky zájezdu.
          
Ostatní se vzhledem k pěknému počasí rádi prošli pěšky. Po příchodu do střediska jsme se ubytovali a seznámili se s provozem.
Letos bylo krásné slunečné počasí, někteří podnikali delší a jiní kratší výlety po okolí a ostatní relaxovali v objektu střediska.
Při výletu po okolí nám děvčata objednala na čtvrtek boršč v restauraci" Na Zrůbku". Někteří se vydali k restauraci pěšky
a některé nás svezl Pepa autem. Většina si dala objednaný boršč a pivo, někteří ještě palačinku se zmrzlinou a kávu.
Do střediska se nám ještě nechtělo,
tak nás Pepa zavezl do vesničky Drážkov, kde byla možnost prohlídky špejcharu u Váchů. Pan František Vácha (kastelán na sejpce),
nás provedl po špejcharu s odborným výkladem. Moc se nám to všem líbilo, některé zajímavé věci jsme si vyfotografovali.
          
Po návratu do střediska bylo ještě pěkné počasí a teplo, tak jsme toho využili a opekli jsme si špekáčky na ohništi, na kterých jsme si rovněž pochutnali.
          
V pátek ráno jsme ukončili pobyt, zavazadla a některé jedince odvezl Pepa autem na zastávku autobusu Líchovy. Poté jsme pokračovali autobusem do Sedlčan,
pak motoráčkem do Olbramovic a rychlíkem do Prahy hl.n.
          
Letošní zájezd se nám vydařil, hlavně počasí bylo oproti loňskému roku pěkné. Všichni jsme byli spokojeni a věříme,že se tam opět někdy vrátíme.
text a fotografie Vlasta Šulcová
   Otázky   
(SŽDC) Je nutné vyplňovat test bilanční diagnostiky?
      
Zaměstnanci SŽDC ve vybraných stanicích ohrožených zprovozněním CDP Praha dostali za úkol
vyplnit sto otázek v "testu bilanční diagnostiky". Některé otázky z testu vzbuzují rozpaky,
zda nezasahují příliš do soukromí zaměstnanců, je opravdu nutné o sobě tolik vyzradit zaměstnavateli?
      
...následující stanovisko doputovalo od předsedy PV OSŽ SŽDC Mgr. Martina Malého
přes výbor OŘ Praha nyní až k Vám...
      
Dle jednání zástupců GŘ SŽDC s odborovými centrálami ze dne 12.5.2015, která se týká této problematiky:
Na dotaz ADP personální ředitel ing. Koucký objasnil, že pro OJ nebyl vydán žádný závazný pokyn,
který by obsahoval sankce v případě, že zaměstnanec nebude absolvovat test bilanční diagnostiky (TBD).
Projekt Centralizace řízení provozu je rozdělen do několika navazujících etap,
v jejichž rámci budou pracoviště dotčená jednotlivými etapami (PO) absolvovat TBD.
Důvodem je, aby se zaměstnavatel i zaměstnanec snáze zorientovali na trhu práce a dokázali lépe odhadnout další pracovní zařazení,
a to i v případě, že zaměstnanec uzavře pracovní poměr mimo SŽDC. Jde o vstřícný krok zaměstnavatele formou dobrovolné nabídky.
      
Ing. Koucký opakovaně zdůraznil, že z neabsolvování TBD nevyplývají žádné sankce ani pro zaměstnance,
ani pro příslušné vedoucí zaměstnance na dotčených pracovištích (PO).
Pavel Dvořák
Budeme Vám ještě moci přinášet fotky z výletů?
Zveřejňovat fotky budov z dovolené, má být trestné. Europoslanci chtějí úpravu schválit v červenci
      
Evropská unie ohrožuje dlouho zavedený princip „svobody panoramatu“ – což znamená, že některé význačné útvary na veřejných prostranstvích se budou muset na videích a fotografiích zablokovat ze strachu z porušení copyrightu vlastníků.
      
To znamená, že fotografové používající obrázky význačných veřejných prostor budou asi muset před vystavením obrázků nebo videí konzultovat s vlastníky copyrightu, i když tato díla nebudou hlavním předmětem obrázku.
      
Tato pravidla odráží bizarní francouzské a belgické předpisy o fotografování budovy Evropského parlamentu v Bruselu a ve Štrasburku. Většina poslanců Evropského parlamentu si v některém okamžiku tuto budovu nafotila, a tudíž tento zákon porušila. A opravdu v Belgii jsou obrázky podléhající tomuto zákonu začerněné, jak to můžete vidět na stránce Atomia ve Wikipedii.
      
Směrnice EU z roku 2001 svobodu panoramatu dodržuje, ale nové dodatky schválené komisí Europarlamentu by tato pravidla od základu změnily.
      
Webová stránka PetaPixel uvádí, že tento předpis by mohl fotografy nutit usilovat o povolení držitelů copyrightu na Londýnské oko, Anděla severu a i sochu Paddingtonského medvěda na Paddingtonském nádraží v Londýně.
      
Gerard Batten z UKIP řekl Breitbart London: „Stejně jako častokrát před tím, když Evropská komise schvaluje své zákony, tak ignoruje zákon nezamýšlených důsledků. Tento pokus o okleštění Svobody panoramatu od spojenců Liberálních demokratů v Bruselu útočí na samotné kořeny našich svobod.“
      
„Umění a fotografování je cenné kvůli svobodě v jejich vlastní podstatě. Svobodě, kterou Evropská unie neustále podvrací.“
      
Evropský parlament má o této záležitosti naplánováno hlasování 9. července s tím, že za finální legislativu bude odpovídat Evropská komise.
...zdroj breitbart.com, překlad Miroslav Pavlíček (zkráceno)
|
Cenzura v akci: místo, kde je umístěno Atomium.
Samotná stavba je v Belgii do roku 2075 chráněna autorským zákonem,
proto je v obrázku vyretušována.
Obrázek je z wikipedie
https://cs.wikipedia.org/wiki/Atomium
|
   Narozeniny   
Přejeme Vám vše nejlepší k narozeninám!
V červnu slavili:
Bartová Jaroslava, štefan Karel, Zvonařová Marta, Aubrecht Karel, Křížová Zdena,
Palán Antonín, Řípová Eva, Sanitráková Eva, Borák Karel, Dula Stanislav,
Grimová Jana, Holický Zdeněk, Orlová Gabriela, Novotný Petr, Průša Jiří,
Vaštová Jana, Zvěřina Václav, Konývková Irena, Kosinová Šárka, Ruhlandová Nicoll,
Tlustý Pavel, Huňa Jan, Lemberk josef a Špitz Tomáš.
V červenci slaví:
Hricák Libor, Hůlková Anna, Nadějová Ivana, Cvečková Bohuslava, Klimtová Ludmila,
Šulcová Vlasta, Závorková Eva, Míček Stanislav, Musil Stanislav, Myška Stanislav,
Sedláčková Iveta, Řezáč Vladimír, Skala Jan, Štěchová Mária, Šimek Pavel,
šípová Alena, Vaněk František, Grundman Lukáš, Mašurka Dušan, Mišek Vladimír
a Herman Tomáš.
...a protože čert nikdy nespí: v případě mimořádností máte k dispozici
na telefonu nepřetržitou službu OSŽ: