ZO OSŽ PRAHA VRŠOVICEInformace (nejen) pro členy vršovické odborové organizace.

Červen 2016 (č.6)Číslo bylo umístěno na web dne 30.6.2016 v 18.00 hod
Aktualizace:


3.7.2016 dodána tisková verze v pdf - odkaz na konci zpravodaje   Slovo na začátek         Vážení čtenáři Zpravodaje,
                     nastalo období letních prázdnin a skončil čas schůzování - pokud nenastanou nějaké mimořádnosti - Vaši odboroví zástupci zasednou k pravidelným jednáním až v září.

      Sestavování tohoto čísla mne zastihlo na Slovensku, na komplexním ozdravném pobytu, v hotelu Skalka v Rajeckých Teplicích.
      S tím souvisí technická záležitost - zdejší wifi připojení má dostatečnou rychlost pro prohlížení webových stránek, ale s nahráváním větších souborů na server (fotek) - tedy vytváření zpravodaje - nestačí. Mám pro Vás připraveny hromady fotografií z akcí klubu důchodců - výlet na Sněžku, Líchovy a parní jízda Posázavím. Tak ty budou v dalším čísle.

      V tomto čísle tedy najde tradiční přehled chystaných akcí, již tradiční koutek Pavla Čermocha pro knihomoly. Nedávno byl otevřen nejdelší železniční tunel světa - Gotthardský "úpatní", tak jsem o něm něco našel na webu. U nás se hloubí náš, nejdelší český železniční u Ejpovic, a možná bude i tunel v Praze Střešovicích, na rychlodráze na letiště. Tak o těchto dvou tunelech si také můžete přečíst. A nakonec přejeme k narozeninám.

      Ještě krátce ke KOPce v Rajeckých. Moje děti mají prázdniny, tak jsem je vzal s sebou jako samoplátce. A zajímavost pro členy OSŽ, jako rodinní příslušníci člena OSŽ mají na ubytování a stravu 25% slevu. OSŽ je totiž vlastníkem Skalky. Dále u zaměstnanců SŽDC byla vyslyšena stížnost na malý počet bazénů, letos dostanou čip s hodinovým vstupem do bazénu Aphrodite každý všední den, kdykoliv během dne. Tento hodinový vstup můžete vyměnit za celodenní vstup do venkovního bazénu Laura, nacházejícímu se nedaleko hotelu Skalka, je-li v provozu.

                                          Mějte hezké léto, Pavel Dvořák, redaktor.
   Jednání závodního výboru   


Termíny schůzí ZV OSŽ Praha Vršovice
vždy od 8.00 hod, vždy první čtvrtek v měsíci, nebude-li stanoveno jinak
zbývající termíny v roce 2016:
Datum: Poznámka:

1.9.2016
Vršovice

6.10.2016
Smíchov

3.11.2016
Smíchov

1.12.2016
Vršovice   Jednání se zástupci zaměstnavatele   
OŘ Praha
Zástupci zaměstnavatele Zástupci ZO Minulé setkání Aktuální termín Příští setkání
Ing.Vondrák Zdeněk
(ředitel OŘ)
Mgr.Chládek Tomáš
(náměstek ředitele pro provoz)
Dvořák Pavel
Sekyra Lukáš
3.5.2016 7.6.2016 po prázdnináchPO Praha hlavní nádraží
Zástupci zaměstnavatele Zástupci ZO Minulé setkání Aktuální termín Příští setkání
Cibulka František
(přednosta PO)
Čermoch Pavel
Forman Štěpán
4.5.2016
1.6.2016
po prázdninách

PO Praha Libeň
Zástupci zaměstnavatele Zástupci ZO Minulé setkání Aktuální termín Příští setkání
Ing.Tuma Vladimír, MBA
(přednosta PO)
Sekyra Lukáš
25.5.2016 25.6.2016 po prázdninách

PO Benešov u Prahy
Zástupci zaměstnavatele Zástupci ZO Minulé setkání Aktuální termín Příští setkání
Ing.Blecha Jan
(přednosta PO)
Kubart Ondřej 4.5.2016 8.6.2016 po prázdninách

ZAP Praha
Zástupci zaměstnavatele Zástupci ZO Minulé setkání Aktuální termín Příští setkání
Ing.Goliáš Jakub
(manažer - zástupce ředitele)
Duroň Tomáš
(vedoucí přídělu služby)
případně další
Charvátová Anna
Dvorská Věra
12.5.2016
9.6.2016
po prázdninách

DKV Praha
Zástupci zaměstnavatele Zástupci ZO Minulé setkání Aktuální termín Příští setkání
Ing.Kupec Miroslav
(Vrchní přednosta DKV Praha)

Marie Stichová
nezúčastnili
jsme se
neúčastníme
se
?

PJ Praha
Zástupci zaměstnavatele Zástupci ZO Proběhlo setkání Aktuální termín Příští setkání
Ing.Krátký Miloš
(ředitel OJ PJ Praha)
Ing.Kašpar Martin
(vedoucí specializovaného střediska)
Kácovský Ladislav
Skrečka Petr
19.5.2016
16.-17.6.2016
po prázdninách
   Klub důchodců   

Akce klubu důchodců do konce roku 2016:

Akce trvalé :Botanická zahrada v Praze Troji

Zoologická zahrada v Praze Troji


nyní lze vyzvedout i na Hlavním nádraží

Plavenky do bazénu v Praze Podolí

Plavání v Aquaparku v Praze Barrandově

Kultura

lístky na divadelní představení

Informace: pan Čermoch
drážní tel. 281 55
mobil: 737 332 290, 774 199 272
mail: pavel.cermoch@centrum.cz
zájemcům je každý měsíc zasílána nabídka divadelních představení na osobní e-mail

Pojištění škody způsobené zaměstnavateli


ZO Praha Vršovice platí za všechny své členy v plné výši pojištění za škody způsobené zaměstnavateli při výkonu zaměstnání.

Informace k pojistkám: pan Hahn Josef
mobil: 606 655 831
email: zovrsovice@seznam.cz
Akce chystané :


Akce do konce roku 2016:2.-4.června 2016 - Krkonoše
má na starost: Štěpán Forman, mail: Formanstepan@seznam.cz
leták ke stažení:
13.-16.září 2016 - Cyklovýlet Lipno
má na starost: Pavel Čermoch, tel.: 737 332 290, 774 199 272, mail: pavel.cermoch@centrum.cz
leták ke stažení:


   Knihy   

Čtenářský koutek Pavla Čermocha
   Stalo se   ČD a SŽDC podepsaly smlouvu o převodu nádražních budov


      České dráhy a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v pátek 24. 6. 2016 podepsaly smlouvu o převodu nádraží v hodnotě 3,3 miliardy korun. SŽDC takto získá zhruba 1500 nádražních budov a 316 zaměstnanců, kteří se o ně starají.

      Fyzicky nabyde převod části závodu Českých drah účinnosti k 1. červenci, řekl na dnešním setkání s novináři předseda představenstva Českých drah Pavel Krtek. Převod nádraží od národního dopravce ČD ke státnímu správci infrastruktury SŽDC schválila vláda už koncem loňského roku a následně jej potvrdily i všechny orgány Českých drah. Od převodu nádražních budov si stát slibuje zlepšení údržby často zanedbaných stanic. SŽDC může na jejich opravy čerpat více peněz z fondů EU než České dráhy, které jsou akciovou společností, byť rovněž v majetkem státu. Na rozdíl od Českých drah, které mohou z dotací do oprav vložit maximálně 40 % z evropských peněz, SŽDC může dosáhnout až na 85% dotaci. Během dvou měsíců provedou zaměstnanci SŽDC inventarizaci nového majetku, kupní cena se poté může ještě drobně změnit, uvedl mluvčí správy železnic Jakub Ptačinský.České dráhy plánují část získaných peněz použít na snížení zadlužení a část na modernizaci provozu. „V posledních letech se investovalo zejména do nákupu kolejových vozidel, nyní budeme investovat do zázemí pro zaměstnance,“ uvedl Krtek. Peníze tak budou směřovat na modernizaci vlakových dep a opraven, nákup nových strojů a obecně na zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců. SŽDC má pro letošní rok připravenu pro první vlnu oprav asi jednu miliardu korun a ještě letos hodlá zahájit opravy asi na 60 vytipovaných nádražích.

      Součástí prodeje nádražních budov má být i pražské hlavní nádraží, naopak se netýká pražského Masarykova nádraží nebo hlavního nádraží v Brně. U Masarykova nádraží nejsou vyřešeny vlastnické vztahy a převod brněnského nádraží komplikuje nedořešená otázka přesunu stanice do jiné lokality.Tato nádraží by měla být součástí převodu dalšího balíku majetku. Kromě nich se mluví rovněž o převodu některých prvních nástupišť ve stanicích, která rovněž nejsou součástí nynějšího převodu. Další položkou pak mají být pozemky pod kolejemi.
zdroje:
1) web OSŽ, www.osz.org; článek: ČD a SŽDC podepsaly smlouvu o převodu nádražních budov (P.S., zdroje E15 a aktualne.cz uveřejněno 27.6.2016)
http://www.osz.org/index.php/zpravodajstvi-on-line-osz/3455-cd-a-szdc-podepsali-smlouvu-o-prevodu-nadraznich-budov

   Tunely   


1) Gotthardský úpatní tunel, délka 57 km, otevřen 1.6.2016


obr.1:
délka tunelu vynikne na mapě Švýcarska
(pro srovnání odpovídá vzdálenosti Praha - Příbram)


obr.2:
srovnání vedení starých (vrcholových) a nových (úpatních) tunelů
- zleva Zimmerberského, Gotthardského a Ceneriského       Gotthardský úpatní tunel (německy Gotthard-Basistunnel) je železniční tunel, který prochází alpským Gotthardským masivem. Se svými 57 kilometry jde o nejdelší železniční tunel světa. Úpatní v názvu tunelu znamená, že portály tunelu jsou umístěny na úpatí masivu, tedy trať nestoupá po úbočí k tunelu, jako je to v případě staršího Gotthardského tunelu.

       Význam stavby spočívá ve zrychlení železničního spojení přes Alpy mezi Curychem a Milánem. Nejrychlejší doba jízdy vlakem mezi těmito městy před dokončením tunelu činila 4.03 hod. Po zprovoznění tunelu pro pravidelnou dopravu od prosince 2016 je plánováno zkrácení jízdní doby na 2.50 hod. Po dokončení a zprovoznění i Ceneriského a Zimmerberského úpatního tunelu by jízdní doba měla klesnou až na 2.40 hod. Plánovaná rychlost železničních souprav je 200–250 km/h. Toto zkrácení jízdní doby vytvoří silnou konkurenci nejen silniční dopravě, ale i dopravě letecké, a to i z ekologického hlediska.

       Již v roce 1962 byl Švýcarským ministerstvem vnitra vytvořen prvotní projekt úpatního tunelu. Již tehdy tento plán obsahoval návrh ražby přímého dvoukolejného tunelu délky 45 km mezi Amstegem a Giornicem. Tunel měl být rozdělen do dvou částí s možností přechodu na druhou tunelovou kolej ve středu (křížení). Plánovaná rychlost byla však výrazně nižší než současných 200 km/h.

       Původní návrh tunelu doznal radikálních změn pod vlivem požadavků na rychlost a bezpečnost. Ve zprávě z roku 1971 dospěl výbor pro železniční tunel přes Alpy Švýcarského spolkového ministerstva životního prostředí, dopravy, energetiky a spojů k závěru, že projekt bude zaměřen na ražbu dvou souběžných jednokolejných tubusů. Konečná volba realizace, a to dvojkolejného tunelu nebo dvou jednokolejných tubusů s nebo bez servisního tubusu padla až v roce 1995.

       Konečné řešení je kompromisem nebo kombinací funkčnosti jednotlivých tunelových tubusů. Byly raženy dva jednokolejné tunelové tubusy bez dalšího servisního tunelu. Tyto tubusy jsou mezi sebou propojeny příčnými galeriemi v rozestupech 180 m a každý tubus bude sloužit jako provozní, tak i jako únikový pro tubus sousední. Vzhledem k celkové délce 57 km byly do tunelu integrovány dvě mezilehlé stanice, Sedrun (severní) a Faido (jižní). V těchto stanicích je umožněn přechod souprav z/do sousedního tubusu a jsou projektovány i jako pohotovostní stanice pro nouzové opuštění vlakové soupravy.

       Švýcarská federální vláda v dubnu 1995 stanovila trasu nového tunelu mezi Erstfeld a Giustizia / Osogna. Pro optimalizaci stavebních nákladů i doby potřebné pro realizaci byla výstavba tunelu rozdělena do pěti stavebních úseků různé délky se souběžným prováděním prací. Podle charakteru horniny v níž probíhala ražba byly kombinovány ražební metody pomocí důlního kombajnu, vrtání a odstřel.

       Práce na ražení tunelu probíhaly celkem 25 let a dne 15. října 2010 byl tunel kompletně proražen.

       Slavnostní otevření tunelu proběhlo dne 1. června 2016, zprovoznění pro pravidelnou dopravu je plánováno na 11. prosince 2016


zdroje:

1) Wikipedie: Gotthardský úpatní tunel
https://cs.wikipedia.org/wiki/Gotthardsk%C3%BD_%C3%BApatn%C3%AD_tunel

2) obr.1: robertacucchiaro.wordpress.com
https://robertacucchiaro.wordpress.com/2015/04/12/the-gotthard-base-tunnel/

3) obr.2: Wikipedie: Gotthardský úpatní tunel
https://cs.wikipedia.org/wiki/Gotthardsk%C3%BD_%C3%BApatn%C3%AD_tunel

2) Tunel Ejpovice, délka 4 km, termín otevření: 2018 ?


obr.1:
na mapě vidíme zkrácení tratě Praha-Plzeň díky tunelu
- o 6 kilometrů


obr.2:
proražení jednoho tubusu tunelu dne 11.6.2016
- nyní se razící štít přesune na ražbu druhého tubusu       Tunel Ejpovice je železniční tunel stavěný na trati 170 Praha–Plzeň mezi železniční zastávkou Ejpovice a železniční zastávkou Plzeň - Doubravka. Stavba tunelu, započatá v roce 2013, je součástí modernizace západní části III. vnitrostátního tranzitního železničního koridoru. Smyslem stavby tohoto tunelu je především zkrácení (napřímení) železniční trati z Prahy do Plzně o 6100 metrů a tedy zkrácení doby přepravy až o cca 9 minut, neboť železniční trať již nebude opisovat severní oblouk k Chrástu a údolím Berounky. Stávající trať v úseku Plzeň-Doubravka až Chrást bude po dokončení zrušena a úsek Chrást - Ejpovice bude přebudován na jednokolejnou trať propojující trať Praha-Plzeň s tratí Chrást-Radnice.

       Objednatelem stavby tunelu je Ministerstvo dopravy ČR resp. SŽDC s.o., dodavatelem na základě tendru Sdružení MTS+SBT - MTÚ Rokycany-Plzeň (Metrostav a.s. a Subterra a.s.) a projektantem SUDOP Praha a.s. a realizační dokumentace tunelu pak Metroprojekt Praha a.s.

       Po dokončení stavby by tunel se svojí délkou cca 4150 metrů měl být nejdelším železničním tunelem v ČR.

       Zajímavostí je jistě už samotná délka tunelu a metoda ražby. K metodě ražby se váže i příběh o tendru na realizaci této stavby. Nejnižší cenu v tendru totiž nabídla společnost Skanska (4,75 mld. Kč). Vítězné sdružení ovšem podalo mimo základní verze (cena vyšší než nabídka Skansky) i alternativní nabídku s použitím razícího štítu, čímž dosáhla nižší ceny (3,9 mld. Kč). Předmětem sporu bylo, zda byla alternativní nabídka přípustná (stanovisko SŽDC), nebo nebyla (Skanska). Antimonopolní úřad nakonec odvolání Skansky zamítl. Další zajímavostí je původně předpokládaná cena 7,5 mld. Kč.

       Tunel bude mít dva tubusy, oba jsou raženy pomocí razicího štítu TBM S 799, který byl dne 23.1.2015 pojmenován jako Viktorie. Vyroben byl firmou Herrenknecht a stavbařům předán 25.6.2014 v německém Schwanau. Celková délka stroje činí 110 metrů, hmotnost 1800 t, ražený průměr činí 9,89 metru, výkon motoru 3 600 kW, maximální kroutící moment 27 658 kNm a počet otáček 0 až 4,5 za minutu.

       Ražba probíhá tak, že řezné kolo rozruší 1,5 metru zeminy. Ta se pak transportuje pásy, které jsou u stropu tunelu. Štít popojede o 1,5 metru a na jeho konci se postaví další část vnitřního betonového obložení tunelu o šířce 1,5 metru.

       Hloubení nejdelšího železničního tunelu v Česku se zpožďuje víc, než se očekávalo. První čtyřkilometrový úsek u Ejpovic na Plzeňsku měl být hotový v březnu. Kvůli nečekaně odolné břidlici ale stavbaři termín posunuli až na polovinu prázdnin. Náklady se v tuto chvíli blíží ke čtyřem miliardám korun. První vlaky z Prahy do Plzně a naopak by nejdelším tunelem mohly projet v roce 2018.


zdroje:

1) Wikipedie: Tunel Ejpovice
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tunel_Ejpovice

2) wwww.koridory.cz, článek: Modernizace Rokycany – Plzeň, úvod, 23.5.2014, autor: Martin Flohr, (zajímavosti k tendru)
http://www.koridory.cz/archives/13289/

3) wwww.ceskatelevize.cz (zpoždění, termín dokončení)
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1771975-dokonceni-nejdelsiho-tunelu-mezi-prahou-a-plzni-se-opet-odsouva

4) obr.1: wwww.koridory.cz
http://www.koridory.cz/archives/13289/

5) obr.2: wwww.koridory.cz, článek: Jižní Ejpovický tunel proražen, 11.6.2016, autor: mirekk
http://www.koridory.cz/archives/37615/

3) Střešovický tunel, návrh, délka ?, termín otevření: ?


obr.1:
žlutá čára - trasa tunelu pod Střešovicemi
(červená - řešení v trase stávající železniční tratě)
(modrá - trasa tunelem přes Ořechovku)

       Rychlodráha, která má v budoucnu spojit Masarykovo nádraží s Letištěm Václava Havla v Praze, by mohla vést dvěma jednokolejnými tunely pod čtvrtí Střešovice. Komise ministerstva dopravy nechala Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) podrobně rozpracovat právě tuto variantu, informoval ve čtvrtek mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

       „Centrální komise ministerstva dopravy dala v úterý 31. května investorovi zelenou s podmínkou, že ověří, zda je záměr ekonomicky efektivní. SŽDC tak má svolení podrobně rozpracovat variantu dvou jednokolejných ražených tunelů pod pražskými Střešovicemi. Do konce roku vybere projektanta a zajistí aktualizaci analýzy ekonomické efektivity s ohledem na toto řešení,” řekl Ptačinský.

       Projekt rychlého vlakového spojení mezi letištěm a centrem Prahy v odhadované hodnotě přes 20 miliard korun je zatím hudbou budoucnosti. Jednotlivé úseky se po získání povolení EIA (posudek dopadů na životní prostředí) mají začít stavět za tři až pět let, podobný čas pak zabere jejich dokončení.

       Stát počítá s tím, že na část nákladů by získal dotace z evropských fondů na podporu dopravy. Ministr dopravy Dan Ťok loni uvedl, že na výstavbě rychlodráhy by se chtěli podílet i investoři a firmy z Jižní Koreje.

       „Rozhodnutí centrální komise vřele vítáme, protože dosud uvažované varianty trasy v kritickém úseku Dejvice-Veleslavín slibovaly místním obyvatelům výraznou zátěž buď během výstavby, nebo po uvedení trati do provozu. Varianta tunelů vedených pod čtvrtí Střešovice tyto dopady naopak minimalizuje, protože umožňuje nasadit obdobnou razicí technologii jako při prodloužení metra do Motola nebo při výstavbě tunelů u Ejpovic,“ vysvětluje náměstek ředitele stavební správy západ SŽDC Bohuslav Stečínský.

       Jak upozorňuje SŽDC, všechny varianty s výstavbou tunelů navyšují investiční náklady oproti variantě plně povrchové o víc než tři miliardy korun. Náklady na povrchovou variantu ministerstvo loni odhadlo na 19,5 miliardy, takové řešení ale naráží na odpor městských částí s ohledem na husté osídlení a možné dopravní komplikace.

       Varianta 3 dostala přednost i před možnou trasou dvojkolejným tunelem přes Ořechovku.

       Nová varianta Střešovice počítá s tím, že vlaky tam a zpět budou jezdit oddělenými tunely, což je lepší i z hlediska požární bezpečnosti.

       „Toto plně podpovrchové řešení jako jediné zcela uvolňuje koridor stávající trati v úseku Dejvice-Veleslavín, a umožňuje tedy alternativní využití prostoru například k vybudování cyklostezky,” dodal Ptačinský.zdroje:

1) www.novinky.cz: článek: Rychlodráha na letiště by mohla vést dvěma tunely pod Střešovicemi, 2.6.2016, autor: tov
https://www.novinky.cz/ekonomika/405327-rychlodraha-na-letiste-by-mohla-vest-dvema-tunely-pod-stresovicemi.html
   Narozeniny   Přejeme Vám vše nejlepší k narozeninám!
V červnu budou slavit:


Bartová Jaroslava, štefan Karel, Zvonařová Marta, Aubrecht Karel, Křížová Zdena,
Palán Antonín, Řípová Eva, Sanitráková Iva, Borák Karel, Dula Stanislav,
Grimová Jana, Holický Zdeněk, Orlová Gabriela, Novotný Petr, Průša Jiří,
Vaštová Jana, Zvěřina Václav, Konývková Irena, Kosinová Šárka, Pirohovičová Nicoll,
Tlustý Pavel, Huňa Jan, Lemberk josef, Špitz Tomáš, Jirásková Dana a Plíhal Martin.


V červenci budou slavit:


Hricák Libor, Hůlková Anna, Nadějová Ivana, Cvečková Bohuslava, Klimtová Ludmila,
Šulcová Vlasta, Zázvorová Eva, Baigar Robert, Kacálek Pavel, Míček Stanislav,
Musil Stanislav, Myška Stanislav, Řezáč Vladimír, Sedláčková Iveta, Skala Jan,
Štěchová Mária, Šípová Alena, Steklá Věra, Vaněk František, Grundman Lukáš
a Herman Tomáš.verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf): červen 2016

TOPlist