ZO OSŽ PRAHA VRŠOVICEInformace (nejen) pro členy vršovické odborové organizace.

Červen 2017 (č.6)Číslo bylo umístěno na web dne 30.6.2017 ve 23.00 hod
Aktualizace:


4.6.2017 dodána verze zpravodaje v pdf formátu - odkaz na konci čísla

   Slovo na začátek   Milí čtenáři,

         vítejte u dalšího zpravodaje.

         V něm naleznete pravidelné informace, na které jste zvyklí.

         A co je zde navíc? Ohlédnutí za jízdou parním vláčkem do Ledečka od Vlasty Šulcové, z médií vybraný zajímavý článek o tom, že se České dráhy rozhodly ponechat si Masarykovo nádraží (neprodají ho SŽDC) a promění ho ve své reprezentativní sídlo. A připomínka významného životního jubilea našeho člena - Karla Šilhavého.

                                                                  Mějte se, Pavel Dvořák, redaktor.
   Jednání závodního výboru   


Termíny schůzí ZV OSŽ Praha Vršovice
schůze se budou konají vždy první čtvrtek v měsíci, od 8.00 hod

Datum: Místo schůze:

7.9.2017

Smíchov

5.10.2017

Vršovice

2.11.2017

Smíchov

7.12.2017

Vršovice

   Klub důchodců   
Schůze klubu dne 21.6.2017


     Poslední schůze před prázdninami se konala dne 21.6.2017 v restauraci ,,U Kozla " na Žižkově.

     Schůzi zahájil a vedl předseda pan Polák,který přivítal mezi námi hosta-pana Kácovského. Ten nás seznámil s novinkami na ČD a Cargu v současné době. Dále jsme si upřesnili organizaci výletu a odjezd parním vlakem z Prahy-Braníka do Sázavy a Ledečka v sobotu 24.6.2017 v 9.00 hod.

     Dne 11.7.2017 se koná prohlídka prostředí natáčení seriálu ,, Přístav" s plavbou lodí po Berounce. Sraz zájemců o tuto akci je v 8.45 hod na nástupišti žel.zastávky Černošice- Mokropsy. Na obě akce jsou srdečně všichni zváni. Po delší diskusi, která se týkala hlavně financování proběhnuvšího pobytového výletu do Ramzové jsme se rozešli.

     Příští schůze se bude konat až po prázdninách dne 19.9.2017. Na této schůzi bude upřesněno datum návštěvy vysílacího střediska ,, TV ŠLÁGR " v Dubném u Českých Budějovic.


zapsala + foto Šulcová Vlasta

Akce chystané :

12.-15.září 2017 cyklovýlet - Moravský kras

má na starost: Pavel Čermoch, tel.: 737 332 290, 774 199 272, mail: pavel.cermoch@centrum.cz
leták ke stažení:

2.-4.října 2017 pěší túra - Král Šumavy

má na starost: Štěpán Forman, tel.: 608 712 268, mail: Formanstepan@seznam.cz
leták ke stažení:

Akce trvalé :Botanická zahrada v Praze Troji

Zoologická zahrada v Praze Troji

Plavenky do Podolí a na BarrandovKultura

lístky na divadelní představení

Informace: pan Čermoch
drážní tel. 281 55
mobil: 737 332 290, 774 199 272
mail: pavel.cermoch@centrum.cz
zájemcům je každý měsíc zasílána nabídka divadelních představení na osobní e-mailPojištění škody způsobené zaměstnavateli


ZO Praha Vršovice platí za všechny své členy v plné výši pojištění za škody způsobené zaměstnavateli při výkonu zaměstnání.

Informace k pojistkám: pan Hahn Josef
mobil: 606 655 831
email: zovrsovice@seznam.cz
Ohlédnutí za proběhlými akcemi :


24.června 2017 - Parní vlak do Čerčan a Ledečka


         Dne 24.6.2017 se konal výlet parním vlakem z Prahy-Braníka do Čerčan a Ledečka n/S. Tohoto výletu se zúčastnilo poměrně málo našich členů, přes to, že měli možnost se zúčastnit i s rodinnými příslušníky.

         Po příchodu do žst.Praha-Braník jsme zjistili, že při rekonstrukci této stanice došlo k vybudování nových zvýšených nástupišť pro cestující a žst.proběhla celkovou rekonstrukcí. Po najetí parní lokomotivy na soupravu tvořenou historickými vozy jsme vyjeli po trati ,,Posázavského Pacifiku" směr Čerčany a Ledečko n/S. Během jízdy jsme několikrát zastavili pro křižování s normálními vlaky (Vrané n/V.,Davle,Jílové u Prahy,Týnec n/S.), kde jsme zjišťovali, že došlo k rekonstrukci i těchto stanic. Při jízdě jsme obdivovali krásy přírody kolem Vltavy a Sázavy, po celou dobu nám vyhrávali na saxofon pan Tuček a na harmoniku pan Šilhavý. Cesta ubíhala rychle, po příjezdu do žst.Čerčany byl v této stanici skoro hodinu pobyt. Někteří členové využili možnosti se občerstvit v nedalekých restauracích, parní lokomotiva odjela do depa vyzbrojit vodu. Asi v 11.50 hod pokračovala další jízda tohoto vlaku směr Ledečko n/S.

         Této další jízdy jsem se bohužel z rodinných důvodů nezúčastnila.
text a fotografie Vlasta Šulcová


   Knihy   

Čtenářský koutek Pavla Čermocha
   Převzato   
Masarykovo nádraží zůstane Českým drahám


         České dráhy upustily od záměru prodat pražské Masarykovo nádraží Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Uvedl to generální ředitel ČD Pavel Krtek. Vnímají ho jako výhodu v soutěži o zajištění vlakového spojení s letištěm. V plánu je tak rekonstrukce, aby nádraží bylo výkladní skříní.

         Vloni České dráhy převedly přes patnáct set nádražních budov na správu železnic, výjimkou bylo Masarykovo nádraží spolu s brněnským hlavním nádražím. ČD původně počítaly s tím, že je na SŽDC převedou později. V případě Masarykova nádraží se plány mění.

         Dopravce nyní plánuje budovu rekonstruovat tak, aby mohla sloužit jako výkladní skříň národního dopravce. Nejvýznamnější novinkou, kterou cestující zaznamenají, je umístění pokladen blíže k peronům na místo dnešních veřejných záchodků. Ty by se měly přesunout na opačnou stranu kolejiště.

         Na dokončení oprav Masarykova nádraží, které má zatím zmodernizované pouze zastřešení hlavní vstupní haly, se už pracuje, přípravy ale komplikuje přísný dozor památkářů, uvedl šéf ČD. Například půl roku se podle Krtka s památkáři řešila podoba hodin nad výpravním prostorem, protože památkáři neodsouhlasili umístění klasického modelu, který ČD běžně využívají.

         Zároveň by se nádraží mohlo stát konkurenční výhodou v soutěži na provoz vlaků z pražského ruzyňského letiště, které mají končit právě na tomto nádraží.

         Převodu se nádraží vyhnulo kvůli developerskému projektu, na kterém České dráhy spolupracují se společností Penta. Ta plánuje v okolí nádraží postavit výstavní komerční čtvrť na pozemcích, které vloni odkoupila právě od Českých drah.

FAKTA

Nádražní budovy po Česku získala SŽDC

         Celkem 1575 nádraží a dalších budov převzala SŽDC od Českých drah 1. července 2016. Výjimkou bylo právě pražské Masarykovo nádraží a brněnské hlavní nádraží, a to kvůli nevyřešeným vlastnickým vztahům, respektive nedořešené otázce přesunu stanice do jiné lokality.

         Transakci v hodnotě 3,3 miliardy korun schválila vláda koncem roku 2015. Od převodu si stát slibuje zlepšení údržby mnohdy zanedbaných stanic, protože státní správa může na jejich opravy čerpat více peněz z fondů EU než České dráhy, které jsou akciovou společností, byť rovněž ve vlastnictví státu. Na rozdíl od ČD, které mohou z dotací do oprav vložit maximálně 40procentní podíl evropských peněz, správce infrastruktury může dosáhnout až na 85procentní dotaci.

         Opravou mají projít dvě stovky nádraží za více než osm miliard korun. Kromě toho se správa železnic zabývá jejich dalším využitím. Státní organizace v době převodu uvedla, že například nabídne nevyužívané prostory orgánům státní správy a úřadům. Státní SŽDC totiž může úřadům nabídnout nižší než tržní nájemné. Od přesídlení úřadů si SŽDC slibuje oživení nádraží, které s sebou přinese možnost pronajmout zbylé prostory za komerční ceny soukromým firmám.


zdroj:

web České televize / ČT24 / článek: Masarykovo nádraží zůstane Českým drahám. Chtějí z něj mít výkladní skříň - zkráceno
(autor: Barbora Ďuračková - zdroj ČTK, uveřejněno 27.6.2017)
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/2164285-masarykovo-nadrazi-zustane-u-ceskych-drah-chteji-z-nej-mit-vykladni-skrin
   Narozeniny   
Jubileum pana Karla Šilhavého


         Náš člen - důchodce - pan Karel Šilhavý dosáhl v květnu úctihodného věku 80 let. A to ve výborné duševní i fyzické kondici; vždyť doposud chodí na dráhu brigádně vypomáhat. Prohlížíte-li pravidelně fotografie ve Zpravodaji, tak to je ten pán, co na akcích důchodců hrává na tahací harmoniku. Závodní výbor naší organizace si ho pozval, aby mu poblahopřál a předal malý dárek.

         A jakými posty na železnici prošel? Pan Šilhavý vypráví:

         "Jsem ze železničářské rodiny a chtěl jsem být původně strojvedoucím parních lokomotiv, ale byla mi doporučena služba výpravčího, kvůli pevným turnusům a pravidelným nástupům.
         28.května 1955 jsem maturoval a již 15.června jsem nastoupil do žst.Praha Smíchov severní nástupiště jako výhybkář místně stavěných výměn v zácviku. Poté jsem šel k posunu, pracoval jsem jako průvodce lokomotiv. Tehdy bylo hodně přepřahů, protože do Prahy mohly pouze vlaky s elektrickými lokomotivami.
         3.ledna 1956 jsem nastoupil do šestiměsíčního kurzu na výpravčí v Novém Městě nad Metují, kde jsme byli ubytováni na zámku. V červenci jsem nastoupil v žst.Rudná u Prahy jako staniční dělník ("pakr") a dělal jsem zácvik na výpravčího. 15.září jsem autorizoval a postupně jsem vystřídal stanice: Hlubočepy, Řeporyje, Nučice, Loděnice, Vráž u Berouna, Řevnice, Zadní Třebáň, Karlštejn, Dobřichovice, Radotín, Vyšehrad, Smíchov severní nástupiště, Veleslavín, Dejvice, Krč, Luka pod Medníkem, Čísovice a nakonec Smíchov osobní nádraží.
         Práce výpravčího se mi líbila, vložáků bylo nespočet, vždyť výpravčích je nedostatek doposud. Několikrát jsem odmítl práci dispečera, pro jeho fyzické odloučení od lidí z provozu. Železnici mám rád doposud, zcela jsem jí propadl.
Od roku 1955 jsem v odborech a dodnes velmi oceňuji jejich práci pro řadové pracovníky."

         A jeho recept na dobrou kondici do vysokého věku?

         "Od osmi let jsem v Sokole, cvičím tam doposud, jezdím na kole; bydlím totiž v Dobřichovicích, kde je rovina a je zde normální jezdit na kole za každého počasí.V létě se koupu v řece, chodím na houby. Bohužel předloni jsem měl utržený meniskus, takže už nemohu hrát nohejbal. Nekouřím. Auto nemám a nechci, od nás z Dobřichovic je vynikající spojení vlakem."


zaznamenal Pavel Dvořák + foto Josef HahnPřejeme Vám vše nejlepší k narozeninám!

V červnu budou slavit:


Bartová Jaroslava, Štefan Karel, Zvonařová Marta, Aubrecht Karel, Křížová Zdena,
Palán Antonín, Řípová Eva, Sanitráková Iva, Borák Karel, Dula Stanislav,
Grimová Jana, Holický Zdeněk, Orlová Gabriela, Novotný Petr, Průša Jiří,
Vaštová Jana, Zvěřina Václav, Konývková Irena, Kosinová Šárka, Pirohovičová Nicoll,
Tlustý Pavel, Huňa Jan, Lemberk josef, Špitz Tomáš, Jirásková Dana, Plíhal Martin,
Houdek Martin, Michálková Milena, Kučerová Ivana a Sekyra Miroslav.


V červenci budou slavit:


Hricák Libor, Hůlková Anna, Nadějová Ivana, Cvečková Bohuslava, Klimtová Ludmila,
Šulcová Vlasta, Zázvorová Eva, Baigar Robert, Kacálek Pavel, Míček Stanislav,
Musil Stanislav, Myška Stanislav, Řezáč Vladimír, Sedláčková Iveta, Skala Jan,
Štěchová Mária, Steklá Věra, Vaněk František, Berki Miroslav a Herman Tomáš.

verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf): červen 2017 PDF

TOPlist