ZO OSŽ PRAHA VRŠOVICEInformace (nejen) pro členy vršovické odborové organizace.

Duben 2017 (č.4)Číslo bylo umístěno na web dne 30.4.2017 v 17.00 hod
Aktualizace:


3.5.2017 vložen odkaz na tiskovou verzi zpravodaje v PDF (na konci čísla)   Slovo na začátek   Vážení přátelé,chtěl bych dnes poděkovat Závodnímu výboru Praha-Vršovice za mimořádnou spolupráci s Klubem důchodců.

         Jsem také členem tohoto závodního výboru, tak mohu zodpovědně o této spolupráci hovořit. Pravidelně se zúčastňuje našich schůzí pan Ladislav Kácovský, který má pochopení pro potřeby klubu důchodců, za což jemu děkuji. Také bych chtěl poděkovat Petrovi Skrečkovi za účast na našich schůzí. Chtěl bych se zmínit o vydávání časopisu"Zpravodaj". Možná,že vydávání tohoto časopisu bere skoro každý jako samozřejmost, ale samo se nic neudělá a proto chci vyzvednout činnost všech, kteří se na této činnosti podílejí. Je to redaktor Pavel Dvořák, zároveň pravidelný čtenářský koutek Pavla Čermocha, který je zároveň hospodář ZO ZV, nemohu vynechat precizní práci prvního místopředsedy Josefa Hahna, který kromě jiného má na starost pojištění aktivních zaměstnanců, a o sport se stará Štěpán Forman, a svůj podíl na činnosti mají také Anička Charvátová, Věra Dvorská, Jana Grimová, Ondřej Kubart, Jan Palkostka i Lukáš Sekyra. Nechci opomenout také dopisovatelku Vlastu Šulcovou, která informuje čtenáře o našich akcí.

         Za klub důchodců předseda Petr Polák
   Jednání závodního výboru   


Termíny schůzí ZV OSŽ Praha Vršovice
schůze se budou konají vždy první čtvrtek v měsíci, od 8.00 hod

Datum: Místo schůze:

4.5.2017

Smíchov

1.6.2017

Vršovice

7.9.2017

Smíchov

5.10.2017

Vršovice

2.11.2017

Smíchov

7.12.2017

Vršovice

   Klub důchodců   
Schůze klubu dne 18.4.2017


     Třetí úterý v měsíci je opět zde a my jsme se tradičně sešli v restauraci ,,U Kozla" na Žižkově.

     Schůzi zahájil předseda pan Polák.Probírali jsme podrobnosti o výletu do Pardubic,který se po organizačních problémech nakonec uskuteční.Dále jsme si upřesnili podmínky pobytového zájezdu do Ramzové.Paní Šulcová vybrala ještě od některých jedinců zálohu na tento pobyt.

     Schůze se zúčastnil také pan Kácovský,který nás seznámil s děním na ČD a Cargu.

     Po kratší diskuzi jsme schůzi ukončili.Příští schůze se bude konat v úterý 16.5.2017 (den před odjezdem do Ramzové).

     Červnová schůze se z organizačních důvodů předsedy p.Poláka bude konat ve středu 21.6.2017.


zapsala + foto Šulcová Vlasta

Akce chystané :16.-19.května 2017 - Cyklovýlet Český les
má na starost: Pavel Čermoch, tel.: 737 332 290, 774 199 272, mail: pavel.cermoch@centrum.cz
leták ke stažení:


22.května 2017 - Nohejbal - Memoriál Josefa Kotta
má na starost: Šěpán Forman, mail: Formanstepan@seznam.cz
leták ke stažení:


7.června 2017 Petanque
propozice ke stažení zde:

http://railian.com/Zpravodaj_2017/material_duben/petanque.doc
22.června 2017 Discgolf
propozice s přihláškou ke stažení zde:

http://railian.com/Zpravodaj_2017/material_brezen/discgolf.doc

Akce trvalé :Botanická zahrada v Praze Troji

Zoologická zahrada v Praze Troji

Plavenky do PodolíPlavenky na Barrandov

Kultura

lístky na divadelní představení

Informace: pan Čermoch
drážní tel. 281 55
mobil: 737 332 290, 774 199 272
mail: pavel.cermoch@centrum.cz
zájemcům je každý měsíc zasílána nabídka divadelních představení na osobní e-mailPojištění škody způsobené zaměstnavateli


ZO Praha Vršovice platí za všechny své členy v plné výši pojištění za škody způsobené zaměstnavateli při výkonu zaměstnání.

Informace k pojistkám: pan Hahn Josef
mobil: 606 655 831
email: zovrsovice@seznam.cz
Ohlédnutí za proběhlou akcí :


25.dubna 2017 - Návštěva pardubického dopravního podniku

text a fotografie Josef Hahn


   Knihy   

Čtenářský koutek Pavla Čermocha
   Převzato   
Na trať Posázavského pacifiku se vrátí lokomotiva Bardotka


         Výletníky na trati Posázavského pacifiku začne od soboty (29.dubna) vozit legendární lokomotiva řady 749 přezdívaná Bardotka nebo také Zamračená. Tyto lokomotivy už v osobní dopravě pravidelně nejezdí, nasazovány jsou jen výjimečně. V Posázaví se podařilo vrátit unikátní lokomotivu do pravidelného víkendového provozu, uvedly České dráhy a Středočeský kraj v tiskové zprávě.

         "Lokomotiva bude na trati nepřehlédnutelná i nepřeslechnutelná, je to unikátní stroj, za kterým se do Česka sjíždí železniční nadšenci i ze světa," uvedl člen představenstva Českých drah Miroslav Kupec. "Pokud nedojde k nějaké zásadnější technické závadě, kterou vzhledem ke stáří lokomotiv nemůžeme dopředu vyloučit, budeme se snažit, aby jezdila podle jízdního řádu vždy pravidelně každý víkend," dodal.

         Bardotka bude jezdit v čele osobních vlaků v sobotu, neděli a o svátcích z Prahy přes Vrané nad Vltavou, Davli a Týnec nad Sázavou do Čerčan. Z pražského hlavního nádraží bude odjíždět v 9:22, do Čerčan přijede v 11:06. Na zpáteční cestu se vydá v 15:36, do Prahy přijede v 17:35. Při příležitosti první jízdy bude čekat na zájemce v Čerčanech důkladná prohlídka vlaku s odborným výkladem pracovníků pražského depa, kteří odstavenou lokomotivu dali dohromady a vrátili do provozu.

         Lokomotivy vyráběla pražská ČKD v letech 1964 až 1971. Zamračená se jim říkalo podle přísného výrazu čela, pojmenování Bardotka vycházelo z tvaru pod okny strojvedoucího, který připomíná ženské poprsí. V době, kdy tuto přezdívku lokomotiva získala, byla sexsymbolem francouzská herečka Brigitte Bardotová. Lokomotiva, která bude vozit cestující Posázavského pacifiku, byla vyrobena v roce 1968. Většinu provozního života strávila v depu v Jihlavě, v letech 1997 až 2010 patřila do krnovského depa a od roku 2010 byla deponována v Praze. Podle dostupných informací se těchto lokomotiv vyrobilo celkem 230 a byly dodávány do dep napříč celým Československem.

         České dráhy provozují už jen poslední čtyři lokomotivy řady 749, z toho tři jsou v pražském depu a jedna v depu Olomouc, v provozní jednotce Šumperk. Další dvě lokomotivy jsou zachovány v Depu historických vozidel ČD. Dceřiná společnost ČD Cargo provozuje na jihu Čech v nákladní dopravě ještě pět lokomotiv tohoto typu. Několik exemplářů mají ve svých depech i někteří soukromí dopravci v Česku.


zdroj:

web ČTK / České noviny / článek: Na trať Posázavského pacifiku se vrátí lokomotiva Bardotka
(autor: neuveden, uveřejněno 27.4.2017)
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/na-trat-posazavskeho-pacifiku-se-vrati-lokomotiva-bardotka/1478383České dráhy se loni přehouply do zisku 882 milionů korun
         České dráhy v loňském roce hospodařily s čistým ziskem 882 milionů korun, zatímco předloni skupina vykázala ztrátu 1,35 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou společnost zveřejnila na svých internetových stránkách. Důvodem loňského zlepšení jsou mimo jiné nárůst zisku z nákladní dopravy a provozní úspory.

         Zisk z nákladní dopravy meziročně stoupl o 359 milionů korun na 935 milionů korun. Ztráta z osobní dopravy klesla na 644 milionů korun, zatímco předloni činila 1,42 miliardy korun. To souvisí s růstem počtu cestujících a vyššími tržbami z jízdného, na kterých dopravce vydělal o 260 milionů korun meziročně více.

         "Pozitivní trend jsme zaznamenali hlavně v mezinárodní, ale také ve vnitrostátní příměstské dopravě, kde jsou naše vlaky součástí integrovaných dopravních systémů," uvedl předseda představenstva ČD Pavel Krtek.

         Celkové tržby skupiny se loni zvýšily o 0,6 procenta na 33,3 miliardy korun. Z toho osobní doprava zaznamenala nárůst přibližně o 500 milionů korun na 21,5 miliardy. Naopak tržby v nákladní dopravě poklesly ve srovnání s rokem 2015 přibližně o 300 milionů korun na 11,8 miliardy Kč. Mírně klesl i objem přepravovaného zboží o 0,9 milionu tun na 65,5 milionu tun, zboží se ale meziročně přepravovalo na delší vzdálenost. Ta se proti roku 2015 zvýšila průměrně o čtyři kilometry na průměrných 172 kilometrů.

         Poprvé v loňském roce začala klesat zadluženost společnosti, když se dluh meziročně snížil o tři miliardy korun na zhruba 30 miliard korun. Významným milníkem, který přispěl ke zlepšení hospodaření, byl prodej zhruba 1500 nádraží a dalších nemovitostí Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) nebo výhodnější refinancování starých dluhů v objemu 300 milionů eur, uvedl v tiskové zprávě management společnosti.

         Kromě osobního a nákladního dopravce tvoří skupinu Českých drah například Výzkumný ústav železniční a poskytovatel datových služeb ČD Telematika. Celkem skupina loni zaměstnávala 23.664 lidí.


zdroj:

web ČTK / České noviny / článek: České dráhy se loni přehouply do zisku 882 milionů korun
(autor: neuveden, uveřejněno 28.4.2017)
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ceske-drahy-se-loni-prehouply-do-zisku-882-milionu-korun/1478788


   Narozeniny   Přejeme Vám vše nejlepší k narozeninám!


Dubnoví oslavenci:


Bejček Tomáš, Dlouhá Eliška, Forman Štěpán, Hasmanová Václava, Hrozek Jaroslav,
Hubínek Jan, Kovařík Tomáš, Kraus Bohumil, Kryže Milan, Macková Vlasta,
Martínek Pavel, Pecháčová Hana, Pšenička František, Roh Michal, Skočdopolová Martina,
Šmejkal Zdeněk, Uherek Filip, Vaňha Antonín, Žaloudková Romana, Boudová Romana,
Budilová Ivana, Dvorská Věra, Filipáková Eva, Folbrecht Jiří, Holík Miroslav,
Jarešová Marie, Kachník Pavel, Klenovcová Miroslava, Kopáček František, Lukášová Markéta,
Mikysková Dana, Novák Martin, Svobodová Hana, Vedralová Marcela, Zeman Radoslav,
Veselková Jitka, Plachý Pavel, Soukup Petr, Pokluda Rostislav, Špuláková Květoslava,
Brabec Jiří, Palásková Jana, Šídlová Ludmila a Vogelová Emilie.Květnoví oslavenci:


Balas Pavel, Bečvářová Eva, Benešová Romana, Čaplán Dušan, Filip Samuel,
Lammel Petr, Spilková Dana, Šilhavý Karel, Férová Renáta, Markus Boris,
Mokrohajský Miroslav, Šmahelová Jana, Vybíral Tomáš, Kuboš Petr, Mrština Jiří,
Skrečka Petr, Toman Vladimír, Kronk Jan, Priatka Oliver, Tekáčová Iva,
Benešová Jana, Brambora Josef, Gabriel Petr, Novotná Helena, Schmalz Jan,
Adámková Hana, Bojtar Václav a Jirošek Václav.

verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf): duben 2017

TOPlist