ZO OSŽ PRAHA VRŠOVICEInformace (nejen) pro členy vršovické odborové organizace.

Září 2017 (č.9)Číslo bylo umístěno na web dne 30.9.2017 v 20.30 hod
Aktualizace:

17.10.2017 přidána pozvánka na bowling (koná se 8.listopadu)
17.10.2017 dodán odkaz na verzi zpravodaje v PDF (na konci čísla)

   Slovo na začátek   Zdravím všechny čtenáře,
je tu nový zpravodaj, který Vám přináší pravidelné informace a rubriky a navíc zmínku o začátku kolektivního vyjednávání u firmy SŽDC, zamyšlení nad blížícími se volbami do sněmovny, informace o opětovně zrušeném tendru na modernizaci trati Hostivař - Hlavní nádraží, o chystané rekonstrukci nelahozeveských tunelů a básnička od naší členky,
mějte se fajn, Pavel Dvořák, redaktor
   Jednání závodního výboru   


Termíny schůzí ZV OSŽ Praha Vršovice
schůze se budou konají vždy první čtvrtek v měsíci, od 8.00 hod

Datum: Místo schůze:

5.10.2017

Vršovice

2.11.2017

Smíchov

7.12.2017

Vršovice

   Klub důchodců   
Schůze klubu dne 19.9.2017


     První schůze klubu důchodců po prázdninách se konala dne 19.9.2017 opět v restauraci ,,U Kozla " na Žižkově. Schůzi zahájil předseda klubu pan Polák.Úvodem měl pro nás smutnou zprávu-zemřel pan Fridrich-jeho památku jsme uctili minutou ticha.

     Poté jsme probírali organizaci akce návštěvy vysílacího studia ,,TV Šlágr " v Dubném u Českých Budějovic.Tato akce se koná dne 1.10.2017,kdy je zde den otevřených dveří a účastníci si mohou prohlédnout prostředí a zákulisí natáčení .Odjezd vlakem z Prahy-hl.n. je v 8,02 hod.směr České Budějovice.Všichni jsou srdečně zváni.

     Předseda pan Polák navrhl možnost další akce-návštěva ,,Divadla u Hasičů "dne 20.10.2017,kde má vystoupení Marcel Zmožek.Všichni jsou zváni,vstupenky si zakoupí každý sám v předprodeji,vstupenku pak předloží pokladníkovi klubu a dostane příspěvek 100,-Kč.

     Dne 19.10.2017 proběhne další akce-návštěva Mariánských Lázní s prohlídkou vozovny.Podrobnosti budou probrány na říjnové schůzi,konané dne 17.10.2017.


zapsala + foto Šulcová VlastaAkce chystané :

2.-4.října 2017 pěší túra - Král Šumavy

má na starost: Štěpán Forman, tel.: 608 712 268, mail: Formanstepan@seznam.cz
leták ke stažení:


13.října 2017 sklípek Zaječí

má na starost: Pavel Čermoch, tel.: 737 332 290, 774 199 272, mail: pavel.cermoch@centrum.cz
leták ke stažení:


8.listopadu 2017 bowling

má na starost: Jarda Kučera, tel.: 602 60 60 94 (jen SMS), mail: jaroslavkucera@centrum.cz
leták ke stažení:

Akce trvalé :
Permanentky na domácí utkání hokejistů HC Sparta Praha

Seznam volných permanentek na jednotlivá utkání lze sledovat na stránkách vršovické odborové organizace v rubrice "Hokej", kde je pravidelně prováděna aktualizace: http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/hokej/

Permanentky na domácí utkání fotbalistů AC Sparta Praha

Seznam volných permanentek na jednotlivá utkání lze sledovat na stránkách vršovické odborové organizace v rubrice "Fotbal", kde je pravidelně prováděna aktualizace: http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/fotbal/Botanická zahrada v Praze Troji

Zoologická zahrada v Praze Troji

Plavenky do Podolí a na Barrandov


! pozor plavenky do Barrandova rozebrány !
Kultura

lístky na divadelní představení

Informace: pan Čermoch
drážní tel. 281 55
mobil: 737 332 290, 774 199 272
mail: pavel.cermoch@centrum.cz
zájemcům je každý měsíc zasílána nabídka divadelních představení na osobní e-mailPojištění škody způsobené zaměstnavateli


ZO Praha Vršovice platí za všechny své členy v plné výši pojištění za škody způsobené zaměstnavateli při výkonu zaměstnání.

Informace k pojistkám: pan Hahn Josef
mobil: 606 655 831
email: zovrsovice@seznam.cz


   Pozvolna začíná kolektivní vyjednávání   
články z webu OSŽZahájení kolektivního vyjednávání o uzavření PKS SŽDC na rok 2018

(článek z 26.9.2017)

Na jednání dne zástupců odborových organizací a vedení SŽDC dne 26.9.2017 byl po úvodním projevu generálního ředitele SŽDC Ing. Pavla Surého předán zástupcům odborových organizací návrh textu PKS SŽDC 2018 a návrh textu dohody o zásadách kolektivního vyjednávání o uzavření PKS SŽDC na období po 31.12.2017. Tím bylo zahájeno kolektivní vyjedenávání o uzavření PKS SŽDC 2018. Následně bylo dohodnuto, že odborové organizace předají společné stanovisko k tomuto návrhu zaměstnavateli nejpozději dne 16.10.2017 do 17:00 hod. Dále bylo dohodnuto, že příští společné jednání zástupců obou stran se uskuteční v termínu 16. - 20. října na výjezdním kolektivním vyjednávání v Berouně. O dalším postupu OSŽ v zahájeném kolektivním vyjednávání bude rozhodnuto na jednání PV OSŽ SŽDC dne 27.9.2017. O jeho průběhu a závěrech budeme zde v co nejkratší době informovat. Mgr. Martin Malý, PPV OSŽ SŽDC
Zvoleni kolektivní vyjednavači OSŽ ČD Cargo 2018

(článek z 11.9.2017)

Na jednání Podnikového výboru OSŽ ČD Cargo dne 6.9 byli pro kolektivní vyjednávání o podobě PKS ČD Cargo 2018 zvoleni tito kolektivní vyjednavači:
- Nekola Radek (vedoucí týmů)
- Bc. Urbancová Marta
- Bc. Lomannčiková Blanka
- Skrečka Petr
- Radkovič Zdeněk
- Doležal Petr
Stejně jako v loňském roce, budeme i při letošním kolektivním vyjednávání pro aktuální a rychlé informace používat náš twitterový účet: https://twitter.com/PV_OSZ_CDC   Různé   

Zamyšlení nad volbami do sněmovny
   Knihy   

Čtenářský koutek Pavla Čermocha
   Převzato   
Tendr na modernizaci železniční trati
Praha-Hostivař – Praha hlavní nádraží
se opět nepovedl


         Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výsledek tendru na modernizaci železničního uzlu v Praze za 3,5 miliardy korun. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) porušila zákon o veřejných zakázkách, vyplývá z webu ÚOHS. Jeho rozhodnutí je pravomocné. Správa železnic s rozhodnutím nesouhlasí, nabídky ale znovu posoudit musí.

         Tendr napadla společnost Eurovia jako lídr sdružení, ve kterém byla společně s firmami Strabag Rail a GJW Praha. V hodnocení skončila jako druhá v pořadí za sdružením firem Metrostav, Swietelsky Rail a SMP CZ.

         Z rozhodnutí antimonopolního úřadu vyplývá, že SŽDC postupovala netransparentně při posouzení kvalifikace sdružení firem vedených Metrostavem. „Postup zadavatele mohl podstatným způsobem ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ uvedl v rozhodnutí ÚOHS.

         „SŽDC s tímto závěrem nesouhlasí a za postupem komise si stojí. Přesto bude rozhodnutí úřadu respektovat a provede opětovné posouzení nabídek, včetně kvalifikace uchazečů,“ uvedl mluvčí státní organizace Pavel Tesař. Antimonopolní úřad nezrušil celou zakázku, ale jen konkrétní úkony spojené s posouzením technické kvalifikace původně vybraného sdružení a také to, co po nich následovalo, tedy i výběr vítěze. SŽDC musí navíc zaplatit náklady řízení 30 tisíc korun.

         SŽDC vypsala tendr loni na podzim podruhé. Výběrová komise loni v červnu za vítěze doporučila firmu Chládek a Tintěra s cenou 3,4 miliardy korun. SŽDC ale následně soutěž zrušila s poukazem na nejasnosti ve vlastních kvalifikačních požadavcích. Vítězná firma se pak obrátila na antimonopolní úřad, aby zakázal vypsání nové soutěže. Nakonec ale společnost vzala své podání zpět a SŽDC vyhlásila nový tendr.

         Obsahem zakázky je modernizace traťového úseku Praha-Hostivař – Praha hlavní nádraží. Cílem je mimo jiné odstranit úseky, které už nestačí intenzitě dopravy. V rámci prací měla být zrušena zastávka Praha-Strašnice a zřízeny dvě nové: Zahradní Město a Eden. Modernizace šestikilometrového úseku měla také zrychlit cestování po čtvrtém koridoru do Českých Budějovic.

Modernizace úseku Praha-Hostivař – Praha hl.n.

- Rekonstruovaný úsek je součástí IV. železničního koridoru a frekventované trati z Prahy do Benešova, Tábora a Českých Budějovic

- Projekt je rozdělen na dvě části – přestavbu stanice Hostivař a úsek od Hostivaře k tunelům u hlavního nádraží. První etapa byla dokončena v roce 2016 a stála přes 1,2 miliardy korun. Začátek druhé etapy se opakovaně odložil kvůli nedokončenému výběrovému řízení.

- Stávající železniční trať, která vede přes Strašnice, bude přeložena na jižní okraj bývalého seřaďovacího nádraží Praha-Vršovice. Nově tak povede souběžně s tratí Malešice–Vršovice a úsek tak bude čtyřkolejný.

- Zrušena bude zastávka Strašnice. Naopak vzniknou nové zastávky Zahradní Město a Eden, které budou lépe napojeny na autobusy a tramvaje. Přímější cesta má být také rychlejší. Délka úseku je 6 km, předpokládaná cena je 3,6 miliardy korun.zdroj:

článek: web čt24 / Modernizaci železniční trati v Praze zatrhl antimonopolní úřad. Výběr firem byl neprůhledný (zkráceno)
(autor mor, zdroj ČTK, uveřejněno 20.9.2017)
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/2246935-uohs-zrusil-vysledek-tendru-na-modernizaci-uzlu-v-praze

mapka pochází z vizualizace připojené ke stejnému článku (a upravena)Nelahozeveské tunely mohou projít rekonstrukcí, projekt má posudek EIA


         Projekt rekonstrukce železničního úseku ve Středočeském kraji mezi Kralupy nad Vltavou a Nelahozevsí, kde vlaky projíždí nejkratším tunelem v Česku, získal kladný posudek o vlivu na životní prostředí EIA. Trať se tak přiblížila započetí rekonstrukce, která by měla dle plánu začít v roce 2020 a skončit o pět let později. Nutné je však ještě získat územní rozhodnutí a stavební povolení. Hrubý odhad celkových nákladů se pohybuje mezi 1 až 1,5 miliardy korun.

         Kromě rekonstrukce stávajících tunelů má v úseku přibýt nový 580 metrů dlouhý jednokolejný tunel. Ten se vyrazí vedle současných tří tunelů do skalního masivu, převede se do něj doprava ve směru do Kralup nad Vltavou. Všechny tunely budou pokryty signálem mobilní sítě.

         Rozměry staveb se mají zvětšit, aby tudy mohly vlaky přepravit rozměrnější zásilky než doposud. Cílem je také zrychlení spojů, zvýšení spolehlivosti a bezpečnosti provozu.

         „Nejnáročnější bude fáze ražby tunelu a převozu rubaniny. Hlavním zdrojem znečištění ovzduší a hluku budou přístupové komunikace k tunelovým portálům a svážné štole, po kterých bude odvážen jak výrub z tunelu, tak navážen nový materiál na stavbu,“ vysvětlila Kateřina Hladká, odpovědný projektant Sudop Praha.

         Stavba bude probíhat mezi 438. a 440. kilometrem na trati Děčín – Praha - Vídeň, celková délka rekonstruovaného úseku bude 2,5 kilometru. Nejkratší tunel na tuzemské železnici, který je v provozu od roku 1850, přitom zabírá jen 23,3 metru.

         Tři nelahozeveské tunely byly postaveny v roce 1848, až do roku 1942 v nich provoz fungoval jednokolejně. Jejich rekonstrukce se chystá i přes to, že v prvním pololetí meziročně klesl objem přepravovaného zboží nákladními vlaky – meziroční rozdíl činí 721 tisíc tun. Přepraveno tak bylo 47,5 milionu tun zboží.zdroj:

článek: web e15 / Nejkratší železniční tunel Česka může projít rekonstrukcí, projekt má posudek EIA (zkráceno)
(autor Jiří Liebreich, uveřejněno 29.9.2017)
http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/nejkratsi-zeleznicni-tunel-ceska-muze-projit-rekonstrukci-projekt-ma-posudek-eia-1338006

obrázek pochází od článku "Vývoj podzemního stavitelství v České republice" z webu silnice-zeleznice.cz
http://www.silnice-zeleznice.cz/clanek/vyvoj-podzemniho-stavitelstvi-v-ceske-republice/

básnička od naší členky
Marta Zvonařová

Královna kolejí

V depu Praha Libeň zahoukala „pára“,
sloup kouře se k nebi zvedá,
jeho barva i vůně je ale jiná
než kouř z komína od souseda.

Chystá se nostalgická jízda,
tak proto si ta „pára“ hvízdá.
Těší se na stříbrné koleje,
na fotografy,co jich pak všude plno je.

Dnes bude na trati ona královna,
tak důstojně se musí tvářit.
Žádná jiná se jí teď nevyrovná
a nejen dětem budou oči zářit.   Narozeniny   V září slaví:


Gaubeová Anna, Ing.Kempfová Hana, Lieblová Ludmila, Maštalíková Emilie, Šebková Jiřina,
Janíková Dana, Hartmann Tomáš, Novotný Jiří, Petřík Bohumil, Brdlíková Eva,
Kubrová Jaroslava, Parma Miloš, Grundzová Růžena, Marášková Ilona, Kruliš Zdeněk,
Macháček Martin, Halouzka Lubomír, Hahn Josef a Schambergerová Gabriela.
V říjnu slaví:


Čekan Michal, Holý Karel, Klecák Jiří, Štěch Josef, Tichánková Jana,
Brabenec Jaroslav, Dufková Valerie, Dvořáková Eliška, Forejt Josef, Gráfová Marcela,
Šimánek Pavel, Švagrová Vlasta, Bielik Libor, Bodyová Jitka, Filek Jiří,
Hinčicová Blanka, Hrdlička Jiří, Jareš Michal, Kolářová Antonie, Marčanová Lenka,
Stainer Jan, Stůj Jaroslav, Šedivý Vilém, Šrubař Pavel, Vitásek Jaromír,
Beneš Vojtěch, Černá Hana, Halmová Jana, Smetanová Jana a Kácovský Ladislav.


verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf): září 2017 PDF

TOPlist