Základní odborová organizace
Odborového sdružení železničářů
PRAHA VRŠOVICE
Vám přináší


= informace (nejen) pro členy vršovické odborové organizaceČervenec 2018 (č.7)


Číslo bylo umístěno na web dne 23.7.2018 v 18.00 hod


aktualizace:
30.7.2018 dodána tisková verze Zpravodaje v PDF


Slovo na začátek


Zdravím Vás u červencového Zpravodaje.

O prázdninách se nekonají schůze Závodního výboru, ani klubu důchodců, proto zde nenajdete zápisy z těchto jednání.

Naleznete zde známé věci, které zde neustále inzerujeme - například permanentky do ZOO a do Botanické zahrady, plavenky apod.

Obnovenou novinkou jsou permanentky na domácí zápasy sparťanských fotbalistů a hokejistů. Takže, kdo budete mít zájem, ozvěte se Petrovi Skrečkovi, kontakt naleznete u permanentek.

V čísle naleznete i ohlédnutí za proběhlým výletem na kolech do České Kanady.

Pavel Čermoch samozřejmě dodal nové tituly do své knižní rubriky.

Velký rozruch vyvolalo nedávné odvolání Dozorčí rady Českých drah, proto přinášíme převzatý článek pojednávající o tom trochu zeširoka.

Taktéž přinášíme vstoupení předsedy OSŽ pana Mgr.Malého v televizi, kde vysvětlil, proč odbory kritizují výměnu Dozorčí rady Českých drah (platí pouze ve webové verzi Zpravodaje).

Mějte se,

Pavel Dvořák, redaktor


Závodní výbor
...jednání závodního výboru do konce roku 2018

Termíny schůzí ZV OSŽ Praha Vršovice

Datum: Místo schůze:

6.9.2018

Vršovice

4.10.2018

Vršovice

1.11.2018

Smíchov

6.12.2018

VršoviceKlub důchodců
První schůze klubu po prázninách se bude konat tradičně třetí úterý v září, tedy osmnáctého. Zde se budou probírat chystané výlety: za uměleckými řemesly do Letohradu, a do Starého Plzence na návštěvu výrobce sektů.


Akce chystané:
11. - 14.září 2018
Cyklistický výlet na DyjiAkce trvalé :
Permanentky na fotbal
na domácí utkání klubu AC Sparta

rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.czPermanentky na hokej
na domácí utkání klubu HC Sparta

rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.czBotanická zahrada v Praze TrojiZoologická zahrada v Praze TrojiPlavenky do Podolí a na BarrandovKultura

lístky na divadelní představení

Informace: pan Čermoch
drážní tel. 281 55
mobil: 737 332 290, 774 199 272
mail: pavel.cermoch@centrum.cz
zájemcům je každý měsíc zasílána nabídka divadelních představení na osobní e-mail

Pojištění škody způsobené zaměstnavateli

ZO Praha Vršovice platí za všechny své členy v plné výši pojištění za škody způsobené zaměstnavateli při výkonu zaměstnání.

Informace k pojistkám: pan Hahn Josef
mobil: 606 655 831
email: zovrsovice@seznam.cz


Ohlédnutí za proběhlými akcemi :


5.-8.června - Cyklistický výlet do České Kanady

Dne 5. června ráno jsme se vypravili vlakem do Dačic. Bylo nás deset, ale dokázali jsme se nacpat i do motoráčku z Kostelce směrem na Slavonice. Vedoucí naší výpravy, jako vždy, vybrali pěkné ubytování, které se nacházelo přímo vedle zámeckého parku na okraji Dačic.

Zajímavostí motelu byl biotop, jenž obklopoval dlouhou terasu, na kterou se dalo vyjít ze všech pokojů. Daly se tam trávit pěkné večery za zvuku kuňkání žab. S odpuzovačem komárů se daly vydržet i noci po dešti a po ránu se dal pozorovat i ledňáček, lovící rybky. Jeden náš kolega si dokonce nechtěně zahrál na rybáře, když lovil původně sušící se tričko.

Po rychlém zabydlení jsme se rozjeli do města na oběd a pak jsme rovnou pokračovali na menší projížďku. Část nás jela do nedalekého pivovaru ve Velkém Hobzí, část do Jemnice. Tam jsme navštívili místí muzeum, které bylo částečně věnované i výrobě zdejšího čaje společnosti Jemča Jemnice. Večer po návratu jsme si navzájem sdělovali své zážitky.

Druhý den jsme výborně posnídali a probral se plán dne. Více či méně kolektivně jsme se vydali na sever, přes Kostelní Vydří do Telče.

Zde jsme navštívili zámek, sklepní prostory, nebo věž. Náměstí je opravdu krásné.

Místí pivovar jsme tentokrát nenavštívili, protože otvíral až pozdě odpoledne. Po obědě se pokračovalo na zříceninu hradu Rotštejn, pak hřebenovou lesní cestou kolem Míchovi vyhlídky a přes Staré Hobzí zpět do Dačic.

Předposlední den jsme jeli na rozhlednu U Jakuba.

Pak jsme pokračovali na zajímavou skálu jménem Ďáblova prdel a poobědvali na bizoní farmě v Rožnově.

Poté jsme se přesunuli na krásný hrad Landštejn, odkud jsme jeli do Slavonic a potom už konečně do Dačic. Oba dny byly docela náročné, terén byl kopcovitý, ale nádherná krajina za to rozhodně stála.

Potom již nadešel pátek a s ním odjezd domů. Chtěla bych poděkovat nejen našim vedoucím za naplánování a zorganizování příjemného pobytu, ale i ostatním členům naší výpravy za servis kol, pomoc při výběru vhodných cest nebo zajímavostí při našich cestách.

napsala Marie Stichová,
foto Petr Zákostelna, Pavel Čermoch a Marie Stichová
Knihy


Čtenářský koutek Pavla Čermocha
"červencový"

Čtvrté pokračování historických příběhů Letopisy královské komory (89%) s vyšetřovatelem Jiřím Adamem z Dobronína nás zavede v prvním příběhu do Velhartic, kde byly uloženy za husitských válek korunovační klenoty. V druhém příběhu si jede odpočinout Jiří Adam bez svých pomocníků do lázní v Teplicích, ale ani tady si odpočinek moc neužije. Zaplete se do politické vraždy.

Útlá kniha světově proslulého amerického spisovatele Roberta Fulghuma Pravá láska (88%) je složena z krátkých příběhů o lásce, které posbíral od svých čtenářů.

Černý řád (88%) je v pořadí třetí pokračování příběhů o jednotce Sigma Force od amerického spisovatele Jamese Rollinse. Kniha začíná na území dnešního Polska na konci druhé světové války, kdy se Německá říše snažila ukrýt nebo zničit své výzkumy před Spojenci. Kniha pak pokračuje v současnosti a to hned na třech místech zeměkoule – v Nepálu, v Dánsku a v Jihoafrické republice. V Kodani totiž probíhá aukce vzácných knih, které mají spojitost s lidmi, kteří se kdysi na nacistickém výzkumu podíleli. Skupina Sigma Force rozplétá staré odkazy a postupně zjišťují, že výzkum jeden z výzkumů pokračuje na dvou místech do dneška. Jedná se o vytvoření nadlidí pomocí genetických manipulací. Toto oddechové pokračování Sigmy Force je rozhodně zatím nejlepší, ale hektický a předem očekávaný konec to poněkud kazí. Za mě 78%.

V detektivce Michaela Connellyho Hořící pokoj (86%) sledujeme policejního vyšetřovatele v LA Harryho Bosche a jeho mladou kolegyni Sotovou. Oba pracují na oddělení, které se snaží objasnit staré nevyřešené případy. Tak je jim přidělen i deset let starý případ, kdy byl postřelen na náměstí hudebník jedné z kapel, které předváděly na náměstí své umění. Hudebník zemřel na následky zranění až v současnosti a teprve po jeho smrti mohla být vyjmuta z jeho těla kulku, která ho tehdy paralyzovala. Sotová ovšem sleduje v policejním sboru i své vlastní cíle. To je objevit viníky požáru, při kterém zemřelo devět lidí, většinou dětí. Ona tehdy přežila jen zázrakem. Až po přečtení jsem našel, že je to už 19. příběh Harryho Boshe v pořadí. Vůbec tedy nevadí, že nebudete začínat od první knihy. Kniha je výjimečná popisováním detailů pátrání a ukázkou moderních metod. Ukazuje také jak široké musí být dnes spektrum odborníků, aby mohl být pachatel nejen dopaden, ale i usvědčen.

V roce 1983 byla vydána antologie českých sci-fi povídek, která obsahovala i povídku Miroslava Stoniše Sněhurka v zářící skleněné rakvi (67%). Ta se stala předlohou rozhlasové hry Sněhurka z vesmíru. Povídka pojednává o setkání dvou rozdílných civilizací. Mnohem vyspělejší mimozemská civilizace se ale velmi obává své budoucnosti a hrozbu vidí právě v pozemské civilizaci. Ve hře účinkují Josef Somr, Svatopluk Skopal, Ivana Vavrová a další.

Roku 2011 vznikla rozhlasová hra Martina Františáka Dva chlapi za město. Jan, otec malé dcerky se rozhodne vydělat na opravu baráku v zahraničí. Na „Ostrově“ bydlí s ostatními imigranty ze své země a posílá domů peníze přes svého příbuzného. Domnívá se, že doma za jeho peníze manželka opravuje baráček. Skutečnost je ale jiná. V rozhlasové hře uslyšíte Ivana Trojana, Ladislava Freje, Michala Pavlatu, Jana Přeučila a další.
Převzato


(13.7.) Výměna Dozorčí rady Českých drah
v širších souvislostech
podle komentátora týdeníku Reflex
Bohumila Pečinky

Den po vyslovení důvěry vládě dal český premiér pokyn ministru dopravy Danu Ťokovi, aby provedl rozsáhlou výměnu dozorčí a správní rady Českých drah (ČD). Řídicí výbor společnosti složený ze zástupců různých ministerstev nejdříve odvolal většinu členů dozorčí rady drah včetně jejího šéfa Milana Ferance (poslance za ANO). Nová dozorčí rada má nejpozději do dvou měsíců vypsat výběrové řízení na všech pět členů představenstva drah. Končí tedy i generální ředitel Pavel Krtek. Tahle personální rošáda má svou odbornou i politickou rovinu.schéma řídící organizační složky Českých drah

Příští rok mají být obnovovány desetileté smlouvy na krajské železniční spoje i celostátní rychlíky. Aktivně prosazovanou politikou EU je liberalizace provozu na železnicích. O tom, jak konkurence na drahách může být prospěšná, něco málo vědí i Češi ze zkušenosti se soupeřením ČD, RegioJetu a Leo Expressu na kolejích do Brna či Ostravy.

Už před několika měsíci však přišly České dráhy s nápadem získat své dva konkurenty a zajistit si tím železniční monopol. Proti nápadu se postavili lidé kolem Andreje Babiše. Zčásti to bylo kvůli osobním zájmům některých z nich (Jančura z RegioJetu), zčásti sám premiér cítil, že bez konkurenčního tlaku není národní dopravce schopen rozvoje.

Na celé akci je zajímavý politický kontext. Odvoláváni z ČD jsou téměř výhradně lidé, které sem dosazoval první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Mezi Babišem a jeho dlouholetou pravou rukou to totiž už měsíce jiskří. Babiš začíná na Faltýnka pohlížet jako na „toxickou osobu“, což je v politických kruzích označení někoho, jehož postupy mohou způsobit lavinu případných afér.

Přitom Faltýnek nedělá nic nad rámec tradičních babišovských postupů – získal kontrolu nad některými oblastmi (pražský magistrát a dopravní podnik, České dráhy) a dosazuje tam blízké. A svůj vliv kapitalizuje. Jeho problémem je, že je už příliš nezávislý na Babišovi – a ten ho začíná vnímat jako ohrožení. Zamotanější je situace ve vztahu ke komunistům.

Hnutí ANO sice podepsalo toleranční patent, díky němuž budou komunisté držet Babišovu vládu. Vypadl z něj však nakonec požadavek na obsazování míst ve všech správních a dozorčích radách podniků s účastí státu. Babiš argumentoval tím, že se nechce vystavit riziku trestního stíhání ze strany olomoucké kliky žalobců. Výsledkem bylo ujednání, že Babiš bude přihlížet k personálním návrhům KSČM. Nezafungovalo to. Hned při první příležitosti Babiš odmítl Filipova nominanta do dozorčí rady ČEZ. Filip byl tak rozčilený, že si šel stěžovat na Pražský hrad.

Situace se ovšem zopakovala i při výměně dozorčí rady drah. Na jedno z míst měl usednout bývalý poslanec KSČM Karel Šídlo, ale ministr Ťok požadavek ignoroval. Výsledkem je další oslabení pozice Vojtěcha Filipa uvnitř KSČM. Ukazuje se, že ani vláda s důvěrou to nebude mít lehké. Zvláště když je její sněmovní většina ideově velmi nepevná.


17.7. vystoupil v televizi předseda OSŽ Mgr.Martin Malý
aby vysvětlil, proč odbory kritizují
výměnu Dozorčí rady ČD

V úterý 17. 7. 2018 večer, v pořadu 90' na programu ČT24, k tématu Revoluce na železnici? vystoupil i předseda OSŽ Mgr. Martin Malý. Mimo jiné vysvětloval, proč odbory kritizují odvolání a způsob jmenování nové Dozorčí rady Českých drah. Odbory na železnici včera ve společném prohlášení vyzvaly ministra Dana Ťoka k dialogu, požádaly jej, aby do té doby nepodnikal žádné další zásadní personální změny. Schůzka ministra s odboráři je naplánována na 30. 7. 2018.

Jedním z hlavních důvodů ke změnám ve vedení Českých drah je podle ministra dopravy pomalá liberalizace veřejné dopravy na železnici ze strany vedení ČD. „A my bychom chtěli od pana ministra (dopravy) slyšet vysvětlení, v čem konkrétně vidí nedostatečnost přípravy nebo špatný postup přípravy a v čem si myslí, že jsou neoprávněné požadavky nebo připomínky stávajícího managementu,“ řekl Martin Malý v České televizi.

verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf):

červenec 2018 PDF