Základní odborová organizace
Odborového sdružení železničářů
PRAHA VRŠOVICE
Vám přináší


= informace (nejen) pro členy vršovické odborové organizaceKvěten 2018 (č.5)


Číslo bylo umístěno na web dne 18.5.2018 v 15.00 hod


aktualizace:
24.5. byl přidán odkaz na PDF verzi zpravodaje (na konci čísla)


Slovo na začátek       V dnešním úvodníku se zamýšlím nad tím, proč je vše jinak než bývávalo. Po zimě, která nebyla nic moc nepřišlo žádné jaro, ale začaly rovnou letní horka, pršet již počasí neumí, v přírodě je málo vláhy. O politické situaci je lepší ani nepřemýšlet, půl roku po volbách máme pořád dočasnou vládu. Situace na dráze není taky nejrůžovější, na mnoha postech je nedostatek zaměstnanců. Podíváme-li se na silnice a dálnice slyšíme o každodenních zácpách a tak častých nehodách, že by se v rádiu mohla zavést stanice "Rádio nehoda a zácpa" a pořád by měla postaráno o program.
       Teď něco trochu optimističtějšího. Dříve lidé z Vraného nad Vltavou hodně používali k cestám do Prahy ať za prací nebo zábavou osobní auta. Jet v dnešní době autem do Prahy není žádné terno, to vím sám, pokud řidič neuvázne cestou v koloně, v Praze obtížně hledá místo k zaparkování. Já již asi deset let říkám, že tak, jak auta přibývají a silnice a dálnice ne i ten relativně pomalý vlak bude rychlejší než auto. Tuto myšlenku jak pozoruji, pochopilo hodně lidí, protože vlaky v dopoledních hodinách do Prahy a v odpoledních hodinách z Prahy bývají dost narvané. Proto naší dráze přeji ať jí to co nejlépe jezdí, všem kolegyním a kolegům přeji hodně zdraví, štěstí a pohody.

Honza Palkoska, výpravčí v žst.Vrané nad VltavouPříspěvek na režijku aktivním členům naší organizace

se bude vyplácet ve výši 1000 Kč stejným způsobem jako loni:

Bude vyplácen v žst.Praha Smíchov od 15.2.2018 do konce června 2018

paní Charvátovou Annou - email:PHASMospoklvyb@zap.cd.cz

Pondělí-Pátek od 8:00-14:30 hod

po předchozí domluvě - tel:972226114


Závodní výbor


Schůze závodního výboru dne 3.5.2018


       Schůze závodního výboru se konala od 8 hodin v naší kanceláři v žst.Praha Vršovice. Vedl ji předseda p.Kácovský. Tak o čem se jednalo?
       Zaprvé došlo k přesunu termínu další schůze, bude se konat v novém termínu - dne 13.6., místo konání - žst.Smíchov zůstává nezměněno.
       Došla záporná odpověď od vedení mezinárodních pokladen ohledně navýšení tarifní třídy, budeme o tom dále jednat.
       Budeme sledovat, jestli nebude tlak vedení na změny turnusů ve stanicích, kde zaměstnanci nepodepsali přesčasy nad 150 hodin.
       Byl přednesen požadavek na vybavení osobních pokladen v žst.Vršovice klimatizací. Budeme se toto snažit prosadit.
       Zadávání akcí u SŽDC z fondu FKSP je složité, účastníky zadávají (naštěstí pro nás) garanti akcí (např.p.Čermoch).
       Chystané akce - např.11.6. se bude konat tradiční nohejbal ve Vraném, 23.6.proběhne jízda parním vlakem do Kácova s odjezdem v 9.05 hod z Braníka (jsou rezervována místa ve vlaku).
Schůze skončila v půl desáté.


zaznamenal Sekyra Lukáš, výběr do Zpravodaje provedl Dvořák Pavel...následující jednání závodního výboru v roce 2018

Termíny schůzí ZV OSŽ Praha Vršovice

Datum: Místo schůze:

7.6.2018
změna termínu:
13.6.2018

Smíchov

6.9.2018

Vršovice

4.10.2018

Vršovice

1.11.2018

Smíchov

6.12.2018

VršoviceKlub důchodců


Schůze klubu dne 17.4.2018

       Dne 17.4.2018 proběhla schůze klubu důchodců,opět v restauraci ,, U Kozla " na Žižkově.

       Schůzi zahájil pan Polák.Hlavním bodem schůze byla změna odjezdu dne 18.4.2018 do Tábora. Odjezd je stanoven až v 9 hod 48 minut ze žst.Praha-Holešovice, neboť na prohlídku podzemí v Táboře jsme objednáni až ve 12.30 hod.

       Do našeho klubu se přihlásil nový člen-pan Karel Hendrich.

       Rovněž mezi nás zavítal pan Láďa Kácovský a pan Petr Skrečka, vysvětlili nám nějaké podrobnosti k prolongaci režijních průkazek na rok 2018 a seznámili nás s dalšími informacemi o dráze. Po diskusi jsme se rozešli. Příští schůze se koná dne 15.5.2018 opět v uvedené restauraci.


zapsala + foto Šulcová Vlasta
Akce chystané:5. - 8. června 2018
Cyklistický výlet do České Kanady


leták ke stažení: "http://railian.com/Zpravodaj_2018/material_duben/cyklo.pdf"


Program:
5. – Společný odjezd z Prahy hlavního n. je v 8:05 hod vlakem R 977
- Přestup v Havlíčkově Brodě v 10:05 na Os 28311 a příjezd do Dačic ve 12:18 hod
- Ubytování v Motelu Dačice (www.moteldacice.cz)
- Cyklistický výlet – Dačice, klášter Nová Říše (cca 30 km)
6. – Cyklistický výlet – Dačice, Telč, hrad Roštejn (cca 50 km)
7. – Cyklistický výlet – Dačice, hrad Landštejn, Gross-Taxen, Waldkirchen, Slavonice (cca 61 km)
8. - Závěrečný výlet do vojenského muzea Jemnice (cca 33 km) a individuální odjezd domů Samozřejmostí je možnost individuálních výletů dle vaší momentální formy nebo zájmů

- nedotovaná cena výletu je 1.550,- Kč
- zaměstnanci SŽDC zaplatí 550,-Kč a jeho rod. přísl. zaplatí 800,-Kč
- zaměstnanec ČD, ČD CARGO a jeho rod. přísl. zaplatí 450,-Kč
Cena zahrnuje ubytování se snídaní a rezervaci místo + kolo.
Připomínám zaměstnancům SŽDC, že rodinný příslušník čerpající prostředky z FKSP musí být zanesen do systému STKR. Dále musím znát u tohoto RP datum narození, abych ho mohl na akci přihlásit.

s pozdravem Pavel Čermoch, tel.: 737 332 290, 774 199 272, mail: pavel.cermoch@centrum.cz
11. června 2018
Turnaj v nohejbalu Vrané nad Vltavou
(společně s ADP)


leták ke stažení: "http://railian.com/Zpravodaj_2018/material_kveten/nohejbal.pdf"

Akce trvalé :
Permanentky na domácí utkání fotbalistů AC Sparta PrahaSeznam volných permanentek na jednotlivá utkání lze sledovat na stránkách vršovické odborové organizace v rubrice "Fotbal", kde je pravidelně prováděna aktualizace:

permanentky na fotbal AC Sparta Praha naleznete na stránce:

http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/fotbal/

Botanická zahrada v Praze TrojiZoologická zahrada v Praze TrojiPlavenky do Podolí a na BarrandovKultura

lístky na divadelní představení

Informace: pan Čermoch
drážní tel. 281 55
mobil: 737 332 290, 774 199 272
mail: pavel.cermoch@centrum.cz
zájemcům je každý měsíc zasílána nabídka divadelních představení na osobní e-mail

Pojištění škody způsobené zaměstnavateli

ZO Praha Vršovice platí za všechny své členy v plné výši pojištění za škody způsobené zaměstnavateli při výkonu zaměstnání.

Informace k pojistkám: pan Hahn Josef
mobil: 606 655 831
email: zovrsovice@seznam.cz


Ohlédnutí za proběhlými akcemi :


18.dubna - Výlet do Tábora

       Dne 18.4.2018 se konal výlet do Tábora-návštěva historického podzemí a zámek Měšice. Většina se nás sešla v žst.Praha Holešovice,odkud odjížděl v 9 hod 48 min. vlak do Tábora,někteří ještě přistoupili v žst.Praha hl.n.Do Tábora jsme dojeli včas,nakonec nás bylo 23 členů.. Po příjezdu jsme si zakoupili celodenní jízdenku na MHD,senioři nad 70 let jezdili zdarma.       Poté jsme se rozdělili na skupiny-jedna skupina jela autobusem na náměstí do Husitského muzea na prohlídku historického podzemí pod náměstím.Druhá skupina, (vzhledem k náročnosti při prohlídce podzemí),jela navštívit autobusem Muzeum čokolády a marcipánu.,a dvě členky se odtrhly a šli si prohlédnout město Tábor.

       První skupina odjela na zastávku Kotnov,zde jsme prošli bránou na historické náměstí,kde se nachází Husitské muzeum s několika expozicemi.My jsme se věnovali prohlídce historického podzemí pod náměstím.Nejdříve nás průvodkyně seznámila s historií tohoto podzemí a dále jsme společně prošli asi 500 metrů dlouhou trasu táborským středověkým podzemím.Rozsáhlé sklepy z 15.-17.století byly vyhloubeny ručně ve skále v hloubce až 16 metrů (tři patra) a patří k významným technickým památkám pozdního středověku.Průvodkyně nás seznamovala při cestě i s tím,kde se právě nacházíme a pod jakým jsme soudobým domem.Pod většinou domů byly vytesány sklepy,které sloužily např.pro uchování potravin,jako ochrana obyvatel před požáry,ale i k bydlení a chovu zvířat.Většina vchodů do sklepů byla později zazděna a sklepy byly podzemními chodbami propojeny.Některé domy mají však dodnes přístup do sklepů funkční.Podzemní chodby pod Táborem dosahují délky až 12 km,ale zpřístupněno je asi 500 metrů pod náměstím.Bylo to vskutku udivující,co naši dávní předkové dokázali.       Po prohlídce podzemí jsme se odebrali na zastávku autobusu,odkud jsme pokračovali zpět přes zastávku u žel.stanice (kde se k nám připojil vedoucí pan Polák,který teprve dojel do Tábora), do Měšic. Druhá skupina jela navštívit Muzeum čokolády a marcipánu-muzeum je také velmi zajímavé.Jsou zde vystaveny výrobky z čokolády a marcipánu ( mašinka,víla Amálka,Maková panenka,také je zde perníková chaloupka,peklo s čerty atd.).Rovněž je zde z čokolády vyroben v životní velikosti hokejista Jágr.V muzeu je také kavárna,kde jsme poseděli a dali si zákusky,v ceně vstupenky je i malé občerstvení v podobě hrnečku horké čokolády.       Obě skupiny se sešly před zámkem v Měšicích a společně jsme se vydali na prohlídku zámku.V zámku nás přivítal soukromý majitel pan Jan Berwid- Buquoy,který nás seznámil s historií zámku a s různými expozicemi,které jsou zde k vidění.Zámek není moc vybaven dobovými interiéry,ale spíše jsou zde vystaveny sbírky nábytku a jednotlivé předměty,které používali naši přední političtí reprezentanti od dob první republiky do 90- tých let minulého století.Jsou zde repliky různých smluv,obrazy a jednání mezi státníky,zejména je zde bohatá historie poválečného období.Téměř v každé místnosti je instalována sbírka,týkající se státníků v minulém století,o kterých nás majitel velmi zajímavým způsobem informoval. Po prohlídce zámku jsme chvíli poseděli v zahradním občerstvení před zámkem,a poté jsme odjeli autobusem do Tábora a vlakem domů.Vzhledem k pěknému počasí se výlet vydařil.

zapsala a foto Šulcová Vlasta

KnihyČtenářský koutek Pavla Čermocha
"květnový"

Převzato
Slevy a otevírání trhu zahltí české koleje, obávají se nákladní dopravci       Na českých kolejích houstne doprava. Zvyšující se počty osobních vlaků – zejména v příměstských aglomeracích – sledují s obavami už delší dobu nákladní dopravci, jimž to přináší stále větší potíže. Dostat mezi spoje vezoucí pasažéry i soupravy přepravující stroje či materiál je čím dál těžší.

       A bude hůř. Brzy totiž pohyb vlaků po tuzemských kolejích výrazně ovlivní dva faktory. Prvním z nich jsou 75 procentní slevy na jízdném pro důchodce a studenty do 26 let, které vláda slíbila spustit od začátku letošního září.

       Druhým faktorem je otevření českého trhu osobní železniční dopravy zahraničním společnostem. To podle nařízení Evropské unie nastane v příštím roce a půjde o zásadní problém, obává se sdružení Žesnad, které zastupuje tuzemské nákladní dopravce.

       Hlavním cílem slev je podpora veřejné dopravy. Mají přesvědčit cestující, aby z osobních aut přesedli do autobusů, tramvají a vlaků. Samotný nárůst počtu cestujících kvůli slevám by však významné problémy nákladním dopravcům nepřinesl. Teprve spojení dvou zmíněných novinek může být nebezpečné.

       Zahraniční dopravci na zdejších kolejích mohou působit už dnes, musí ale založit dceřinou společnost se sídlem v Česku. Jenže otevírání trhu stanovené takzvaným čtvrtým železničním balíčkem podmínky pro provoz komerčních osobních vlaků v Evropě oproti současnému stavu značně zjednoduší, uvedl zástupce Žesnadu Vojtěch Sládek.

       A zahraniční firmy si byznys v Česku nejspíš ujít nenechají. Lákadlem pro ně budou totiž právě štědré slevy, jimiž vláda chystá poměrně velkou část lidí motivovat k využívání hromadné dopravy. Kompenzovat je dopravcům bude z veřejných peněz.

       Dosavadní zkušenosti s konkurencí v osobní dopravě podle Žesnadu vedou k vypravování krátkých vlaků v co nejhustších intervalech po sobě. „Ze dvou hodin je nyní běžně hodina i v dálkové dopravě a v některých relacích osobní dopravci uvažují i o půlhodině,“ uvedl Sládek.

       Nejvíce čekání zažívají nákladní dopravci na nejvytíženější trati spojující východ a západ Česka mezi Prahou a Českou Třebovou. Osobní vlaky mají v drtivé většině případů přednost před nákladními, nejvyšší prioritu mají veřejně objednané spoje, které plní závazek veřejné služby.

       Nově se komplikuje situace v pražské Libni kvůli dalším požadavkům na navýšení počtu vlaků obsluhujících příměstskou trasu do Roztok u Prahy. Problém vyvstává na spojce mezi Libní a Malešicemi, kterou využívá nákladní doprava směřující do terminálu společnosti Metrans v Uhříněvsi. Tou zatím osobní vlaky jezdily jen o víkendech, nyní na ní chce Ropid objednat osobní dopravu i ve všední dny. Vlaky plné pasažérů by tam měly projíždět ve špičce v třicetiminutových intervalech.

       „Kvůli dalším požadavkům osobní dopravy hrozí, že nákladní vlak s kontejnery nepojede z hranic u Děčína do Prahy na terminál tři hodiny jako dnes, ale osm hodin, protože pět hodin bude stát odstaven před Prahou,“ řekl Sládek.

       Zpoždění navíc nejen zdržuje, ale promítá se i do cen přepravy. Železniční společnosti totiž musí kvůli tomu platit více strojvedoucích a počítat s potřebou většího množství vozů i lokomotiv. A tím se stávají méně konkurenceschopné v porovnání s kamionovou dopravou.zdroj:
web idnes.cz/ článek: Slevy a otevírání trhu zahltí české koleje, obávají se nákladní dopravci (zkráceno)
autor: Tomáš Cafourek, zveřejněno 18.5.2018verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf): květen 2018 PDF