Základní odborová organizace
Odborového sdružení železničářů
PRAHA VRŠOVICE
Vám přináší


= informace (nejen) pro členy vršovické odborové organizace


Prosinec 2018 (č.12)


Číslo bylo umístěno na web dne 15.12.2018 v 18.00 hodaktualizace:
19.12. přidána informace o uzavření nové PKS u firmy ČD, a.s.
19.12. vložen odkaz na tiskovou verzi Zpravodaje v PDF
(na konci čísla)


Slovo na začátek


Vážené čtenářky, Vážení čtenáři

Jak již se stalo zvykem vždy na začátku je úvodní slovo. Celý rok zde měli příspěvky mojí kolegové a poslední číslo vyšlo na mě.

Je poslední měsíc roku 2018 a všichni bilancují co se povedlo a co ne. V každé organizaci také probíhá mnoho setkání ať již se zaměstnavatelem a nebo jen tak pro radost aby jste si odpočinuli od stresů kterých máme jistě všichni dost.

Je zde však skupina lidí která v těchto měsících pracuje na 100% a někdy i mnohem víc. Jsou to naši vyjednávači Kolektivních smluv.

Není lehké dostat ze zaměstnavatele nějaké peníze natož ještě nějaké benefity a je jedině na nich jak si příští rok polepšíme a nebo také ne. Přál bych si aby každý z našich zaměstnanců měl tak dobré podmínky (hlavně platové) aby nemusel pracovat ještě někde na brigádách apod.

Jistě víte ,že situace ač se zdá není lehká. ČD prohrává jeden výkon za druhým a nevím jak tato situace zamává s trhem pracovníků na železnici. Ač mnohokrát nechápu jaká společnost kde vyhrála a hlavně kde vezme lidi aby pokryla tyto vlaky. Asi jsou zde fundovaní lidé kteří tomu rozumějí aby tyto vlaky jezdily. Mě to hlava tak nějak nebere. Bojím se toho, že za pár let se tyto společnosti všeho vzdají a nebo nahradí vlaky autobusy (jak již zažíváme na jihu Čech). U SŽDC a CARGA je sice vyjednávání lepší, ale také to není žádný zázrak.

Nechci zde nikoho strašit, ale doufám v sílu našich vyjednávačů kteří se nedají a příští rok bude daleko lepší a hlavně spokojenější než tento. To uvidíme snad již brzy.

Závěrem bych Vám všem popřál mnoho osobních ale i pracovních úspěchů v roce 2019. Hlavně hodně zdraví protože to je to nejcennější co máme a co si nelze koupit.

Děkuji za pozornost

Ladislav Kácovský, předseda (8.12.2018)

Závodní výbor
Schůze závodního výboru dne 6.12.2018

Schůze závodního výboru se konala od 8 hodin v místnosti organizace na nádraží Praha Vršovice.

1)SŽDC
- SŽDC si bude provádět školení samo, DVI je moc drahý.
- na SŽDC se od ledna otevře Katalog prací.
- Kolektivní vyjednávání: zaměstnavatel nechce přidat peníze, nemá prý zdroje. 5.12. proběhla Republiková rada řízení provozu (a infrastruktury) ke kolektivnímu vyjednávání, zúčastnil se člen ZV O.Kubart.

¨

2)ČD
- Smíchov mezinárodní pokladna, dvakrát zůstal dotaz na navýšení platové třídy bez odpovědi, do třetice bude zaslán doporučený dopis panu řediteli RP ZAP. Zašle přeseda L.Kácovský. V případě, že nedojde odpověď do měsíce, bude se to řešit s pomocí vedení OSŽ.

3)Cargo
- Cargo požaduje po našem pojištěném členovi peníze za mimořádnou událost. Bude uhrazeno z pojistky.

4)Organizační a různé
- Proběhlá akce - parní mikulášský vlak 2.12. - dobře zorganizováno, hojná účast
-Zdražují se pojistky na blbost - pouze nové, podrobně popíše J.Hahn v článku do zpravodaje/na web, do budoucna vyšší výdaje na pojistky z rozpočtu organizace.
- OSŽ chystá nové webové stránky, i v mobilní verzi.
- Noví členové: 4 z carga, 1 ze SŽDC.
- U SŽDC se bude rozdělovat(přepočítávat) FKSP podle počtu zaměstnanců v nových obvodech PO.
- Na první schůzi v lednu 2019, budou seznami a začne se (zhruba od 15.ledna) s vyplácením příspěvku na režijku 1000,-Kč, noví členové za 500,-
- Plán akcí na rok 2019 vypracuje Čermoch, již je známa akce pivovar Náchod, bude dne 12.dubna, sklípek bude na podzim, zjistí se ceny
- Termíny schůzí v roce 2018: mimo prázdnin vždy první pátek v měsíci, vyjímkou je listopad, kdy bude konference (předběžný odhad 14.11.):
pátek 4.1 2019 Smíchov
pátek 1.2.2019 Vršovice
pátek 1.3.2019 Smíchov
pátek 5.4.2019 Vršovice
pátek 3.5.2019 Smíchov
pátek 7.6.2019 Vršovice
červenec-srpen jen mimořádně
pátek 6.9.2019 Smíchov
pátek 4.10.2019 Vršovice
čtvrtek 14.11.2019 Konference Smíchov (bude upřesněno )
pátek 6.12.2019 Vršovicezaznamenal Dvořák Pavel

Předběžný plán akcí na rok 2019:Klub důchodců
Schůze důchodců dne 20.11.2018

Dne 20.11.2018 proběhla schůze důchodců tradičně v restauraci ,,U Kozla" na Žižkově.

Na programu bylo upřesnění a organizace k nadcházejícím akcím: 23.11.2018 se koná exkurze do Starého Plzence do výrobního závodu Bohemia sekt.,s ochutnávkou sektů. 28.11.2018 výlet do Šestajovic-výroba svíček (odjezd autobusem č.303 v 9,05 hod.z autobusového nádraží Černý most-výstup Šestajovice ,,Na Balkáně".Jsme objednáni na prohlídku v 10,00 hod.) 2.12.2018 jízda Mikulášským parním vlakem-tentokrát ze Smíchova do žst.Karlštejn a zpět,odjezd ve 14,50 hod.ze Smíchova,návrat v 16,41 hod. Na všechny akce jsou všichni členové i jejich rodinní příslušníci srdečně zváni.

Po diskusi byla schůze ukončena, příští schůze se koná dne 18.12.2018.

zapsala + foto Šulcová Vlasta

Akce chystané:
19.ledna 2019
OSŽ ve spolupráci s ČD, ČD Cargo a SŽDC pořádají
obvodní turnaj ve stolním tenise

(Úvodní turnaj nového ročníku ve stolním tenise železničářů.
Hned druhý den bude obvodní kolo také v Děčíně, takže si můžete vybrat termín.
Oblastní kolo pak bude 16.2.2018 v Praze.)

Akce trvalé :
Permanentky na fotbal
na domácí utkání klubu AC Sparta

rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz
Permanentky na hokej
na domácí utkání klubu HC Sparta

rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz
Botanická zahrada v Praze Troji
Zoologická zahrada v Praze Troji

Vstupenky u výběrčích Praha hl.n. již došly, budou až po novém roce,
v pokladnách ve Vršovicích a na Smíchově vstupenky stále jsou.
Plavenky do Podolí a na Barrandov
Pojištění škody způsobené zaměstnavateli

ZO Praha Vršovice platí za všechny své členy v plné výši pojištění za škody způsobené zaměstnavateli při výkonu zaměstnání.

Informace k pojistkám: pan Hahn Josef
mobil: 606 655 831
email: zovrsovice@seznam.cz

Ohlédnutí za proběhlými akcemi :


28.11. Exkurze do výrobny svíček Šestajovice

Dne 28.11.2018 jsme se sešli na autobusovém nádraží na Černém mostě v počtu šesti členů,odkud jsme odjeli autobusem č.303 do Šestajovic. Před výrobnou svíček nás čekala ještě jedna členka - bylo nás tedy sedm.

V 10.00 hod si nás převzala průvodkyně,která nás formou videa seznámila s výrobou svíček. Poté jsme každý obdržel dvě bílé svíčky, paní nám ukázala, jak se svíčky barví a každý z nás si dle svého obarvil svíčky jak se mu líbilo. Svíčky jsme si odnesli v dárkovém balení.

Dále jsme pokračovali k nádobám, kde byly soli do koupele s různými vůněmi (rozmarýn,borovice,pomeranč,levandule atd.), paní průvodkyně nám rozdala průhledné sáčky, do kterých jsme si každý mohl nasypat lopatičkou jednotlivé voňavé soli do vrstev nad sebe a tím si udělat barevný dárek.

Poté jsme přešli na jiné místo, kde byla barevná mýdlová hmota, ze které jsme měli možnost si vykrojit formičkou tvar mýdla - jak se komu co líbilo (sova, prasátko, ryba, andělíček, hvězdička a mnoho dalších formiček).

Každý z nás odcházel se sáčkem dvou vlastnoručně nabarvených svíček, sáčkem koupelové soli a se sáčkem formičkou vykrojeného mýdla. Součástí exkurze byla i návštěva přiléhající prodejny svíček, kde si každý z nás mohl zakoupit svíčky dle svého vkusu, které se zde vyrábějí.

Po prohlídce jsme nakoukli i do výrobny čokolád, kde jsme však nebyli objednáni, bylo zde spousta dětí z mateřských škol.

Prohlédli jsme si i přilehlý venkovní minipark s domácími zvířaty, který se líbil hlavně dětským návštěvníkům.

Několik z nás odjelo domů hned po exkurzi a zbytek jsme se šli ještě občerstvit do místní restaurace a poté jsme odjeli zpět autobusem č.303 na Černý most. Počasí nám přálo a exkurze se vydařila.

Zapsala a foto: Šulcová Vlasta
2.12. Mikulášský parní vlak

Dne 2.12.2018 se konala jízda Mikulášským parním vlakem. Tentokrát jsme vyjížděli z Prahy-Smíchova do Karlštejna. Před jízdou vlakem jsme mohli navštívit výstavku železničních modelů pořádaných v sále smíchovského nádraží. Také jsme se mohli občerstvit na nástupišti, byl zde i prodej upomínkových předmětů se železniční tematikou.

Ve 14,50 hod.jsme odjeli v čele s parní lok.475. 179 do Karlštejna. Na počátku cesty nás všechny přivítal pan L.Kácovský - předseda ZV Praha -Vršovice, popřál nám příjemnou cestu a šťastné a veselé Vánoce a Nový rok 2019.

Během jízdy přišel Mikuláš s čertem a andělem,přítomné děti odříkali nějakou básničku nebo zazpívali písničku, za což dostali nějaké dobroty. Po celou dobu jízdy nám hrál na harmoniku pan Šilhavý, mnozí z nás si s ním zazpívali, cesta rychle ubíhala. Po příjezdu do Karlštejna jsme měli přestávku,udělali jsme si společné foto před vagonem a šli se podívat na parní lokomotivu, kterou obsadili čerti a děti se s nimi vyfotografovali. Z Karlštejna do Prahy nás táhla motorová lokomotiva 478.3001.

I když bylo vcelku špatné počasí - déšť a chladno, účast byla velká a všichni byli spokojeni. Doufáme, že příští rok se opět na této jízdě setkáme.

Zapsala a foto: Vlasta Šulcová, společná fotografie: Ladislav Kácovský
Kolektivní vyjednávání


SŽDC, státní organizace

(Vyjednávání o změně současné Podnikové kolektivní smlouvy (PKS platí od 1. 2. 2018 do 31. 12. 2019))

Zahájeno 15.října 2018 předložením návrhu zaměstnavatele.
Proběhli vyjednávání:
15.října, 30.října, 6.listopadu, 12.listopadu, 13.listopadu, 19.listopadu, 28.listopadu,
4.prosince, 6.prosince (byla uzavřena 1.změna PKS) a 10.prosince (byla uzavřena 2.změna PKS):


Stručný obsah 2. změny PKS :

1. Nárůst tarifní mzdy 5,5%
2. KOP – přesunutí čtyř profesí z tříleté nárokovosti do dvouleté (provozní dispečer, vedoucí dispečer, dispečer ŽDC, operátor železniční dopravy)
3. U HZS zavedení rizikového příplatku 1000 Kč/měsíčně při výjezdu
4. Zavedení příplatku za práce ve výškách a nad volnou hloubkou při práci na laně 60 Kč/hod
5. Nové sazby odměny z dohody pracovníka dozoru (A-86 Kč, B-90 Kč, C-94 Kč)
6. Zavedení nové Zvláštní odměny ve výši 400 Kč/měsíčně při odpracování i jedné směny (pro zaměstnance odměňované tarifní mzdou)
7. Sjednocení příplatku pro držitele licence strojvedoucího z 300 Kč na 500 Kč/měsíčně
8. Zvýšení odměny z 300 Kč na 500 Kč/měsíčně za komerční odbavení
9. Výkonová odměna základní 5% tarifní mzdy, objem mzdových prostředků nově 5,7%, rozpětí 5-20% tarifní mzdy
10. Příplatek za práci v noci a So i Ne z 11% na 12% průměrného výdělku, minimální sazba 17 Kč
11. Osobní příplatek – nově 9.pásmo od 35 let 4,5% a 5,5% tarifní mzdy a 10.pásmo od 40 let 5% a 6% tarifní mzdy, navíc v pásmech 1 – 8 povýšeno o 0,5%. Zůstává možnost zvýšení osobního příplatku o 1% vedoucím zaměstnancem. U HZS lze nově využívat sazbu B
12. Jednorázová mimořádná odměna generálního ředitele za měsíc listopad ve výši 9000 Kč
Navýšení u všech zaměstnanců je cca 7,5 – 8 % a to bez započítání mimořádné odměny…ČD Cargo, akciová společnost

(Vyjednávání o Podnikové kolektivní smlouvě na rok 2019)

Zahájeno 30.října 2018 předložením návrhu zaměstnavatele.
Proběhli vyjednávání:
19.a 22.listopadu, 29.a 30.listopadu, 6.a 7.prosince a 13.prosince (podepsána nová PKS):


Stručně o nové PKS :

Zaměstnanci ČD Cargo si polepší v nárůstu mezd o 5,5 % s účinností od 1. 4. 2019.
Představenstvo společnosti k dnešnímu dni přijalo rozhodnutí o vyplacení kompenzace za první čtvrtletí roku 2019 ve výši 5000 Kč z hospodářského výsledku roku 2018, a to předem v lednu 2019.
Při nelehkém kolektivním vyjednávání se zaměstnavatel a odborové centrály dohodly minimalizovat riziko fluktuace navýšením odměny za praxi o částku 400,-Kč/měsíčně pro zaměstnance v pracovním poměru delším než 3 roky.
Vyjednávání bylo zacíleno na zvýšení motivace a produktivitu zaměstnanců společnosti.České dráhy, akciová společnost

(Vyjednávání o Podnikové kolektivní smlouvě na rok 2019)

Zahájeno 30.října 2018 předložením návrhu zaměstnavatele.
Proběhli vyjednávání:
20.listopadu, 27.listopadu, 29.listopadu, 4.prosince, 12.prosince...
Příští jednání proběhne a 18.prosince.aktualizace:


18.prosince byla podepsána nová PKS:


Stručně o nové PKS :

Tarifní nárůst v každém tarifním stupni o 5,5 %,
objem na osobním ohodnocení u OCP a OCÚ 6,5 %, u ostatních OJ 5,5 % při rozpětí osobního ohodnocení 5 – 15 %.
Mimořádná odměna 2000 Kč se mzdou za měsíc prosinec 2018 pro všechny zaměstnance.
Nárůst za odpracovaná léta +300 Kč v každém pásmu. Zavedení nového letového pásma 40+.
Dále byly zvýšeny některé příplatky a odměny.


Knihy


Čtenářský koutek Pavla Čermocha
"prosincový"

Tentokrát se po delším čase vracím k sérii kriminálních příběhů z poloviny 16. století od skvělého českého vypravěče Vlastimila Vondrušky, Letopisy královské komory 5.díl (86%). Jiří Adam z Dobronína a jeho pomocník Petr jsou posláni královnou do jednoho z královských měst vyřešit vraždu měšťana. Pátráním se dávají věci do pohybu a vražd přibývá. Překvapivě vůbec nejde o náboženské spory ve městě. Druhý příběh zavede královského písaře do zahraničí, do Anglie, kde mají vyšetřit vraždu dvou českých šlechticů, která se odehrála před dvaceti lety. Spolu s Kateřinou Dolanskou, která ho provází, se dostanou do boje o trůn dvou znepřátelených náboženských skupin.

Román Kulka (80%) americké spisovatelky Mary Louise Kellyové je příběh, od kterého se jen těžko lze odtrhnout. Hlavní hrdinka profesorka Caroline ve svých 37 letech začne mít problém s rukou. Po vyšetření lékaři zjistí, že má blízko páteře kulku. Až po tomto zjištění jí musí rodiče povědět pravdu. Je adoptovaná a její biologičtí rodiče zemřeli při přepadení. Sama Caroline ve svých třech letech přežila jen zázrakem. Škoda, že konec románu je trochu nudnější, byla by to skvělá knížka. Hodnocení je proto odpovídající.

Série detektivních příběhů s agentem FBI Pendergestem pokračuje čtvrtým příběhem s názvem Zátiší s vránami (91%). Předchozí kniha (Kabinet kuriozit) byla dost průměrná a tak jsem přistupoval ke čtení této knihy vcelku s malým očekáváním. Tentokrát se ale autorská dvojice Preston a Child opravdu vytáhla. Kniha nemá slabé místo. V malém městečku Medicine Creek v Arizoně se stane vražda ženy, která hledala památky na původně indiány osídlené oblasti. Její zohavené tělo je nalezeno v kukuřičném poli spolu s usmrcenými vránami. Ve městě se záhy objeví, k nelibosti místního šerifa, i Pendergast. Ten si navíc, tentokrát k nelibosti všech, vybere jako svou pomocnici mladou punkerku Corrie. Zavražděná žena zdaleka není poslední obětí tohoto příběhu.

Severská detektivní literatura je dnes pojem. Švédská spisovatelka Liza Marklundová určitě do špičky žánru patří. Její kniha Svědek (75%) by si možná zasloužila větší bodové ohodnocení. Příběh začíná ve stockholmském přístavu, kde jsou nalezena dvě mrtvá těla mladých mužů a stopy po jednom svědkovi krveprolití, kterému se podařilo zmizet. Incident je připsán na vrub vyřizování účtů v srbské mafii, která ovládá pašování nekolkovaných cigaret do země. Mladé novinářce Annice se za několik dní ozve žena, která potřebuje pomoc a řekne, že je svědkyně vražd v přístavu. Annika zrovna začala dělat reportáž o nadaci Ráj. Ta podle své ředitelky dokáže pomoc s novým životem pronásledovaným ženám a dětem.

Jedno z přelomových děl sci-fi literatury – Marťanská kronika (kniha 87%) od Raye Bradburyho se u nás dočkalo několika audio provedení. Čtyři povídky byly vydány v roce 1992 na MC kazetách a čte je nezapomenutelný Vlastimil Brodský. Povídky popisují první cesty pozemšťanů na Mars a snahu o jeho kolonizaci. Spisovatel popisuje snahu Marťanů bránit se kolonizaci Pozemšťanů a poukazuje na etiku lidské kolonizace.

Klasika hororových příběhů H. P. Lovecrafta asi nemusím představovat. Jednu z jeho povídek – Z neznámého světa (knižně 86%) uvedl i Český rozhlas. Povídka je o šíleném vědci, který otevřel svým přístrojem dveře do jiného prostoru a umožnil tak pronikání děsivých stvoření do našeho trojrozměrného prostoru.


verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf):

prosinec 2018 PDF