Základní odborová organizace
Odborového sdružení železničářů
PRAHA VRŠOVICE
Vám přináší


= informace (nejen) pro členy vršovické odborové organizace


Říjen 2018 (č.10)


Číslo bylo umístěno na web dne 10.10.2018 ve 13.00 hodaktualizace:
11.10. vložen plakát na hudební revue Světla v tunelu
(rubrika akce chystané)
14.10. vložen článek o nápadu privatizovat ČD Cargo
(rubrika převzato)
14.10. vložen odkaz na tiskovou verzi Zpravodaje v PDF
(na konci čísla)

Přijďte na konferenci


Slovo na začátek


Vážení čtenáři, přichází k Vám další číslo Zpravodaje.

Hned v úvodu je pozvánka na Konferenci naší organizace, kam Vás zvu, kde by Vás mohlo zaujmout vystoupení některého našeho hosta, případně se jich můžete na něco zeptat. Na konferenci Vás čeká drobná pozornost v podobě propisky a plánovacího kalendáře, dále občerstvení a pivo zdarma.

Od března tohoto roku (mimo prázdnin)pravidelně přinášíme část zápisu ze schůzí Závodního výboru, která nepodléhají utajení. Od té doby je Zpravodaj trošku více zajímavější. Zrovna tak i zde je výběr ze zápisu z říjnové schůze:

určitě oceníte připravovanou nabídku volných vstupenek do kina Cinema City, již tradiční příspěvek na prolongaci režijek 1000,- Kč bude vyplácen "zpětně" přibližně od února 2019, na schůzi též zazněly některé zajímavosti - napříkad Cargo kupuje další dva Vectrony, které původně mířily na Slovesko, nebo, že nějakého úředníka napadlo po bývalém zaměstnanci vymáhat jakýsi dluh, i když už odešel do důchodu a musel tedy podepsat, že zaměstnavateli nic nedluží...

A co je dále nového? Přišla nabídka na turnaj stolního tenisu, který pořádá OSŽ se zaměstnavateli (technickým ředitel je náš člen - Jiří Vrážel). Bohužel, již došly vstupenky u výběrčích Praha hl.n., budou až po novém roce, nezoufejte - v pokladnách ve Vršovicích a na Smíchově vstupenky stále jsou. Cyklisté vzpomněli na svůj cyklovýlet na Dyji a důchodci na výlet do Muzea řemesel v Letohradu, obojí je zaznamenáno textem i fotografiemi. Máme už termíny prolongací režijek a SŽDC opět oprášilo plán na výstavbu železničního tunelu mezi Prahou a Berounem.

Tak se mějte a přijďte se podívat na Vaší konferenci 6.listopadu.

Pavel Dvořák, redaktor


Závodní výbor
Schůze závodního výboru dne 4.10.2018

Schůze závodního výboru po prázdninách se konala od 8 hodin v naší kanceláři opět v žst.Praha Vršovice. Vedl ji předseda p.Kácovský. O čem se jednalo je dále uvedeno heslovitě.

České dráhy -
- V pokladnách na nádraží Praha hl.n. klimatizace již funguje.
- Nádraží Praha Smíchov - probíhá přesun kanceláří ČD do křídla budovy kde dříve sídlili lékaři, v uvolněné prostory se budou komerčně pronajímat (chystá se přijít např. Kaufland).
-Mezinárodní pokladna Smíchov- zatím není odpověď na žádost o navýšení třídy.

Cargo -
- Volby do Dozorčí rady: na poslední chvíli snížila valná hromada ČD Cargo (tedy představenstvo ČD) počet členů dozorčí rady Carga z 9 na 6, z toho volených zaměstnanci ze 3 na 2 (dne 24.9.). Podnikový výbor na svém mimo- řádném jednání 26.9. reagoval schválením dvou kandidátů místo tří. Bohužel pro nás mezi kandidáty není Petr Skrečka, jak tomu bylo před touto změnou. Volby do Dozorčí rady Carga proběhnou 22.-25.10.
- Cargo nakoupilo dva nové Vectrony, původně určené pro slovenské Cargo, které je ale neodebralo. Jeden se zkouší na okruhu ve Velimi, druhý je ve výrobě.
- Hospodářský výsledek Carga na letošní rok se pravděpodobně podaří splnit.

SŽDC -
- Na CDP bude nový ředitel, nynější náměstek Ing.Kolář.
- Novým přednostou PO Praha hln. bude Mgr.Chládek.
-Jinonice, vhýybkáři končí ke konci října, někteří půjdou do důchodu, jiným bude nabídnuta jiná práce.
- Zličín: dálková obsluha trati údajně nemá být ze Zličína, ale z CDP- není to ale zatím povrzeno žádným oficiálním jednáním.
-Krč - na žádost o navýšení třídy je zatím zamítavá odpověď.

Důchodci -
-Byly vyjmenované akce z poslední doby (Letohrad), na které bude příspěvěk od ZO, a ostatní (Starý Plzenec), na které příspěvek nebude.

Organizační věci -
- Jako novinka budou členům nabízeny volné vstupenky do Cinema City.
- Neuvěřitelné, co se může stát: náš člen byl v roce 2015 účasten na MU, odešel do důchodu v roce 2016, nyní po něm chce SŽDC uhrazení 2500,- Kč za MU. Bude se psát dopis se žádostí o odpuštění této částky.
- Permanentky do ZOO u výběrčích v žst.Praha hl.n. došly, budou se doplňovat až po novém roce (pokladny P.Smíchov a P.Vršovice je stále mají).
- Příspěvek pro naše členy na režijku: bude opět 1000,-Kč, letos došlo ke změnám v termínech prolongací, na rok 2019 se zřejmě bude prolongovat od listopadu do 8.prosince, ale příspěvek bude vyplácen až po novém roce (z dalšího rozpočtu).
- Konference a společenský večer 6.11. začína v 15 hod, schůze ZV bude již od 13 hod na Smíchově.
- Pozvánky: Minařík (SŽDC), Pavlík (ČD), Kašpar (Cargo), Malý (OSŽ).
- Hospodář bude předkládat ke schválení hospodaření za rok 2017 a rozpočet na rok 2019.
- Bude pivo zdarma, občerstvení, diáře, propisky.

výběr provedl Dvořák Pavel


...jednání závodního výboru do konce roku 2018

Termíny schůzí ZV OSŽ Praha Vršovice
+ konference

Datum: Místo schůze:

1.11.2018

Smíchov

6.11.2018

konference Smíchov

6.12.2018

Vršovice
Klub důchodců
Schůze důchodců dne 18.9.2018

Dne 18.9.2018 se konala první poprázdninová schůze důchodců, opět v restauraci "U Kozla" na Źižkově.

Schůzi zahájil předseda pan Polák. Hostem byl pan L.Kácovský, který nás informoval o stálých problémech u ČD-nedostatek pracovníků, chybí strojvedoucí, posunovači, výpravčí a v neposlední řadě začínají od ČD odcházet také pokladní (nedostatečné a zmatkovité vysvětlení slev pro cestující platných od 1.9.2018 pro mladistvé a seniory). Na měsíc září je naplánován výlet do Letohradu-vyhlášené Muzeum řemesel, který se koná 26.9.2018. Odjezd je vlakem z Prahy hl.n. v 7.58 hod.do Ústí n/O., kde přestoupíme na vlak do Letohradu.

Plánovaný výlet do Jaroměře a Josefova dne 4.10.2018 se ruší bez náhrady-muzea jsou v říjnu otevřena pouze v sobotu a neděli. Další akcí bude návštěva Muzea svíček v Šestajovicích, dne 28.11.2018. Všechny zveme na tuto akci. Listopadové akce probereme na příští říjnové schůzi, která se koná 16.10.2018. Po diskusi k jednotlivým výletům jsme se rozešli.

zapsala + foto Šulcová Vlasta
Akce chystané:19.října 2018
Vinný sklípek Zaječí
26.a 28.října 2018
ProDivadlo spolu s ČD a SŽDC uvádí:
hudební revue Světla v tunelu
3.listopadu 2018
OSŽ vrcholově spolupořádá:
Stolní tenis Praha Jižní Město
5.listopadu 2018
Bowling Všenory

Akce trvalé :
Permanentky na fotbal
na domácí utkání klubu AC Sparta

rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz
Permanentky na hokej
na domácí utkání klubu HC Sparta

rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz
Botanická zahrada v Praze Troji
Zoologická zahrada v Praze Troji

Vstupenky u výběrčích Praha hl.n. již došly, budou až po novém roce,
v pokladnách ve Vršovicích a na Smíchově vstupenky stále jsou.
Plavenky do Podolí a na Barrandov
Kultura

lístky na divadelní představení

Informace: pan Čermoch
drážní tel. 281 55
mobil: 737 332 290, 774 199 272
mail: pavel.cermoch@centrum.cz
zájemcům je každý měsíc zasílána nabídka divadelních představení na osobní e-mail
Pojištění škody způsobené zaměstnavateli

ZO Praha Vršovice platí za všechny své členy v plné výši pojištění za škody způsobené zaměstnavateli při výkonu zaměstnání.

Informace k pojistkám: pan Hahn Josef
mobil: 606 655 831
email: zovrsovice@seznam.cz
Ohlédnutí za proběhlými akcemi :


11. až 14.září - Cyklistický výlet na Dyji


26.září - Muzeum řemesel Letohrad

Dne 26.9.2018 se konal výlet klubu důchodců do Letohradu-návštěva vyhlášeného Muzea řemesel.

Odjeli jsme ráno v 7,58 hod.vlakem ze žst.Praha hl.n. do žst Ústí nad Orlicí. Vzhledem ke zpoždění vlaku (výluky na trati), nám přípojný vlak v Ústí n/O. do Letohradu ujel, alespoň jsme nemuseli dlouho čekat v Ústí n/O. na další spoj. Čekání jsme si zkrátili občerstvením a prohlídkou nové moderní staniční budovy (stará staniční budova již není využívána pro provoz ČD).

Po příjezdu do žst.Letohrad jsme šli pěšky k nedalekému Muzeu řemesel,které se nachází v areálu Nového dvora v budově bývalé sýpky.

Současní majitelé sýpku v letech 1996-2001 zrekonstruovali na Společenské centrum-restaurace Nový dvůr,zahradní restaurace na terase a rozsáhlé Muzeum řemesel.

Po zakoupení vstupenek nás provázela průvodkyně,která nás seznámila s historií budovy sýpky a s činností jednotlivých vystavených oborů (řemesel), od historie až po současnost. Muzeum řemesel bylo otevřeno v roce 2000 a zaujímá tři patra v bývalé sýpce a přilehlých budovách.

Svoji plochou je největší svého druha v ČR.Expozice podávají obraz o řemeslech nejčastěji z počátku 20.století v typicky vybavených dílnách. Z několika tematických okruhů (A až H),jsme si vybrali okruh A, který zahrnoval expozice v sýpce.

V prvním patře sýpky se nám přiblížily - práce a dějiny fotografování, dřevozpracující řemesla-(kolář,bednář,truhlář,řezbář), kovodělná řemesla-(kovář,zámečník,hodinář), dále výroba oděvů, knoflíků a obuvi-(krejčí,kožešník,kloboučník,švec), expozice praní prádla a výroba mýdla.

Druhé patro představuje život na tehdejší vesnici-vybavení světnice na bydlení, mlynářství s mlýnskými stroji, pekárna, cukrář, zpracování masa, mléka,medu atd.

Třetí patro představuje vývoj hasičství (hasičský vůz z roku 1902), staročeská hospoda, četnická kancelář i vybavení dopravní kanceláře v železniční stanici. Dalšími vystavovanými řemesly jsou tkadlec, provazník, kartáčník sedlář atd.Je zde více než 40 expozic.

Seznámili jsme se zde s různými řemesly, které přetrvávají dodnes, i kdy dnes již s moderním vybavením a ocenili jsme naše předky, kteří dokázali vyrobit výrobky,které mnohdy fungují dodnes.

Po prohlídce Muzea byl rozchod a záleželo na každém členovi, jaký program si zvolí. Mohli jsme posedět ve stylové restauraci Nový dvůr v areálu Muzea, čehož využili jen tři členové, někteří pospíchali honem na zpáteční vlak domů, jiní si šli prohlédnout Letohrad, kde je kromě Muzea i zámek s pěknou zahradou, někteří se šli občerstvit do města.

Expozice v Muzeu byly velmi zajímavé a doporučujeme všem,kteří se trochu zajímají o historii a chtějí se něco dovědět co se jak vyrábělo a vyrábí dodnes.

zapsala + foto Šulcová Vlasta

Knihy


Čtenářský koutek Pavla Čermocha
"říjnový"

Název románu Markéty Vrlové Psané skály (bez hodnocení) odkazuje na zajímavé místo u Křečovic v okrese Benešov, kde jsou do skály vyryté (dnes už málo čitelné) náboženské nápisy. O tomto kraji a lidech také román je. Odehrává se v pohnutých dobách druhé světové války a hlavním hrdinou je starosta Kožlí František Dalihod. Ten se dozvídá o úmyslu okupantů, vybudovat na území Benešovska cvičiště jednotek SS. Obyvatelstvo se musí v jednotlivých etapách postupně vystěhovat. Starosta pomáhá sousedům a kamarádům nalézt nový domov, ale když přijde řada na jeho rodinu, je nucen zůstat a stát se správcem na tzv. SS-hoffu. Spisovatelka napsala svůj román hned po válce a skvěle vylíčila nálady v protektorátu a bezprostředně po válce. Tehdy se chopili příležitosti lidé, kteří často celou válku nic proti okupantům nedělali nebo dokonce s nimi spolupracovali. Vytvářely se lidové soudy, které odsuzovali podezřelé jedince. Ač Dalihod pomáhal a kryl sousedy a dokonce byl krátce během války ve vězení, byl po válce uvězněn také a postaven před soud. Stejně jako starosta Dalihod měla pohnutý osud i sama kniha. Po roce 1948 byl celý náklad zničen a tak román vyšel znovu až po roce 1989. Moje hodnocení 80%.

Třetí pokračování detektivních příběhů s agentem FBI Pandergastem nás zavede do New Yorku. Název knihy Kabinet kuriozit (92%) odkazuje na zábavné výstavy, které kdysi předcházely vzniku muzeí. Developerská firma se rozhodla postavit nový komplex budov a při hloubení základů narazí na staré sklepení, v němž jsou objeveny ostatky desítek mladých lidí z konce 19. století. Díky přístupu do archivu muzea se Pandergastovi společně s archeoložkou Norou Kellyovou podaří postupně odkrývat hrůznou skutečnost vraždění, které má přesah až do současnosti. Podobným způsobem je totiž zavražděno několik mladých dívek. Ač je tento díl hodnocen vysoko, tak má strašně roztahaný děj a ve výsledku je to dost nudné čtení – 60%.

Kniha Harlana Cobena Teď nebo nikdy (84%) je knihou od které se lze jen těžko odtrhnout. Obyčejné ráno v rodině plastického chirurga se změní v tragédii. On je těžce raněn, manželka je usmrcena po střelbě neznámým střelcem. Malá dcerka zmizela. Po návratu z nemocnice je doktor po kontaktu s únosci dcerky nucen dát výkupné, ale dcerku zpět nedostane. Policie rozkrývá možné pachatele a stále více se kloní k možnosti, že za vším stojí právě sám doktor. Skvělá psychologická detektivka.

Poslední je samostatně uveřejněná krátká povídka mistra hororu Stephena Kinga Noc tygra (65%). Příběh z cirkusového prostředí rozhodně nepatří k tomu nejlepšímu, co King napsal.

Četba na pokračování. Tentokrát sáhnu po klasice – Herman Melville a jeho Bílá velryba (kniha 78%). Příběh, který je notoricky známý. Šílený kapitán Achab, který v honbě za velrybou Moby Dickem je ochoten riskovat nejen svůj život, ale i životy celé posádky. Čte Miroslav Středa

Rozhlasová hra Arest Pavla Landovského má opět hlavního hrdinu Ferdinanda Vaňka (Václava Havla) a zavede nás do doby, kdy byl Václav Havel v komunistickém vězení. Hra má nejen skvělou pointu, ale i obsazení – Jan Novotný, Rudolf Hrušínský st., Josef Somr, Milan Stehlík a další.Převzato


Prolongace režijek na rok 2019

K prodloužení platnosti zaměstnaneckých jízdních výhod ČD na rok 2019 je stanoveno období od 1.11. do 8.12.2018.

Držitelé jízdních výhod v uvedeném termínu uhradí příslušnou prolongační částku pro rok 2019 stanovenou Tarifem jízdného a přepravného pro přepravu zaměstnanců akciové společnosti České dráhy, zaměstnanců státní organizace Správa železniční dopravní cesty, zaměstnanců Ministerstva dopravy a Drážního úřadu, podílejících se na zabezpečování a provozování drážní dopravy.

Provedením úhrady prolongační částky bude prodloužena platnost aplikace železniční průkazka na In Kartě do 14.12.2019.


Zaměstnanci..................1100 Kč


Rodinní příslušníci zaměstnanců a důchodců (manželé, manželky, registrovaní partneři)...1250 Kč


Pozůstalí (vyjma sirotků)...1250 Kč


Důchodci...........................600 Kč


Děti do 26 let (děti zaměstnanců, důchodců a sirtotci)...600 Kč


Prolongační částku lze uhradit u pokladní přepážky ČD s UNIPOK ("univerzální pokladna" ČD pro elektronický výdej jízdenek) hotově, platební kartou, nebo EPIK ("elektronická peněženka na In Kartě"),
nebo v eShop ČD prostřednictvím platební karty nebo účtu ČD Kredit na webové adrese https://www.cd.cz/eshop/.více informací ČD k prolongaci :Železniční tunel ze Smíchova do Berouna opět ve hře

Začátkem příštího roku budou k dispozici výsledky Studie proveditelnosti nové trasy Praha – Beroun/Hořovice, kterou zadala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Dokument posuzuje jednotlivé varianty vedení nové železniční trati mezi těmito městy, zejména pak z hlediska ekonomické efektivity. Ve hře jsou tři varianty – C s dlouhým tunelem mezi pražským Smíchovem a Berounem, B s kratším tunelem v úseku Praha-Radotín – Beroun a F s tunely do 5 km v úseku Praha-Radotín – Řevnice. Nová trať je navrhována pro smíšenou dopravu s maximální rychlostí do 200 km/hod.

Optimalizace stávající trati podél Berounky, která začne příští rok a potrvá několik let, nezajistí dostatečnou dopravní kapacitu výhledově pokrývající veškeré požadavky objednatelů osobní dopravy i nákladních dopravců. Rozsah dopravy bude značně limitován především z důvodu hlukové zátěže, navíc nebude možné dosáhnout klasickými soupravami požadovanou jízdní dobu mezi Prahou a Plzní do 60 minut. Situaci neulehčuje ani postoj měst mezi Berounem a Hořovicemi, kde veřejnost nesouhlasí s aktuálním povrchově vedeným koridorem vysokorychlostní trati.

Nová trať výrazně zkrátí jízdní doby v trase Praha – Plzeň, uvolní se stávající kapacita pro stále rostoucí osobní regionální dopravu, sníží se hluková zátěž v nejhustěji osídlených oblastech a případná realizace varianty F podstatně zkrátí jízdní doby osobní dopravy i v relaci Praha – Příbram,“ uvedl ředitel odboru strategie SŽDC Radek Čech. Mezi nevýhody projektu patří především značné investiční náklady, a to zejména v případě variant B a C, kdy jen samotný tunel mezi Prahou a Berounem ve variantě C by vyšel na částku přesahující 50 mld. Kč. Ve variantách B a F by všechny vlaky nadále zůstaly na části současné trati, což by mimo jiné znamenalo zvýšenou hlukovou zátěž.

„Technické a dopravně-technologické řešení je v převážné části dokončeno, nyní probíhá zpracování částí přepravní prognózy a ekonomického hodnocení. Podle předpokladů by studie měla být dokončena v lednu příštího roku, první předběžné výsledky ekonomického hodnocení variant očekáváme v říjnu letošního roku,“ dodal Radek Čech.


Velmi podobný, dva roky starý projekt:
(vizualizace projektu)
Ministr dopravy Ťok by chtěl privatizovat ziskové ČD Cargo

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) plánuje privatizaci nákladního dopravce ČD Cargo, dceřiné firmy státních Českých drah. Podnik podle něj potřebuje investora k udržení své pozice na konkurenčním trhu. Informaci Lidových novin potvrdila mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

„ČD Cargo se pohybuje na plně konkurenčním trhu. Příliv soukromých peněz má pomoci k dalším investicím, které potřebuje. A to třeba do nových lokomotiv nebo vagonů,” uvedl Ťok.

O podobě privatizace a velikosti prodávaného podílu bude podle ministerstva rozhodovat představenstvo a dozorčí rada mateřských Českých drah v příštím roce. Privatizaci by musela schválit vláda. Podle Lidových novin by se mohl prodej uskutečnit prostřednictvím nabídky akcií firmy na burze.

Nákladní doprava je nejvýdělečnějším oborem skupiny ČD. Společnost ČD Cargo v pololetí vykázala zisk 350 miliónů korun. „V současnosti se firmě daří, ale chci, aby měla budoucnost i za pět, deset nebo patnáct let. Když teď nebudu nic dělat, může se stát, že přijde doba, kdy bude ČD Cargo za korunu drahé,” dodal Ťok.

České dráhy na konci prvního pololetí snížily zisk na 262 miliónů korun, meziročně o 275 miliónů korun méně. Na zisku se podílelo především právě ČD Cargo, osobní doprava naopak zaznamenala ztrátu 388 miliónů korun. Tržby z nákladní dopravy rostly především díky vyššímu objemu přeprav o 1,3 miliónu tun. Celkem firma převezla 33,5 miliónu tun zboží. V červenci ČD Cargo vydalo sedmileté dluhopisy v hodnotě miliardy korun.

verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf):

říjen 2018 PDF