Základní odborová organizace
Odborového sdružení železničářů
PRAHA VRŠOVICE
Vám přináší


= informace (nejen) pro členy vršovické odborové organizaceZáří 2018 (č.9)


Číslo bylo umístěno na web dne 24.9.2018 ve 12.00 hod


aktualizace:
25.9.2018 dodána tisková verze v PDF, odkaz je na konci čísla
28.9. vložen plakát na bowling (akce se koná 5.listopadu)
30.9. vložen převzatý článek ze stránek osž Zpravodajství-online
o redukci kandidátů za zaměstnance do Dozorčí rady ČD Cargo


Slovo na začátek


Zdravím všechny čtenáře Zpravodaje

Snad jste si všichni užili horkého léta a nabrali dost energie. Napíši Vám něco málo, co je nového u ČD - hlavně u ZAP Praha.

V letošním roce získali nárok na Ozdravný pobyt (7 pobytových nocí) všechny osobní pokladní za stanovených podmínek (odpracováno 20 let u ČD, a.s. z toho 10 let ve funkci osobní pokladní a čerpání své dovolené).

Dále bych vás chtěla informovat o přestěhování ČD a.s. RP ZAP Praha ze žst. Praha hl. n. a to na adresu Trocnovská 1/2, 130 00 Praha 3.

Personální oddělení, mzdová účtárna a přednosta stanice nadále sídlí v žst. Praha hlavní nádraží.

A ještě jednou Hlavní nádraží. Bohužel byla zrušena ordinace praktického lékaře, což chybí hlavně zaměstnancům žst. Prahy hl. n., ale i zaměstnancům z okolních stanic a důchodcům.

A co najdete ve Zpravodaji?
Je zde výběr z prvního poprázdninového jednání závodního výboru, nabídka akcí, permanentek, plavenek. Jako vždy i tentokrát nabídka typů na zajímavé knihy. Obzvláště upozorňuji na volby do Dozorčí rady společnosti ČD Cargo, kde za OSŽ kandiduje náš člen, Petr Skrečka. Jeho představení, uveřejněné na webu OSŽ najdete na konci čísla.
Na úplném konci je informace o zvolení nového ředitele Českých drah.

Přeji všem pěkný den. Věra Dvorská žst. Praha hl. n.


Závodní výbor
Schůze závodního výboru dne 6.9.2018

První schůze závodního výboru po prázdninách se konala od 8 hodin v naší kanceláři v žst.Praha Vršovice. Vedl ji předseda p.Kácovský. A co se projednávalo?

České dráhy -
- Dispečerská skupina UMIKA přešla od GŘ pod ZAP, nyní "Skupina rezervací", sídlí na Masarykově nádraží, ve třetím patře. Bude i změna turnusu, není k tomu námitek, projednáno.
- Pokladny Praha Hlavní nádraží: probíhá jednání s vedením ohledně nefunkčnosti klimatizace (přes celé léto).
- Mezinárodní pokladna Praha Smíchov: opět napíšeme dopis vedení pokladen kvůli navýšení platové třídy.
- Při jednání dopravců s ministrem dopravy v souvislosti s jednotným tarifem je návrh na převod pokladních od ČD na SŽDC, protože jinak by ČD platily služby za ostatní dopravce. Je to jenom zajímavost, není třeba se tím zabývat.

Cargo -
- Do konce října budou volby do Dozorčí rady Carga, z 9 členů budou zvoleni 3. zástupci z řady zaměstnanců ČD Cargo. Kandidáti za OSŽ - Petr Skrečka, Radek Nekola a Bc. Marta Urbancová.
- Nedostatek lidí: např. v PJ Praha chybí strojvedoucí
- Na síti SŽDC v pražském uzlu je špatná propustnost pro nákladní vlaky (tedy i Cargo vlaky), spousta výluk, bude hůř - od GVD bude městská linka jezdit až do Hostivaře každý den, v Malešicích dostane koleje Regiojet
- Od Carga přišlo 6 nových členů do naší ZO, kvůli výhodám, které poskytujeme, hlavně pojistky

SŽDC -
- Smíchov společné nádraží - havarijní stav budovy, pozván statik
- Nadále probíhá jednání o navýšení platové třídy u výpravčích v žst.Praha Krč (společně s ADP).
- Nedostatek lidí: např.: v OŘ Praha chybí výpravčí.
- Od 1.12.bude nový předpis T1 - zajímavé je, že se předpokládá znalost morseovky a zajímavé rozdělení zaměstnanců dle přílohy.

Důchodci -
- První schůze po prázdninách bude 18.září, bude se konat výlet do Letohradu, dále výlet do Starého Plzence - bez příspěvku.

A pro naše členy organizační věci -
- Řeší se pomoc naší člence, která je dlouhodobě na nemocenské (má na starost Petr Skrečka)
- Předběžný návrh termínu konference v listopadu - ověří se, kdy je volný sál na Smíchově
- Je třeba více mezi členy propagovat permanentky na hokej a fotbal
Příští schůze se koná 4.10.opět ve Vršovicích.

výběr provedl Dvořák Pavel


...jednání závodního výboru do konce roku 2018

Termíny schůzí ZV OSŽ Praha Vršovice
+ konference

Datum: Místo schůze:

4.10.2018

Vršovice

1.11.2018

Smíchov

6.11.2018

konference Smíchov

6.12.2018

VršoviceKlub důchodců
První schůze klubu po prázninách se bude konat tradičně třetí úterý v září, tedy osmnáctého. Zde se budou probírat chystané výlety: za uměleckými řemesly do Letohradu a do Starého Plzence na návštěvu výrobce sektů.


Akce chystané:2.-4.října 2018
Litovelsko - pěší tůra19.října 2018
Vinný sklípek Zaječí
(nový, aktualizovaný leták)5.listopadu 2018
Bowling VšenoryAkce trvalé :
Permanentky na fotbal
na domácí utkání klubu AC Sparta

rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.czPermanentky na hokej
na domácí utkání klubu HC Sparta

rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.czBotanická zahrada v Praze TrojiZoologická zahrada v Praze TrojiPlavenky do Podolí a na BarrandovKultura

lístky na divadelní představení

Informace: pan Čermoch
drážní tel. 281 55
mobil: 737 332 290, 774 199 272
mail: pavel.cermoch@centrum.cz
zájemcům je každý měsíc zasílána nabídka divadelních představení na osobní e-mail

Pojištění škody způsobené zaměstnavateli

ZO Praha Vršovice platí za všechny své členy v plné výši pojištění za škody způsobené zaměstnavateli při výkonu zaměstnání.

Informace k pojistkám: pan Hahn Josef
mobil: 606 655 831
email: zovrsovice@seznam.cz
Knihy


Čtenářský koutek Pavla Čermocha
"zářijový"

Kriminální thriller britské spisovatelky Pauly Daly, Co jsi to za matku (83%) je její první knihou, která u nás vyšla. Román nás zavede do malého městečka v Británii. Lisa je obyčejná matka tří dětí, snažící se být co nejlepší manželkou a zároveň starostlivou správkyní zvířecího útulku. Jednoho dne se ale vše zhroutí. Třináctiletá dcera její přítelkyně Lucinda zmizí právě v době, kdy měla být u Lisiny dcery na návštěvě. Samozřejmě jí to všichni dávají za vinu. Situace se vyhrotí zvlášť poté, co si všichni dají dohromady zmizení jiné stejně staré dívky před několika týdny, právě s Lucindou. Závěr knihy je velmi překvapivý a poučením je, že každá rodina, i když to nedává veřejně na odiv, má ve skříni nějakého toho kostlivce a nic není tak, jak se na první pohled zdá.

A proč si nepřečíst i román, který je určený především ženám? Román Na ostrově (87%) od americké spisovatelky Tracey Garvisové Gravesové určitě neurazí ani muže. Šestnáctiletý Týdžej (proč je to tak přeložené?) je po léčbě rakoviny takřka rok pozpátku se školou. Jeho rodiče chtějí trávit exotickou dovolenou na Maledivách a Týdžej musí jet s nimi a učit se. Najmou mu na doučování třicetiletou učitelku Annu. S tou letí Týdžej o několik dní později než rodiče a při letu ze Srí Lanky malé letadlo spadne do moře. Anna i Týdžej se zachrání na neobydleném malém ostrově. Kniha je velice čtivá a příběh dvou trosečníků rozhodně není povrchní a nudný.

Stephena Kinga netřeba představovat. Stejně tak jeho klasický horor Osvícení (91%), který jsem četl myslím už potřetí a stejně tolikrát ho viděl i na televizní obrazovce. Takže jen krátce. Poslední možností jak si udržet rodinu je pro bývalého učitele a alkoholika Jacka, přijmout místo zimního správce horského hotelu Overlook. V naprosté odloučenosti od civilizace má (spolu s manželkou Wendy a synem Dannym) půl roku dbát na tento hotel, který si nezískal ve své téměř stoleté historii zrovna nejlepší pověst. Událo se zde mnoho vražd a sebevražd a všechny se do jeho zdí nesmazatelně zapsaly. Zvláště na jeho vnímavého pětiletého syna působí hotel strašidelně.

Pokračování životního příběhu hlavního hrdiny hororu Osvícení, malého Dannyho, napsal King dlouho poté, co Osvícení vyšlo. Román Doktor Spánek (85%) není tak hororový, zato mnohem akčnější. Danny zdědil po svém otci chuť k alkoholu a záhy se už coby náctiletý dostane na dno. Jednoho dne vystoupí z autobusu v malém městečku a stane se ošetřovatelem v domově důchodců. Přestane pít a začne chodit na schůzky anonymních alkoholiků. Postupně se stane nedílnou součástí městečka. Jednoho dne se s ním spojí telepaticky malá dívka jménem Abra (neplést si s antivirákem). Zároveň je Pravým Rodem (lidmi, kteří unášejí děti) brutálně zavražděn mladý chlapec. Skvělé vypravování a napínavé až do konce.

Audiokniha Všemi dary obdarovaná (kniha 87%) britského spisovatele Mike Careye nás zavede do Británie budoucnosti. Z biologie je známý případ, kdy mravenec je napaden cizopasnou houbou, která mu ovládne mozek a mravenec se stává jejím otrokem. To samé se stane po mutaci houby i lidstvu. Děj se odehrává zpočátku na vojenské základně, kde se vědci snaží přijít na to, jak nákazu porazit. K tomu jim mají pomoci i nalezené děti, které sice jsou nakažené, ale houba nad nimi nepřebrala moc. Jednoho dne je základna napadena a zničena. Na cestě za záchranou se musí lidé spolehnout na jednu z nakažených dívek. Kdo má rád postkatastrofické knihy a filmy, tak určitě doporučuju. Audioknihu namluvili: Klára Sedláčková Oltová, Dana Černá a Vasil Fridrich.Pozvánka na křest knihy Literáti na trati 5.díl

Převzato


Představujeme kandidáty OSŽ na členy Dozorčí rady ČD Cargo, a. s.

Představujeme kandidáty OSŽ na členy Dozorčí rady ČD Cargo, a. s., pro volby, které se budou konat ve dnech 22. - 25. října 2018. Kandidáty za OSŽ jsou: Radek Nekola – předseda Podnikového výboru OSŽ ČD Cargo, Bc. Marta Urbancová – tajemnice Podnikového výboru OSŽ ČD Cargo, a Petr Skrečka – člen Podnikového výboru OSŽ ČD Cargo.

Jeden z navržených kandidátů

- Petr Skrečka -

je členem naší organizaceníže uvedený článek byl aktuálně doplněn po uzávěrce


Valná hromada ČD Cargo, a. s. (Představenstvo ČD, a. s.) ohrozila volby do Dozorčí rady ČD Cargo, a. s.

Na středu 26. 9. 2018, byl mimořádně svolán Podnikový výbor OSŽ ČD Cargo, a. s., z důvodu náhlého rozhodnutí jediného akcionáře při výkonu působnosti valné hromady ČD Cargo, a. s., o změně stanov, a to 27 dní před plánovanými volbami do Dozorčí rady ČD Cargo, a. s. Tímto usnesením valná hromada snížila počet zástupců zaměstnanců v Dozorčí radě ČD Cargo ze tří na dva. Podotýkám, že totožná valná hromada před čtyřmi měsíci rozhodla o navýšení počtu zástupců zaměstnanců v dozorčí radě ze dvou na tři, a to bez ohledu na finanční náklady, které nyní uvádějí jako důvod změny.

Podnikový výbor OSŽ ČD Cargo, a. s., si je vědom časové tísně a proto svým dnešním rozhodnutím umožní ve zkrácené lhůtě projednat všechny potřebné dokumenty týkající se připravovaných voleb a tím zajistit, aby ve dnech 22. - 25. 10. 2018 mohly být volby uskutečněny.

Podnikový výbor OSŽ ČD Cargo, a. s., dnes hlasoval a rozhodl o nominaci dvou kandidátů OSŽ na členy Dozorčí rady ČD Cargo, a. s.: Radka Nekoly a Bc. Marty Urbancové.


Novým generálním ředitelem Českých drah je Miroslav Kupec

Dozorčí rada Českých drah provedla výměnu ve vedení podniku. Pavla Krtka nahradil ve funkci předsedy představenstva a generálního ředitele Miroslav Kupec.

Předsedou představenstva národního dopravce se po necelých čtyřech letech stává nová tvář. Krtek zastával funkci od listopadu 2014, kdy vystřídal Daniela Kurucze. Nový předseda Kupec se do představenstva Českých drah dostal z pozice vrchního přednosty pražského depa v prosinci 2016.

Miroslav Kupec po absolvování ČVUT nastoupil do Poldi Kladno, kde po dvouleté praxi působil jako vedoucí provozu. V roce 1990 vyhrál výběrové řízení na pozici generálního ředitele ČKD Slaný, později působil ve vrcholových manažerských funkcích strojírenských firem F. X. Meiller, Škoda Machine Tool a ČKD Vagonka. Mezi roky 2009 až 2013 podnikal, poté nastoupil do Českých drah, před zvolením do představenstva pracoval jako vrchní přednosta pražského depa. Ve vedení národního dopravce dostal na starosti správu majetku a servis železniční techniky.

Odborům se naopak změny nelíbí. Místopředseda Odborového sdružení železničářů a jeden z členů rady Vladislav Vokoun ČTK řekl, že ani nynější jednání nepřesvědčilo odbory o nutnosti změn. Podle něj navíc není pro změny vhodný čas, protože podnik řeší nové smlouvy o regionální dopravě. Všichni tři zástupci odborů v radě proto hlasovali proti změnám.

Nejdřív došlo na dozorčí radu

Ministr podporoval personální změny ve společnosti už dříve. Jako první tak v červenci řídicí výbor Českých drah odvolal z devítičlenné dozorčí rady jejího předsedu Milana Ferance (ANO) a další čtyři členy. Novými členy rady se stali bývalý ministr dopravy Petr Moos, Karel Pospíšil z VUT Brno, Josef Kolář z Fakulty informačních technologií ČVUT, Lukáš Týfa z Fakulty dopravní ČVUT a ředitel kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny Jan Štrof. V srpnu si dozorčí rada za nového předsedu zvolila Moose.

verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf):

září 2018 PDF