Web
základní odborové organizace
OSŽ Vršovice

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/"

Diskuzní fórum
webu základní organizace
"http://miniaplikace.blueboard.cz/
kniha/
24hc6joe5tf02ckv2u6uosfh8ri05k/"
Archiv
Zpravodaje
"http://railian.com/
Zpravodaj_archiv.html"Říjen 2019 (č.10), webová verze vydána 18.10.2019

Slovo na začátek


Vážené čtenářky, vážení čtenáři, milí členové ZO OSŽ žst. Praha-Vršovice,

vítám Vás u říjnového čísla Vršovického zpravodaje.

Pomalu se rozjíždí kolotoč kolektivních vyjednávání, sám jsem zvědav, jak se s tím naši kolektivní vyjednavači „poperou“. Čeká je nelehká práce jednak ve vztahu k poněkud většímu nástupu soukromých dopravců v závazkové dopravě, druhak ke stále se nelepšící se situaci na trhu práce. Pro sledování průběžných informací doporučuji sledovat webové stránky OSŽ.

Naši organizaci čeká v listopadu bowlingový turnaj, nově v pražských Holešovicích. Místa ještě jsou, proto neváhejte a přihlašujte se u mě na mailu či telefonu. Hned další týden pořádáme již tradiční podzimní konferenci, zavítejte tedy, dozvíte se novinky v nadcházejícím grafikonu, setkáte se s kolegy současnými i bývalými, k tanci a poslechu Vám opět zahraje Petr Pavlík.

Přeji Vám příjemné počtení, klidný nadcházející podzim a brzy naviděnou.

S pozdravem,

J. Kučera, člen ZV ZO

Schůze závodního výboru dne 4.10.2019Schůze se konala v kanceláři na Smíchově, v 8.00 hod ji zahájil předseda Kácovský.

1) ČD
- probíralo se pracovní prostředí pokladen na Hlavním nádraží a Masarykově nádraží
- Po skončení prodeje jízdenek pracovníky SŽDC, nebude ROPID dotovat pokladny ČD ve Středočeském kraji (kromě dvou).

2) Cargo
- managementem jsou navrhovány úspory (rušení neobsazených tabulkových míst, snížení přesčasů, nižší výkony lokomotiv) - odbory budou hájit zájmy zaměstnanců

3) SŽDC
- od 1.1.2020 si bude SŽDC provádět školení zaměstnanců samo (až na drobné vyjímky), mimochodem DVI se přestěhovalo ze Smíchova do Karlína
- od 1.1.2021 budou nové uniformy, bude přechodné období pro donošení starých uniforem
- nově bude na persce probíhat testování na přítomnost drog

4) Důchodci
- byli na výletě v Jaroměři (a Josefově), schválen příspěvek, bude proplacen zpětně
- schůze klubu se koná 15.10.

5) Organizační a různé
- 14.11.bude konference, před ní od 13.00 bude schůze, konference od 15.00, domluveno občerstvení, pití, propisky, kalendáře, ozvučení, seznamy členů, pozvou se hosté z OSŽ a od zaměstnavatelů
- Mikulášský vlak - bude jezdit 30.11.,1.12., v různých trasách, rezervují se místa v posledním, dne 1.12. - jízda na Semmering

Schůze byla ukončena v 10.00 hod, p schůzi se montoval nový nábytek a proběhl úklid kanceláře. Další schůze ZV se koná dne 14.11. na Smíchově, před konferencí

ze zápisu vybral Dvořák Pavel

Termíny schůzí do konce roku 2019:Vždy první pátek v měsíci,
vyjímkou je listopad, kdy bude konference:


čtvrtek 14.11.2019 Konference Smíchov
pátek 6.12.2019 Vršovice

Plán akcí závodního výboru na rok 2019:Plán akcí klubu důchodců na rok 2019:

Aktuálně chystané akce:11.listopadu 2019

bowling Praha Holešovice


14.listopadu 2019

konference Praha Smíchov


16.listopadu 2019

stolní tenisTrvalé nabídky :
Upozornění !


Po dobu nemoci pí.Charvátové, případně pí.Dvorské bude

lístky a permanentky, které jsou k dispozici na Hlavním nádraží

vydávat p.Šťovíček, tel. 972 241 200, 972 241 145
(8.00 - 14.30)

Předplatné vstupenky do Cinema City


(omezené množství)
Předplatné vstupenky do Cinema City budou k dispozici
u paní Charvátové na Smíchově
po-pá 8.00-14.00 tel.972 226 114
a paní Dvorské na Hlavním nádraží
po-pá 8.00-14.00 tel.972 241 200
Pro naše členy z trati 210 bude mít pár vstupenek Pavel Čermoch (žst.Krč)
tel.737 332 290, 774 199 272
Cena je za 2 kusy 200,- Kč.
Nárok je 2 vstupenky na čtvrtletí (do vyčerpání zásob).Permanentky na fotbal


na domácí utkání klubu AC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/fotbal/"Permanentky na hokej


na domácí utkání klubu HC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/hokej/"Pojištění škody způsobené zaměstnavateli
ZO Praha Vršovice platí za všechny své členy v plné výši pojištění za škody způsobené zaměstnavateli při výkonu zaměstnání.

Informace k pojistkám: pan Hahn Josef
mobil: 606 655 831
email: zovrsovice@seznam.cz


Ohlédnutí za proběhlými akcemi :


10.-13.září Podzimní cyklovýlet Litovelské Pomoraví

Tak jako každý rok v září jsme i tentokrát vyrazili na kola. Tentokrát padl výběr na dosud méně prozkoumané Litovelské Pomoraví. Hned při plánování tras bylo jasné, že potencionálních cílů našich výletů bude opravdu hodně. A protože každý z nás měl trochu jiné nápady co daný den zhlédnout a kolik ujet kilometrů, tak se podělím o to, co všechno jsem navštívil já (tedy alespoň o to nejzajímavější). Někdy jsem jel sám, někdy nás jelo pět a na některých místech jsme se dokonce potkali všichni.

První den po příjezdu do Litovle jsme se ubytovali v Apartmánech Mlýnice. Ubytování bylo, co se týče ceny, velice přijatelné a vybavení apartmánů skvělé. Odpoledne jsme vyrazili na svůj první výlet do okolí. Navštívili jsme Loštice, kde jsme ochutnali zmrzlinu z Olomouckých syrečků. Můžu doporučit. Něco tak hnusného jsem dlouho nejedl (a doufám, že jíst nebudu). A protože bylo už dost hodin, prohlídku Bouzova jsem si nechal na jindy a okolo hradu jen „prosvištěl“. Javoříčské jeskyně byly větším lákadlem. Vše zhatily vybité baterie v navigaci. Po chvilkovém bloudění jsem si prohlédl už jen památník v Javoříčku, který stojí na místě, kde byli zastřeleni 5. května 1945 místní muži jednotkou SS. No a pak do Litovle a do prvního elektra pro nové nabíjecí baterie do navigace.Další den jsme si prohlédli historický střed Uničova a pokračovali na nádherný hrad Sovinec. Ten má jeden obrovský nedostatek. Dojedete k němu, jen když vyšlapete obrovský kopec. Po obědě a prohlídce hradu jsme pokračovali do Jiříkova, do Pradědovy galerie. Na velké ploše se zde vystavuje spousta dřevěných soch různých velikostí, které jsou mnohdy sestaveny do tematických obrazů. Pak rychle za přírodní památkou. Rešovské vodopády byly díky předchozím dešťům vcelku úchvatnou podívanou.

V Litovli mě pak čekala soukromá prohlídku města se skvělými průvodci. A co jsem navštívil další dny? Konečně jsem se dostal do úchvatných Javoříčských jeskyní, navštívil jsem hrad Bouzov a uklidňující arboretum v Bílé Lhotě. Za zmínku určitě stojí i zámek v Náměšti na Hané nebo v Čechách pod Kosířem, kde jsem navštívil výstavu věnovanou filmům Jana a Zdeňka Svěrákových. V Čechách pod Kosířem jsem byl vcelku zklamán známým Muzeem kočárů. Ale to může být jen můj pocit namlsaného cykloturisty. A když už jsem byl pod Velkým Kosířem, tak jsem se samozřejmě musel vydat i na působivou rozhlednu, která na tomto kopci stojí teprve od roku 2013.

Na hradě Šternberk, jsme byli rozpačití pojetím výkladu. Byl totiž jakýsi den památek a správa hradu se snažila o ozvláštnění prohlídky hradu. Vstupy dalších fundovaných lidí v některých místnostech a zmatky na mě ale působili dost rušivě. V Křelově je dosud umožněna prohlídka pevnosti Fort XVII, jedné z mnoha, která kdysi chránila královské město Olomouc. Nedaleký Fort XX je už soukromý v majetku nějakého sdružení motorkářů. Do Litovle se pak vracíte krásnou přírodou okolo ramen Moravy.Trochu jiné jeskyně jsou ty Mladečské. Krápníková výzdoba tu prakticky není, ale o to více jsou známé svými vykopávkami. Zajímavé je i muzeum Olomouckých syrečků v Lošticích, které vás po projití muzea a seznámení s výrobou syrečků a pohnutou historií majitelů továrny, takticky vyvrhne přímo do tovární prodejny syrečků. Samozřejmě, že při pohledu na nepřeberné množství výrobků, které v supermarketu nevidíte, neodoláte a nějaký voňavý výrobek firmy A.W., si koupíte. Kočáry jsme už viděli v Náměšti a v Čechách pod Kosířem. A tak na staré automobily jsme si zajeli do Slatinic. Zde je malé muzeum, kde si můžete prohlédnout především stará auta německých automobilek. Samozřejmě, že k vidění je toho v okolí Litovle a v Litovli samotné mnohem více, včetně krásné přírody. Případné zájemce o projetí tímto krajem musím ale varovat před jedním nebezpečím. A to jsou naprosto příšerné silnice, po kterých jsme jezdili.


A kam příště? Po letech se podíváme opět do Chebu. Ježdění v okolí Chebu a na blízkém německém území v nás totiž zanechalo povětšinou jen příjemné vzpomínky. Nepříjemná je jen jedna. To když jsem se jako vždy ztratil a anglicky prosil v jedné německé vesničce, jestli by mi ukázali cestu domů, do Čech, do Chebu. Naštěstí paní viděla zoufalství v mých očích a tak sedla do auta a dovedla nás na jednu z křižovatek, kde nám ukázala, kudy máme jet. No a od té doby už používám navigaci. Takže pokud mi nedojdou baterie, tak příští rok zase něco napíšu o výletu na kolech.

zapsal a nafotil Pavel Čermoch

24.září Výlet do Jaroměře/Josefova

Výlet do Jaroměře začal odjezdem z Prahy hl.n. rychlíkem R 923. Kvůli dlouhodobé výluce jsme z Hradce Králové pokračovali náhradní autobusovou dopravou do Jaroměře. Odtud pak místní autobusovou dopravou až k pevnosti Josefov založené císařem Josefem II. na konci 18. století.
Tady jsme navštívili nejdříve vojensko-historické muzeum M. Frosta. Zde byly umístěny expozice vojenství a bezpečnostních složek od vzniku republiky po dnešek, věnované zejména čs. legionářům a období německé okupace. Dále zde byly k vidění různé artefakty vztahující se k období 50. let až po rok 1989. Ve dvou patrech této budovy bylo k vidění spousta zbraní, uniforem a dalších předmětů vztahujících se k různým obdobím našich dějin. Potom se ještě několik z nás rozhodlo absolvovat krátkou prohlídkovou trasu podzemím pevnosti.
Průvodkyně nás informovala o tom, že od svého založení až do odsunu sovětských vojsk v roce 1991 sloužila pevnost v každé době vždy k armádním účelům. Podzemní chodby měří 45 km, ale my jsme prošli jen krátký kilometrový úsek.
Z náměstí B.Němcové jsme se vraceli zpět autobusem na vlak do Hradce Králové a dále dýlet do Jaroměře začal odjezdem z Prahy hl.n. rychlíkem R 923. Kvůli dlouhodobé výluce jsme z Hradce Králové pokračovali náhradní autobusovou dopravou do Jaroměře. Odtud pak místní autobusovou dopravou až k pevnosti Josefov založené císařem Josefem II. na konci 18. století.
Zde jsme navštívili nejdříve vojensko-historické muzeum M. Frosta. Zde byly umístěny expozice vojenství a bezpečnostních složek od vzniku republiky po dnešek, věnované zejména čs. legionářům a období německé okupace. Dále zde byly k vidění různé artefakty vztahující se k období 50. let až po rok 1989. Ve dvou patrech této budovy bylo k vidění spousta zbraní, uniforem a dalších předmětů vztahujících se k různým obdobím našich dějin. Potom se ještě několik z nás rozhodlo absolvovat krátkou prohlídkovou trasu podzemím pevnosti.
Původkyně nás informovala o tom, že od svého založení až do odsunu sovětských vojsk v roce 1991 sloužila pevnost v každé době vždy k armádním účelům. Podzemní chodby měří 45 km, ale my jsme prošli jen krátký kilometrový úsek. Z náměstí B.Němcové jsme se vraceli zpět autobusem na vlak do Hradce Králové a dále do Prahy. Všech 12 účastníků bylo s výletem velice spokojeno a těšíme se na další akce.zapsal a nafotil Karel Aubrecht
Kolektivní vyjednávání


28.8.2019

Kolektivní vyjednávání u SŽDC bylo zahájeno

Na jednání zaměstnavatele s odborovými organizacemi při SŽDC dne 28.8. bylo zahájeno, předáním návrhu zaměstnavatele generálním ředitelem Bc. Jiřího Svobodou, MBA, odborovým organizacím, kolektivní vyjednávání o 3. změně současné Podnikové kolektivní smlouvy Správy železniční dopravní cesty, státní organizace, na období (PKS) od 1. 2. 2018 do 31. 12. 2019 a o návrhu nové PKS od 1. 1. 2020.
3.10.2019

2. společná informace o výjezdním kolektivním vyjednávání u SŽDC

Dne 1. října 2019 dopoledne došlo ke shodě osmi odborových organizací a zaměstnavatele nad podobou Rámcových zásad o hospodaření s prostředky Fondu kulturních a sociálních potřeb pro rok 2020, Zásad o hospodaření s centralizovanými prostředky Fondu kulturních a sociálních potřeb (C-FKSP), a nad podobou trojstranné dohody o poskytování individuálních rekreací s příspěvkem z C-FKSP. Zásadní změnou pro zaměstnance je případné rozšíření nabídky příspěvku z C-FKSP na rekreace nejen nabídky CK ČD-Travel, ale i zprostředkováním nabídek CK: CK Exim Tours/CK Fischer, CK Travel Family (VTT, VIAMARE, Vítkovice Tours, Kovotour), CK Mayer Crocus (poznávací zájezdy), CK Fede (lyžařské zájezdy), BlueStyle. V ostatních ustanoveních nedošlo k výrazným změnám. Odborová organizace SOSaD sdělí své stanovisko k dohodnutým materiálům dodatečně.

V návaznosti na podepsání dohody o kolektivním vyjednávání všemi signatáři, bylo po poledni 1. října 2019 zahájeno, za účasti generálního ředitele Bc. Jiřího Svobody, MBA, výjezdní kolektivní vyjednávání.

Zástupci odborových organizací okomentovali
společné stanovisko, které zaslali zaměstnavateli v pondělí 30. září 2019:

Zásadní body:
- Požadavek na dvouletou platnost PKS.
- Navýšení většiny mzdových složek a ostatních osobních nákladů: tarifní mzdy, výkonové odměny, příplatky, odměny, odměňování HZS, požadovaných prostředků na akce sociálního a bezpečnostního charakteru, výše max. měsíčního odstupného, nominální hodnoty stravenek.
- Rozšíření profesí s určenou 36hodinovou stanovenou týdenní pracovní dobou.
- Řešení principů pracovní pohotovosti a poskytování volna při krátkodobé zdravotní indispozici.
- Použití pouze jedné (vyšší) sazby příplatku za dělenou směnu.
- Rozšíření profesí a počtu zaměstnanců s nárokem na kondiční pobyty.

Na začátku jednání došlo ke shodě nad principem nového benefitu Příspěvek na dopravu.

Prozatím nedošlo k dohodě o nominální hodnotě tohoto příspěvku (v případě dohody bude použito i ve vyjednávané 3. změně stávající PKS).

V průběhu jednání došlo ke shodě 8 odborových organizací a zaměstnavatele

(SOSaD sdělí své stanovisko později z důvodu absence jejich kolektivních vyjednavačů):

Příloha č. 1 – článek 18 – Překážky v práci: stávající znění;
Příloha č. 2 – článek 19 (resp. Příloha č. 2.1 – tabulka 7) – Příplatek za dělenou směnu: zrušení sazby B;
Příloha č. 2 - článek 20 – Příplatek za režim práce: poskytování příspěvku také zaměstnancům v jednosměnném pracovním režimu za každou odpracovanou hodinu výkonu práce v době pracovní pohotovosti;
Příloha č. 2 – článek 34 – Výkonová odměna – navýšení základní minimální sazby VO na 5,5 % tarifní mzdy; možné rozpětí VO při sjednané dohodě na oblastních ředitelstvích 5,5 - 30 % tarifní mzdy; zvýšení minimální výše disponibilních prostředků pro VO na 7,7 % mzdových tarifů;
Příloha č. 2 – článek 37 – Odměna za nástup na směnu v noci: navýšení na 80 Kč;
Příloha č. 2 – článek 38 – Odměna za krátkou směnu: navýšení na 40 Kč;
Příloha č. 2.1 – tabulka 11. Odměna za pracovní pohotovost: navýšení sazeb odměny: A – nejméně 50 Kč/hod. pohotovosti; B – nejméně 35 Kč/hod;
Příloha č. 2.1 – tabulka 12. Zvláštní odměna: navýšení sazeb zvláštní odměny (% z tarifní mzdy);
Příloha č. 3 – navýšení nominální hodnoty poukázek na jídlo na 120 Kč u zaměstnanců při směně dlouhé 12 a více hodin; 100 Kč u ostatních zaměstnanců;
Příloha č. 5 – došlo k úpravě pravidel poskytování náborového příspěvku u zaměstnanců, kteří si musí kvalifikaci doplnit – příspěvek bude poskytnut po dosažení požadované kvalifikace.

V ostatních bodech ke shodě nedošlo a budou předmětem dalších jednání.

Další termín kolektivního vyjednávání je pátek 18. října v sídle organizace.

převzato z:
webu OSŽ/ článek: 2. společná informace o výjezdním kolektivním vyjednávání u SŽDC dne 3. října 2019 (zkráceno)
zveřejněno 3.10.201918.10.2019

3. společná informace o kolektivním vyjednávání u SŽDC

Dne 18. října 2019 pokračovalo v sídle zaměstnavatele jednání o 3. změně současné PKS (příspěvek na dopravu) a o podobě podnikové kolektivní smlouvy na období po 31. 12. 2019.

V první části jednání se jednající vrátili k závěrům výjezdního kolektivního vyjednávání – zástupce SOSaD vyjádřil souhlasné stanovisko se sjednanými body.

Dále zaměstnavatel předložil několik návrhů s následujícím výsledkem dnešního jednání:

1. Příloha č. 1, článek 2 Stanovená týdenní pracovní doba – do odst. 1, písm. a) byly zařazeny do stanovené týdenní pracovní doby 36 hodin profese Závorář (KZAM 831 43) a Hradlař – hláskař (KZAM 831 45).

2. Příloha č. 2, článek 39 Zvláštní odměna – došlo k navýšení částky zvláštní odměny pro držitele licence strojvedoucího a pro signalisty v žst. Brno hl.n. na 700 Kč.

3. Příloha č. 4 Kondiční pobyty zaměstnanců SŽDC:
    »-> 1) Do nárokovosti na kondiční pobyt po dvou letech (tabulka č. 1) byly přidány profese Výhybkář (KZAM 831 37) a při splnění podmínky práce ve vícesměnném pracovním režimu Samostatný elektrodispečer (KZAM 316 95) a Dozorčí provozu – vedoucí směny (KZAM 316 08).
    »-> 2) Do nárokovosti na kondiční pobyt po třech letech (tabulka č. 2) byly přidány profese: Vrchní mistr EE, SŽE (KZAM 316 92), Vrchní mistr SZT (KZAM 316 82) a Vrchní mistr tratí (KZAM 316 52).

Ostatní podmínky poskytování KOP zůstávají zachovány.

Vzhledem k tomu, že po výjezdním kolektivním vyjednávání připojili zástupci odborové organizace SOSaD podpis k rámcovým zásadám FKSP, k zásadám C-FKSP a k trojstranné dohodě o poskytování individuálních rekreací s příspěvkem z C-FKSP, jsou tyto dokumenty na rok 2020 sjednány.

Další termín kolektivního vyjednávání je úterý 22. října v sídle organizace.

převzato z:
webu OSŽ/ článek: 3. společná informace o kolektivním vyjednávání u SŽDC ze dne 18. října 2019 (zkráceno)
zveřejněno 18.10.2019

Čtenářský koutek Pavla Čermocha


"říjnový"

Americký spisovatel Upton Sinclair žil v letech 1878 až 1968, takže zažil obě světové války. Těm se věnoval i ve svém rozsáhlém románu na pokračování o Lannym Buddovi. Kniha, věnující se období první světové války (u nás vydaná ve dvou svazcích), má název Konec světa (84%). Lanny se narodil roku 1899 jako nemanželský syn americké modelky Beauty a syna majitele americké zbrojovky Robbieho Budda. Společenský nepoměr jim zamezil uzavřít sňatek, takže se Beauty s Lannym usadili ve Francii. První kniha začíná roku 1913. Život Lannyho je naprosto idylický. S otcem, který se v USA oženil, se vídá často a tak mu nic nechybí. Otec ho začíná pomalu zasvěcovat do tajů svého povolání. Přichází rok 1914 a začíná světová válka. Lanny musí opustit Francii. Kniha se skvěle čte a provádí čtenáře krok za krokem I. světovou válkou. Navíc Lannyho otec Robbie má neotřelý názor na válčení ve jménu národů a vlastenectví. Ukazuje synovi, že válka je jen obchod, na kterém vydělává pár lidí. Druhá kniha nás zavede na konec první světové války, kdy Lanny pobývá v Americe u rodiny svého otce. Lanny se ihned po uzavření příměří v Evropě vrací do Francie. Shodou okolností se dostane jako překladatel k mírovým jednáním. Je svědkem neústupnosti Francie k poválečným vyrovnáním s Německem. Británie se snaží opanovat další a další kolonie a nikdo nechce slyšet, že poválečnými reparacemi Německa se dospěje jen k další válce.

Další pokračování (už sedmé) příběhů o zvláštním agentovi FBI Pendergastovi má název Kniha mrtvých (90%) a je jedno z nejlepších. Opět se odehrává v Newyorském přírodopisném muzeu, které obdrží po poslíčkovi krabici. V ní je zajímavý prášek. Po prozkoumání je identifikován jako rozemletá sbírka diamantů, která byla muzeu před časem ukradena. Aby muzeum zakrylo blamáž, rozhodne se využít sponzorského daru na znovuotevření egyptské Senefovi hrobky. Příprava výstavy finišuje, když jsou v hrobce spáchány podivné brutální vraždy. Je hrobka prokletá, jak zní nápis nad vstupem do ní?

A sáhl jsem rovnou po dalším dílu s názvem Kolo temnoty (85%). Pendergast se svojí chráněnkou Constanc se rozhodnou strávit nějaký čas meditací v Tibetu. V klášteře vysoko v horách však dojde ke krádeži vzácného předmětu, který mniši ukrývají už téměř tisíc let. Pendergast s Constanc se vydají po stopě zloděje a ta je zavede až na luxusní zaoceánský parník.

Před několika měsíci jsem vám představil skvělou audioknihu Medvědín od Fredrika Backmana. Vypravuje příběh jednoho městečka, žijícího především místním hokejovým klubem. Pokračování, s názvem My proti vám (kniha 92%!), které mimochodem opět čte skvělý Pavel Soukup, je možná ještě o něco lepší. Ve městě se muselo po minulých událostech mnohé změnit, nejlepší hráči a vedení odešli do nedalekého městečka Hedu. Maya se vzpamatovává z prožitého šoku a s kamarádkou Anou celé léto prožijí u málo dostupného jezera v lesích. Pozorují, jak jsou obyvatelé Medvědína a Hedu vtahováni do vzájemné nevraživosti, nejen díky hokeji. Ve hře jsou i pracovní místa v místní továrně a dotace do nemocnic. Skvělá audiokniha nejen o gradovaném násilí, ale i o lásce.

verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf):

říjen 2019 PDF