Základní organizace Odborového sdružení železničářů stanice PRAHA VRŠOVICE Vám přináší

Web
základní odborové organizace
OSŽ Vršovice

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/"

Diskuze v rámci ZO
na facebooku

webu základní organizace
"https://www.facebook.com/
groups/1342497295932605/"Archiv
Zpravodaje
"http://railian.com/
Zpravodaj_archiv.html"

Červen 2020 (č.6), webová verze vydána 28.6.2020Slovo na začátek


Milé kolegyně, milí kolegové,

konečně se život kolem nás začíná vracet zase do normálních kolejí. Doufám, že jste složitou dobu, která nás všechny postihla, zvládli bez potíží. To zda se to podařilo našim zaměstnavatelům nechám na posouzení každému z Vás. Každopádně je to pro všechny poučení pro příště. Ve spolupráci s vedením OSŽ se nám podařilo zařídit a vyplatit několik dávek z podpůrného fondu určených pro samoživitele, kteří se dostali do svízelné situace. Znovu se rozjíždějí i tradiční akce, proběhl výlet na kolech do západních Čech, chystá se v září další do jižních Čech, na říjen pak společenský večer v Bořeticích. I nadále jsou k dispozici permanentky do ZOO a botanické zahrady a plavenky, jen zde dochází k drobným změnám ve výdejních místech. Taktéž se znovu rozběhly schůzky našeho klubu důchodců.

Všem Vám přeji nádherné léto!

Ondřej Kubart - výpravčí Mníšek p. Brdy
Schůze klubu důchodců dne 16.6.2020

Dne 16.června se konala po dlouhé době schůze klubu, tradičně u Kozla. Přišlo hodně lidí, protože byli rádi, že se mohli po dlouhé pauze setkat. Zúčastnili se i předseda ZO Kácovský a místopředseda Skrečka, kteří nás informovali o aktuálním dění na železnici.
Další schůze se bude konat po prázdninách 15.září od 14 hod u Kozla. Pak jsme na 22.září pozváni k paní Zvonařové do Starého Města u Uherského Hradiště, kde pro nás bude mít připravený program.

Hezké léto vám přeje Petr Polák, předseda klubu důchodců
Termíny schůzí Závodního výboru v roce 2020
Vždy první pátek v měsíci, začátek vždy v 8 hod.


Září - 4.9.2020 Smíchov

Říjen - 2.10.2020 Vršovice

Listopad - Konference Smíchov (termín bude upřesněn)

Prosinec - 4.12.2020 Vršovice
Plán akcí ZO na rok 2020 (změna vyhrazena)
Celoročně:

Permanentky do ZOO Praha
Permanentky na HC Sparta Praha
Permanentky na AC Sparta Praha
Permanentka do Botanické zahrady Praha
Plavenky do Aquaparku na Barrandově
Plavenky do bazénu v Podolí


22.-25.září - Výlet na kolech Jižní Čechy - 4 dny
říjen - Bowling
9.října - Společenský večer s ubytováním - vinný sklípek Bořetice
listopad - Tradiční setkání zaměstnanců trati "210" v Čísovicích
prosinec - Mikulášský parní vlak
I.čtvtletí 2021 - Návštěva divadelních představení v PrazeTrvalé nabídky :
Permanentky na fotbal


na domácí utkání klubu AC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/fotbal/"Permanentky na hokej


na domácí utkání klubu HC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/hokej/"Upozornění !


Z organizačních důvodů se mění

od 1. července

místa výdejů permice do Botanické zahrady.
Plavenky se budou od 1. července vydávat u pana Skrečky, obdobně jako permice na kopanou nebo hokej.
Bližší info v jednotlivých letácích.Pojištění škody způsobené zaměstnavateli
ZO Praha Vršovice platí za všechny své členy v plné výši pojištění za škody způsobené zaměstnavateli při výkonu zaměstnání.

Informace k pojistkám: pan Hahn Josef
mobil: 606 655 831
email: zovrsovice@seznam.cz


Aktuálně chystané akce:

22.- 25.září 2020

Cyklistický výlet do jižních Čech


Ohlédnutí za proběhlými akcemi :


Cykloakce Cheb 2. – 5. 6. 2020

Výlet nám začal, kde jinde než v Praze na hlavním nádraží, kde se nás sešla většina z 10-ti zúčastněných. Tentokrát to bylo obzvláštněné nasazenými rouškami, což doufáme bylo poprvé a také naposledy. V důsledku omezených spojů do ciziny, jsme mezi nádražím a naším penzionem, museli pokaždé šlapat na kole, byť jsme vlakovou zastávku Cheb Skalka měli, co by kamenem dohodil. Ale zas tak daleko to nebylo. Zabrali jsme téměř celý penzion a pak vyrazili na oběd. Já s Pavlem a Michalem jsme jeli na zříceninu hradu Hartenberg, většina lidí pod vedením Petra Zákostelny udělala kolečko kolem Chebu s návštěvou Františkových lázní. Renovace hradu Hartenberg je velice zajímavý a oceněný projekt. Ve spolupráci s mezinárodní organizací, přijíždějí dobrovolníci z celého světa, přiložit ruku k dílu a obnovit postupně ještě do nedávné doby krásný hrad s pohnutou historií. Veliký obdiv patří i lidem, kteří se museli naučit stavět klenby a obnovovat celé zřícené části hradu, jelikož prý stavební firmy si na to netroufly. Večer jsme se sešli na terase penzionu. Byl ještě celkem teplý večer a u vyprávění, co nového se událo od minulého setkání, jsme se posilnili večeří od pana domácího a mohli si natočit pivko.

Druhý den jsme vyrazili vlakem do Aše a počal den plný stoupání, ale vykoupený krásnou přírodou a zajímavými místy. Hned v úvodu jsme vyšlápli na rozhlednu Háj. Následovala cesta do Hranic, kde jsme byli místo oběda rádi alespoň za vietnamské potraviny, jelikož žádná hospoda otevřená ještě nebyla. Poté jsme pokračovali na Trojstátí, kde se setkávají Čechy, Bavorsko a Sasko. Kolem větrných mlýnů na Smrčinách jsme nadále kopírovali hranice a jeli zpátky směr Cheb. V Libé, kde je hezký hrad, jsme se ještě občerstvili a pak už se jen těšili na konec cesty a slíbenou uzenou kýtu . Nastoupali jsme za den asi 1400 m a ujeli cca 80 km, což nás poznamenalo na další dny 😊. Pavel se jel podívat do lázní Kynžvart, NPR Kladská, která leží pěkně vysoko ve Slavkovském lese, Mariánských lázní a nakonec ještě do Bečova. Tam je známý relikviář sv. Maura, druhá naše nejcennější památka po korunovačních klenotech. Michal si udělal dlouhý výlet po krásné cyklostezce podél Ohře do Karlových Varů a kolem jezera Medard zpátky do Chebu. Nevím, jak to za jeden den mohl stihnout 😊. Cyklostezka je opravdu parádní, což jsme si následující den sami vyzkoušeli a rozhodně doporučuji si jí projet.

Třetí den byl odpočinkový, žádné kopce bych alespoň já nezvládla. Jeli jsme tedy po zmíněné cyklostezce podél Ohře do Karlových Varů a cestou jsme se stavili například v Lokti. Pak už nás dohnal déšť, takže jsme ve Varech vypadali jako vodníci. A byl tu poslední večer, po kterém následoval již den odjezdu.

Rychle to uteklo. Byli jsme rádi, že počasí nám docela přálo a již teď se těšíme na září, kdy budeme po mnoha letech zase brouzdat jihočeskou krajinou.

napsala Marie Stichová

fotografie dodal Pavel Čermoch
Koronavirus v Česku:


Jak se mění křivky nárustu nemocných ke dni vydání Zpravodaje?
(Aktivní případy.)

Česko

do 23.4.2020

do 30.5.2020

do 28.6.2020


Vývoj počtu aktivních případů covidu-19 naleznete zde:

tabulky jsou převzaty ze stránek https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries,

https://www.worldometers.info/coronavirus/#countriesČtenářský koutek Pavla Čermocha


"červnový"

Třetí pokračování alternativní druhé světové války od českého spisovatele Jana Drnka má název Žáby v bouři (78%). V předchozích dvou částech jsme se dostali do roku 1942. Je jasné, že Sovětský svaz se s obsazením menší části Polska nespokojí. Německo tedy podepisuje s Polskem tajnou dohodu o vojenské pomoci. Československo jako stát začleněné do Malé dohody stále váhá s pomocí Německu. Prezident Beneš totiž rozehrál vysokou hru o svou politickou budoucnost. Španělsko se stává dalším státem začleněným do SSSR a napadá Gibraltar. Ve Francii propukají naplánované komunistické nepokoje. Je začátek června a Sovětský svaz vrhá svou ohromnou armádu přes hranici Polska. Poláci jsou připraveni a snaží se Rudou armádu co nejdéle zaměstnat a postupně ustupují k německým hranicím na západě. Opět skvěle reálně do detailu propracovaný román, ve kterém se dozvíte i mnoho o našich skutečných dějinách. Zajímavé je sledovat německé a sovětské velitele, kteří si fakticky prohodili kladné a záporné role. (I když….)

Kniha irského spisovatele Johna Boyna V tomto domě straší (78%) byla vydána roku 2013, ale je psána stylem knih 19. století, kdy se také příběh odehrává. Mladá učitelka se po smrti svého otce rozhodne změnit svůj dosavadní život a přijme místo vychovatelky dvou dětí na venkovském sídle. Už při příjezdu málem přijde o život a na místě postupně zjišťuje, že během několika předchozích měsíců přišli děti o matku a čtyři vychovatelky. Otec leží v tajném křídle sídla po těžkém zranění. Navíc i ji chce nějaká síla připravit o život. Slušně povedený duchařský příběh.

Australský spisovatel se zajímavým jménem Michael Robotham je autorem velice zajímavého krimi románu V podezření (85%). Jde zároveň o první knihu, jejímž hrdinou je Joseph Oˊ Laughlin. Joseph je úspěšným psychologem, který je volán i k mediálně profláklým případům sebevrahů. Má krásnou ženu a dceru. Jednoho dne je mu však při lékařském vyšetření diagnostikována Parkinsonova nemoc. Za několik dní je zavražděna žena, která bývala jeho pacientkou a Joseph je požádán o psychologický rozbor vraždy. Jenže postupně spousta důkazů ukazuje právě na Josepha jako vraha.

Manželé Bayeovi jsou velice dobře situovaní rodiče dvou dětí, šestnáctiletého Adama a jedenáctileté dcery Jill. Po sebevraždě Adamova kamaráda Spencera, se Adam začne chovat podivně. Bayeovi se rozhodnou nainstalovat tajně do jeho počítače a mobilu špionážní software. Mezitím dojde k brutálním vraždám dvou žen. Jak to vše spolu souvisí? Zajímavá kriminálka Harlana Cobena Drž se (82%) je opět skvěle napsaná a konečné odhalení, co bylo vlastně spouštěčem celého příběhu je opravdu překvapivé.

verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf):

klikněte zde