Základní organizace Odborového sdružení železničářů stanice PRAHA VRŠOVICE Vám přináší

Web
základní odborové organizace
OSŽ Vršovice

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/"

Diskuze v rámci ZO
na facebooku

webu základní organizace
"https://www.facebook.com/
groups/1342497295932605/"Archiv
Zpravodaje
"http://railian.com/
Zpravodaj_archiv.html"

Prosinec 2020 (č.12), webová verze vydána 20.12.2020Slovo na začátek


Milé kolegyně, milí kolegové, vážení čtenáři,

mám tu čest se s Vámi podělit o poslední letošní úvodník Vršovického zpravodaje. Za dveřmi jsou vánoční svátky a oslavy nového roku. Nevím, jestli je již ten pravý čas na bilancování tohoto roku – roku 2020, ale věřím, že ten následující bude pro nás všechny, ať jste již odboráři či neodboráři, zaměstnanci „na železnici“ nebo jen náhodní čtenáři úspěšný a v mnohém lepší než ten letošní.

V letošním roce jsme svědky masivní výstavby a rekonstrukcí železniční infrastruktury v Praze a Středočeském kraji. Dlužno říci – díky za to! Kapacita železničních tratí je v Praze již opravdu na hraně.
Bohužel se modernizace mnohdy neobejde bez odchodu provozních pracovníků na jiné pozice. Z dob kdy se zaměstnavatelé rádi těchto lidí zbavovali, jsou však již pryč. I přes současnou krizi stále na železnici chybí výpravčí, traťováci, mechanici. I dopravci, kterým se mění rozsahy výkonů, jen neradi své zaměstnance propouští. Stále je nedostatek strojvedoucích, vlakových čet i pokladníků.
Vám všem, kterým se během letošního roku změnili pracovní podmínky, přeji pevné nervy a do dalšího pracovního nasazení!

Před několika dny také vstoupil v platnosti nový jízdní řád a s ním mnohé změny na české železnici, i když ne tak viditelné jako před rokem. V Praze po několika letech došlo od nového jízdního řádu také k jedné velké události – a to zprovoznění nové trati mezi žst. Praha-Vršovice a žst. Praha-Hostivař. Nová trať vede v místech bývalého seřaďovacího nádraží ve Vršovicích. Vznikla zde nová zastávka Praha-Eden, ležící poblíž stadionu Slavie a v docházkové vzdálenosti tramvajových a autobusových zastávek. Ve výstavbě je pak nová stanice Praha-Zahradní Město, kterou vlaky zatím jen projíždí, zde bude bezprostřední návaznost na MHD také. Tím však ustal provoz na více jak stoletém úseku přes zastávku Praha-Strašnice zastávka, která je zrušena a v budoucnu ji a celou opuštenou trať nahradí městská promenáda.

Děkuji Vám jménem celého závodního výboru za Vaši dobrou práci pro chod české železnice, i když mnohdy v nelehkých podmínkách.

Klidné prožití vánočních svátků, mnoho zdraví a štěstí do dalšího roku – 2021!

Josef Hahnautorem PF je Jaroslav Kučera

Informace pro členy ZO:

Plánovací kalendář 2021 a propiska s logem ZO - někteří z vás již obdrželi jak plánovací kalendář na příští rok, tak i propisku od některých členů ZV, kteří s vámi pracují ve stanici. Pro ostatní jsou tyto věci připraveny k vyzvednutí na Smíchově u výběrčí tržeb.

Příspěvek na režijní výhody - Příspěvek bude stejný jako tento rok a k vyzvednutí bude kolem 15. února. Na začátku února budou bližší informace.Termíny schůzí Závodního výboru v roce 2021
Většinou první pátek v měsíci, začátek vždy v 8 hod.

Leden - 8.1.2021 Smíchov

Únor - 5.2.2020 Vršovice
+ KONFERENCE a VOLBY DO ZV OSŽ PRAHA VRŠOVICE (MÍSTO A DATUM BUDE UPŘESNĚN)

Březen - 5.3.2020 Smíchov

Duben - 2.4.2020 Vršovice

Květen - 7.5 2020 Smíchov

Červen - 4.6.2020 Vršovice

Červenec- Srpen jen v případě nutnosti

Září - 3.9.2020 Smíchov

Říjen - 1.10.2020 Vršovice

Listopad - 5.11.2020 Smíchov

Prosinec - 3.12.2020 Vršovice


Trvalé nabídky :
Permanentky na fotbal


na domácí utkání klubu AC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/fotbal/"Permanentky na hokej


na domácí utkání klubu HC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/hokej/"


Z důvodu uzavření bazénu v Podolí budou vstupenky na rok 2020 adekvátně prodlouženy. Bližší podrobnosti budou zveřejněny ihned po zrušení nouzového stavu.

Na základě odpovědi z Aquaparku Barrandov bude platnost stávajících permanentek prodloužena do 30.6.2021.
Pojištění škody způsobené zaměstnavateli
ZO Praha Vršovice platí za všechny své členy v plné výši pojištění za škody způsobené zaměstnavateli při výkonu zaměstnání.

Informace k pojistkám: pan Hahn Josef
mobil: 606 655 831
email: zovrsovice@seznam.czNávštěva sklípku v Bořeticích


V říjnu se opět naše odborová organizace vypravila vstříc moravskému lahodnému moku.

Tentokrát nás čekala návštěva ve sklípku v Bořeticích.

Nejproslulejší lokalitou jsou Kraví hory, podle kterých se jmenuje i recesisticky založená republika Kraví hora. Platidlem republiky je jeden Kravihorec, který má v přepočtu cenu jednoho eura a je krytý vínem pokladu republiky. Ale žádný strach, s českými korunami se zde rozhodně neztratíte :-)

Hospodář Pavel Čermoch opět ve výběru zabodoval a Penzion a vinný sklípek U Surmanů se ukázal být výbornou volbou. Už cesta z nádraží byla plná malebných pohledů na široko daleko rozpínající se vinice a viničky v srdci Modrých Hor a půvabné nízké stavení vinných sklípků s krásnými malovanými ornamenty.

Po ubytování následovala uvítací hostina v podobě chutného grilovaného kolínka s pořádně pálivým křenem.

Samotná degustace zahrnovala okolo 15-ti vzorků odrůdových a přívlastkových vín. Paní Marie rozlévala a pan Václav nás zásoboval povídáním a historkami o obci a okolí. Dozvěděli jsme se, že tato Velkopavlovická podoblast je bohatá na sprašové jíly, které dávají vyniknout především červeným odrůdám révy vinné. Pěstuje se zde nejčastěji Portugal, Frankovka, Svatovavřinecké a z nových odrůd André, Zweigeltrebe, Cabernet Morávia. Z bílých vín si svou oblibu získaly odrůdy Neuburské, Ryzlink vlašský a rýnský, Veltlínské zelené a Tramín.

Pak již následovala volná zábava a samozřejmě i návštěva rozhledny Kraví hora vysoké 12 metrů, z které již bohužel za šera tmy nebylo nic vidět.

Zbývá jen dodat, že letošní „sklípek“ byl velice vydařený a možná je i škoda, že nás příští rok čeká návštěva v jiném. Ale změny jsou život. Tak na zdraví !!

Michaela Křivanová


Sklepní ulička pod Kraví horou

Koronavirus v Česku:


Jak se mění křivky nárustu nemocných ke dni vydání Zpravodaje?
(Aktivní případy.)

Česko

do 23.4.2020

do 30.5.2020

do 28.6.2020

do 10.9.2020

do 17.10.2020

do 14.11.2020

do 20.12.2020


Vývoj počtu aktivních případů covidu-19 naleznete zde:

tabulky jsou převzaty ze stránek https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries,

https://www.worldometers.info/coronavirus/#countriesČtenářský koutek Pavla Čermocha


"prosincový"

Stephen King je autorem několika povídkových knih. Jedna z nich má název Mlha (82%). ¨ Kromě titulní povídky (zfilmované) zde najdete známé (Zde jsou tygři, Zkratka paní Toddové, Prám, Úžina), ale i málo známé povídky. Některé povídky (většinou ty výše jmenované jsou skvělé), no a některé jsou prostě „jen“ průměrné.

Pulitzerova cena za literaturu má ve světě pořád ještě zvuk. Oceněná kniha Hermafrodit (90%) amerického spisovatele Jeffreyho Eugenidese je jeho druhou knihou. Spisovatel vypráví příběh muže, který se narodí jako dívka Calliope a do 14 let je i tak vychováván. Děj se odehrává v Detroitu v šedesátých a sedmdesátých letech v rodině řeckých emigrantů z Turecka. Děj knihy začíná v Turecku, v malé vesničce, kde díky častým příbuzenským svazkům nabývá na síle genová zvláštnost, která postihne Calliope. Ta ve 14 letech zjistí, že není jako její spolužačky. A její boj o identitu začíná. Určitě knížka, která stojí za přečtení.

Policistka Kim Stoneová se svým týmem řeší případ několika vražd, které spojuje dávno zrušený dětský domov, kde začínají archeologické výzkumy. Hned první den se najde kostra mladé dívky. Skvělá detektivka nese název Němý křik (86%) a je prvním příběhem v sérii s touto policistkou.

Český sci-fi spisovatel Pavel Fritz vydal svou prvotinu Letka 307 (84%) v malém nákladu. Sáhl jsem po této knize i díky příznivému hodnocení čtenářů. Děj se odehrává v budoucnosti, kdy lidé osídlili vesmír. Pak začala boj o moc nad planetami mezi Federací a Tormanským společenstvím. Boj vesmírných stíhačů se odehrává především v sedmém rozměru reality. Hrdina knihy, mladý vesmírný stíhač, postupně přijde v boji o většinu kamarádů a sám se postupně stává válečným esem. Kniha nemá bohužel spád. Chvilkové záblesky akce střídá dlouhá nuda. Moje hodnocení se proto tentokrát značně liší – 67%.

To fantasy audiokniha od Petry Stehlíkové s názvem FAJA (kniha 94%) je jiná káva. Kniha patří do série o Naslouchačích. Trochu jsem přehodil pořadí, takže jsem začal poslouchat rovnou druhý díl. Ale to jsem poznal až když jsem audioknihu doposlouchal a začal jsem se shánět po dalším dílu. Ten mimochodem teprve vyjde. Kniha se odehrává v budoucnosti po Velké válce, která znamenala, že značná část světa je neobyvatelná. Tu obyvatelnou část chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu, který se jmenuje sklenit. Ten za nelidských podmínek těží novodobí otroci – sklenaři. Jedna z nich,Ilan, se vydává za chlapce a nakonec je pro své schopnosti naslouchat moci sklenitu, vybrána jako brusič sklenitových zbraní vojenské elity tzv. Pětadvacítky. Postupně se s vojáky pětadvacítky spřátelí. Důležité je pro ni i to, že cestují po obyvatelné části Evropy a Ilan postupně objevuje staré tajemství sklenařů. Vojáci s Pětedvacítkou v čele, ale stále více musí čelit nájezdům bytostí zpoza štítu. Audiokniha vás ihned vtáhne do děje a skvěle se poslouchá i díky přednesu Jitky Ježkové.

verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf):

klikni zde