Základní organizace Odborového sdružení železničářů stanice PRAHA VRŠOVICE Vám přináší

nový Web
základní odborové organizace
OSŽ Vršovice

"https://www.oszvrsovice.cz/"

Diskuze v rámci ZO
na facebooku

webu základní organizace
"https://www.facebook.com/
groups/1342497295932605/"Archiv
Zpravodaje
"http://railian.com/
Zpravodaj_archiv.html"

Prosinec 2021 (č.12), webová verze vydána 19.12.2021


Slovo na začátek


Milí kolegové naší odborové organizace Praha Vršovice, vítám vás u posledního vydání Vršovického zpravodaje v roce 2021.

Jsme právě v předvánočním období dalšího nelehkého roku, a to jak po stránce epidemiologické, tak i po té ekonomické. Pevně věřím, že i přes veškeré nesnáze si užijete závěr roku v pohodové atmosféře s vašimi blízkými. Byť jsme přišli o tradiční atmosféru měst v podobě vánočních trhů, má to i svá pozitiva. Vznikla nám na mnohých místech nová tradice, a to zimní farmářské trhy. Také Evropská unie přišla na věc a podle jednoho nesmyslného návrhu maltské eurokomisařky, aby vymizel výraz Vánoce z trhů se tento záměr u nás nechtěně povedl, a tím pádem byli zabiti dva kapři jednou ranou. Žádné Vánoce a žádný covid. Naštěstí náš národ nové trendy světa nesdílí. Nezničil nás ruský šmelinář Děda Mráz, ani americký dealer nápoje Coca Cola Santa Claus. Do českých domácností tak opět zavítá český Ježíšek. On, jako malé dítko má i tu výhodu, že nebude muset mít při návštěvě roušku či respirátor. A jako božská bytost pak určitě nebude muset absolvovat následnou čtrnáctidenní karanténu.

A co náš čeká v novém roce 2022? Na tuto otázku asi nikdo relevantně nedokáže odpovědět. Koncem roku již máme podepsány kolektivní smlouvy u dvou zaměstnavatelů – u Českých drah a u Správy železnic. U ČD Cargo jednání o kolektivní smlouvě stále probíhají. U obou zaměstnavatelů nebyla jednání, v této ekonomicky nejisté době, jednoduchá. Jednání sice nemají jednoznačného vítěze, ale alespoň bylo dosaženo nějaké navýšení platů. Také byla zachována převážná část příplatků a benefitů. V rámci předpokládané inflace bude ale nakonec reálný nárůst platů spíše v záporných hodnotách. Na druhou stranu díky podepsání kolektivních smluv odpadla nejistota, a hlavně provizorní režim podle Zákoníku práce.

Přeji Vám všem krásné Vánoce a snad už lepší nový rok 2022!

František Vaněk, člen závodního výboru ZO OSŽ Praha Vršovice a osobní pokladník Praha-Vršovice

Termíny schůzí Závodního výboru v roce 2022
Většinou první nebo druhé úterý v měsíci, začátek vždy v 8 hod.

Leden - 4.1.2022 Vršovice

Únor - 8.2.2022 Vršovice

Březen - 8.3.2022 Vršovice

Duben - 5.4.2022 Smíchov

Květen - 10.5 2022 Vršovice

Červen - 7.6.2022 Smíchov

Červenec- Srpen jen v případě nutnosti

Září - 6.9.2022 Vršovice

Říjen - 11.10.2022 Smíchov

Listopad - 15.11.2022 Vršovice

Prosinec - 10.12.2022 Vršovice


Setkání klubu důchodců


Dne 16.11.2021 proběhla v restauraci U Kozla v Praze na Žižkově letošní předposlední schůze důchodců.

Sešlo se nás tentokrát podstatně méně, hlavně z důvodu zpřísnění opatření kvůli pandemii koronaviru.

Opět mezi nás zavítal pan Kácovský, který nás hned na úvod seznámil ve zkratce s posledním děním na železnici. Potvrdil také datum a místo konání konference ZO Praha Vršovice, která se uskuteční 15. prosince v kulturním sále na Smíchově od 14:00 hod.

Během následné diskuse jsme se dozvěděli také o již probíhající prolongaci In-karet.

zapsal a foto: Karel AubrechtTrvalé nabídky :
Poukazy do Cinema CityPermanentky na fotbal


na domácí utkání klubu AC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/fotbal/"Permanentky na hokej


na domácí utkání klubu HC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/hokej/"


nově jen za 10,-
Vstupenky mají vytištěný letopočet 2022, ale platí již tento rok a celý příští rok 2022.Pojištění škody způsobené zaměstnavateli
Jaké akce pro Vás plánujeme v roce 2022?
8. dubna - Pivovar Kocour ve Varnsdorfu

7. - 10. června - Písecko na kole

20. - 23. září - Jižní Morava na kole

14. října - Vinný sklípek v ZaječíMartin Kupka se stal v pořadí 20. ministrem dopravy v historii samostatné České republiky


V sobotu 18. 12. 2021 dopoledne (v 10.05 h) uvedl předseda vlády Petr Fiala do funkce nového ministra dopravy Martina Kupku, který převzal úřad od odcházejícího ministra Karla Havlíčka, který byl ve funkci necelé dva roky (od 24. ledna 2020). Martin Kupka se stal v pořadí 20. ministrem dopravy v historii samostatné České republiky.

„Říká se, že doprava je krví ekonomiky, pro mě je ale zároveň doprava krví svobody,“ řekl hned v úvodu nový ministr Martin Kupka. Doprava podle něj slouží k tomu, abychom se dostali do zahraničí, do jiných měst, do jiných krajů, abychom poznávali jiné zvyky, ale také abychom se díky dopravě dostali za svými přáteli nebo nejbližšími. „Doufám, že další čtyři roky budou ve znamení rozšiřování dopravní infrastruktury a splácení toho obrovského infrastrukturního dluhu, kdy na mapě dálniční sítě Evropy představuje pořád ČR na mnoha místech bílé místo.“

Mezi klíčové projekty v oblasti investic podle nového ministra patří Pražský okruh, dálnice D35, jako alternativní spojení západu a východu země, a samozřejmě dokončení dálnice D1. „Předpokládáme za důležité pokračovat ve stavbě všech těch dálničních staveb, které spojí Českou republiku s okolními státy, kde právě máme velký dluh.“

V oblasti železniční dopravy čeká podle Martina Kupky jeho resort příprava vysokorychlostních tratí tak, aby je v příštích letech bylo možné stavět a abychom pro ně dokázali získat finanční prostředky, zejména z EU. „Vedle toho to mají být změny, které lidé pocítí hned, budou si je moci v dobrém užít, jako je rychlejší obnova kolejových vozidel, One Ticket, jako jedna jízdenka pro co největší využití dopravních spojů, to jsou konkrétní úkoly,“ dodal s tím, že zaměřit se hodlá i na digitalizaci státní správy, „…aby lidé mohli v klidu z domova vyřešit digitálně své dopravní agendy, jako je například řidičský průkaz nebo registr vozidel.“


Michael Mareš, 19.12.2021 (zkráceno)

Původní článek naleznete zde:

z webových stránek OSŽ:

https://www.osz.org/index.php/zpravodajstvi-on-line-osz/35-zol-reportaze/6262-martin-kupka-se-stal-v-poradi-20-ministrem-dopravy-v-historii-samostatne-ceske-republiky-rika-se-ze-doprava-je-krvi-ekonomiky-pro-me-je-ale-zaroven-doprava-krvi-svobody-rekl-novy-ministr-dopravyKdo je Martin Kupka (* 28. října 1975 Jilemnice), nový ministr dopravy?

Toto o sobě píše na svých webových stránkách:


Vystudoval jsem žurnalistiku a masovou komunikaci na Univerzitě Karlově. Už při studiích jsem působil jako redaktor a moderátor Českého rozhlasu 3 – stanice Vltava. V letech 2000 až 2002 jsem pracoval jako mluvčí Hlavního města Prahy.

Po roční přestávce v privátní sféře jsem se do veřejné správy vrátil jako mluvčí Středočeského kraje, kde jsem byl odpovědný jak za komunikaci s veřejností, tak za prezentaci regionu v oblasti cestovního ruchu. V roce 2009 jsem působil v roli mluvčího a ředitele Odboru komunikace Ministerstva dopravy. Jako ředitel mediální sekce a mluvčí ODS jsem se pak podílel na parlamentní kampani v roce 2010. Zapojil jsem se i do všech následujících kampaní.

V červnu 2010 jsem se stal mluvčím Vlády ČR. Po vítězství ODS v komunálních volbách v roce 2010 jsem se ujal role starosty v obci Líbeznice. Mandát jsem obhájil i ve volbách v roce 2014 a 2018. Po úspěchu v krajských volbách v roce 2016 jsem rok působil v Radě Středočeského kraje.

Na starosti jsem měl oblast zdravotnictví. V roce 2020 jsem se do Rady Středočeského kraje na rok vrátil v roli statutárního náměstka hejtmanky pro silniční dopravu. Na podzim 2017 jsem byl zvolen poslancem Parlamentu ČR. Mandát poslance jsem obhájil i ve vítězných volbách v roce 2021, po nichž jsem byl jmenován ministrem dopravy ve vládě Petra Fialy. Krátce poté jsem se vzdal funkce starosty Líbeznic a statutárního náměstka hejtmanky Středočeského kraje.

Jsem ženatý, mám 2 děti. Mými velkými zálibami jsou knížky, hudba, příroda a turistika.

více naleznete na webových stránkách pana Martina Kupky:


https://martinkupka.eu/kdo-jsem/
Kulturní tipy Pavla Čermocha na prosinec


Pokračování detektivních příběhů s vyšetřovatelem Huldarem od islandské spisovatelky Yrsy Sigurðardóttirové se jmenuje Černá díra (86%). Příběh začíná ve dvanáct let vzdálené minulosti, kdy je zavražděna mladá dívka. Dnes už je pachatel podmínečně propuštěn na svobodu. V tu chvíli začínají umírat lidé. Zpočátku si nikdo nespojuje nové případy s 12 let mrtvou dívkou.

Podle předlohy ruské spisovatelky Jany Vagnerové byl natočen další ruský seriál K jezeru (78%). Také ten je k mání na Netflixu. Tentokrát bych dal větší ohodnocení 83 procent. Seriál byl natočen roku 2019 a začíná v Moskvě, kde se rozšíří epidemický vir, který decimuje populaci. Rusko zachvátí panika a místní gangy a polovojenské organizace začínají přebírat moc nad oblastmi. Malá skupina lidí se rozhodne, že se musí z tohoto pekla dostat. Zamíří do jezerní krajiny na hranicích s Finskem. Dobrá hudba a ruská zima dělá z tohoto osmi epizodního seriálu skvělou, někdy trochu brutální, podívanou. Opět zde hraje výborný estonský herec Kirill Käro.

Tenká červená linie (kniha 85%) Jamese Jonese je jedno ze stěžejních děl světové literatury pojednávajících o druhé světové válce. Konkrétně o bojích v Tichomoří. Spisovatel zde líčí příběh roty C (jako Charlie), která se snaží obsadit jeden z ostrovů a osvobodit jej od Japonců. Ukazuje vojáky Spojených států jako lidi, kteří si přinesli z civilu různé návyky. Každý je jiný a také se jinak chová v boji. Během pobytu na ostrově zde dojde ke změně myšlení všech zúčastněných. Příběh vypráví o velitelích, kteří neváhají nahnat obyčejné vojáky na jatka, jen aby sami dostali vyznamenání. Ukazuje i obyčejné vojáky, kteří poznali, že na válce lze zbohatnout. Skvělá kniha.

Norman Mailer napsal knihu Lesní zámek aneb Hitlerův přízrak (78%). Jde o netradiční pohled na rodinu v níž malý Hitler vyrůstal. Knihu vypráví ďábel a popisuje pomalé utváření malého Adolfa a přerod ve zrůdu. Vyprávění se věnuje původu rodiny a především vlivu otce a nevlastních sourozenců. Spisovatel přečetl mnoho knih o Hitlerovi a výsledkem je příběh, který je lehce na pomezí reality a fikce.

verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf)

klikněte sem pro stažení