Základní organizace Odborového sdružení železničářů stanice PRAHA VRŠOVICE Vám přináší

nový Web
základní odborové organizace
OSŽ Vršovice

"https://www.oszvrsovice.cz/"

Diskuze v rámci ZO
na facebooku

webu základní organizace
"https://www.facebook.com/
groups/1342497295932605/"Archiv
Zpravodaje
"http://railian.com/
Zpravodaj_archiv.html"

Říjen 2021 (č.10), webová verze vydána 17.10.2021


Slovo na začátek


Vážené čtenářky, čtenáři, milí členové ZV OSŽ Praha- Vršovice

vítám Vás u říjnového čísla Vršovického zpravodaje

Po dlouhé době jsem měl možnost se setkat s Vámi, ať na schůzkách na pracovišti nebo jen tak na ulici. Tento rok byl velice hektický a pro mnohé až únavný. Byla to divná doba a já jsem velice rád, že se vše pomalu dostává do starých kolejí.

I když pro nás práce v ZV byla neustále. Jak mnozí z Vás zaregistrovali z novin a televize jednání o tratě ve Středočeském kraji nebyla jednoduchá. I my jsme v tomto boji s úředníky byli zapojeni. Nakonec někteří dostali rozum a nějak se to vyřešilo, ale jen na oko. Není to lehká situace a my všichni se budeme snažit železnici na lokálkách opět dát tam kam patří.

Teď již co nás čeká a na co se těším.

Ještě v říjnu se moc těším na setkání s důchodci vždy to pro mě byla čest s těmito lidmi popovídat . Dále jsme připravili Bowlingový turnaj, výlet na kolech a v neposlední řadě nás čeká konference, ta se uskuteční v listopadu sice to nebude na Smíchově , ale snažíme se vyjednat takové prostředí kde to bude pro Vás velice dostupné.

Další věc která mě velice potěšila a mnozí z Vás si toho jistě všimli je náš nový Web. Lukáš Sekyra vytvořil nové stránky za což mu děkuji. Vše bude přehlednější a každý se v tom vyzná.

To bylo asi to nejdůležitější co jsem Vám chtěl sdělit ostatní si určitě řekneme na konferenci. Mějte se krásně a příjemné počtení v našem zpravodaji.

Ladislav Kácovský Předseda ZV OSŽ Praha Vršovice

Termíny schůzí Závodního výboru v roce 2021
Většinou první pátek v měsíci, začátek vždy v 8 hod.

Listopad - 5.11.2021 Smíchov změna na pondělí 1.11. ve Vršovicích


Listopad -

konference základní organizace v Praze Kyjích

...datum bude upřesněno


Prosinec - 3.12.2021 Vršovice


První setkání klubu důchodců
Dne 21.9.2021 jsme se opět sešli po dlouhé době zaviněné coronavirem v restauraci U kozla na Žižkově.

Pokladní paní Šulcová vybrala dodatečně od přítomných členský příspěvek 120,-Kč pro rok 2021. Tři naši členové pro nedostatek volného času ukončili členství v našem klubu důchodců. Na programu schůze byla i volba nového předsedy našeho klubu. Jelikož z přítomných nikdo neměl zájem tuto funkci převzít, dohodli jsme se, že i nadále bude vykonávat tuto funkci stávající předseda pan Polák, kterému bude pomáhat pan Tetiva.

Projednali jsme také odběr časopisu Obzor, který bude vyzvedávat ve Vršovicích paní Hanzlová. Tištěnou formu časopisu Vršovický zpravodaj již nepožadujeme, jelikož většina členů jej dostává v internetové podobě.

Poté následovala diskuze, do příští schůze, která se bude konat 19.10.2021 opět v této restauraci, by měli členové navrhnout další akce našeho klubu.

zapsala: Šulcová VlastaTrvalé nabídky :
Poukazy do Cinema City

Máte možnost si zakoupit poukazy, které pak vyměníte za vstupenky na jakékoliv představení u pokladny multikina.
V každém čtvrtletí si můžete koupit dva poukazy u těchto kontaktních osob:

a) Paní Dvorská na Hlavním nádraží - výběrčí tržeb 972 241 200
b) Pan Vaněk ve Vršovicích - osobní pokladna 972 228 144
c) Paní Kosinová na Smíchově - výběrčí tržeb 972 226 114
d) Pan Jareš ve Vraném - výpravčí 972 228 625

Cena jednoho poukazu je 10,- Kč a jeho platnost je do začátku prosince tohoto roku.Permanentky na fotbal


na domácí utkání klubu AC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/fotbal/"Permanentky na hokej


na domácí utkání klubu HC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/hokej/"


Plavenky s datem 2020 platí po celý tento rok, nyní sleva, prodej za 25,-Kč.
nově jen za 10,-
Vstupenky mají vytištěný letopočet 2022, ale platí již tento rok a celý příští rok 2022.Pojištění škody způsobené zaměstnavateliAktuálně chystané akce:
10.listopadu 2021

Bowling Praha Kyje
U SŽ PKS podepsána 6.10.


Myslím si, že jsme to ani jedna strana nečekali, uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda


Asi nebude mnoho lidí, které by podpis podnikové kolektivní smlouvy u Správy železnic v tak rekordním čase nepřekvapil, když překvapený byl i sám generální ředitel Správy železnic Bc. Jiří Svoboda: „Prostě jsem se rozhodl, že to ten den vyřeším, a ono to vyšlo,“ přiznává. Ve středu 6. 10. 2021 vpodvečer byla devíti odborovými centrálami a vedením Správy železnic podepsána PKS na rok 2022 s mzdovým nárůstem 5 procent.

Přitom každý rok to bývá kolektivní vyjednávání velice komplikované a zdlouhavé: „Při vší úctě k odborovým centrálám, kolektivní vyjednávání je právě umocněno o to, že máme devět odborových centrál, kde i mezi nimi se tříští názory na to, která profese je na Správě železnic více důležitá, což já od samého začátku považuji za velice nešťastné. Přece nejsme nikdo více, každý se potřebujeme, a já bych nikdy nepřipustil, aby se to takto kategorizovalo,“ říká Jiří Svoboda s tím, že na začátku jsou vždycky dva (proti)návrhy: zaměstnavatele a odborů.

„Při minulém kole (kolektivního vyjednávání), když pominu různé benefity, noční příplatky a tak dále, což je skutečně marginální záležitost, byl z jejich strany předložen požadavek mzdového nárůstu ve výši devíti procent a s tím se otevřelo téma, co bude dál, když zaměstnavatel na to nepřistoupí, což jsem samozřejmě nepřistoupil. Oni pak přišli s tím, že budou požadovat mzdový nárůst podle platné inflace plus tři procenta, což je v součtu 7,1 %. Když jsem pak slyšel, co všechno začíná být ve hře, tak jsem se rozhodl navrhnout těch pět procent, čímž jsem je zaskočil, protože oni plánovali kolektivně vyjednávat až do listopadu. Po jejich vzájemné debatě, u které my samozřejmě nejsme, byl můj návrh všemi devíti odborovými centrálami přijat, byť i z jejich strany byl pochopitelně očekáván nárůst vyšší, ale podepsali jsme to. Prostě když jsem viděl ty unavené odboráře, vypálil jsem číslo a bylo to.“ Přesto nakonec mezi překvapenými byl i on sám: „Myslím si, že obě strany, a teď mluvím za zaměstnavatele, jsme to nečekali,“ přiznává.

O podpisu PKS za výše uvedených podmínek a v takovém časovém předstihu rozhodly podle Jiřího Svobody dva faktory: „Za prvé jsme se v letošním roce snažili poměrně hodně cílit na počet zaměstnanců, i když jsem moc neprezentoval, kolik a kde lidí propustíme, nebo jak moc zracionalizujeme počet zaměstnanců. Ale v současné době máme podstav přes 600 zaměstnanců, a to je i výchozí základna pro rok 2022, která nám samozřejmě umožní takovýto mzdový nárůst. A ruku v ruce s tím jdou i modernizace, díky modernímu zabezpečovacímu zařízení nám i klesá potřeba řídících zaměstnanců z pohledu řízení provozu, ale samozřejmě i zaměstnanců udržujících. Takže tohle všechno je mix a těch pět procent byl absolutní strop, a jasně jsem řekl, že v příštím kole se už na toto téma nebudu bavit a oni na to kývli,“ uzavřel.


Michael Mareš

Originální článek naleznete zde:

z webových stránek OSŽ:

https://www.osz.org/index.php/podnikove-vybory/pv-osz-szdc-s-o/6157-myslim-si-ze-jsme-to-ani-jedna-strana-necekali-uvedl-generalni-reditel-spravy-zeleznic-jiri-svoboda-na-adresu-brzkeho-podpisu-pks-na-rok-2022
Brdy 1. až 4.června


První, dalo by se říct „pokovidová kola“, byla vyloženě ve znamení světlých zítřků :-). Počasí jako by nám chtělo alespoň trochu vynahradit nelehké měsíce, vyšlo dokonale.

1.června vyrazila naše skupina k nejvyššímu ryze českému pohoří u nás, do Brd. Samotný název „Brdy“ , který pochází od slova „brdo“, což znamená zalesněný kopec nebo skalku, předznamenával, že nás čeká mnoho desítek kilometrů stezek pro cyklisty, spoustu zajímavostí divoké přírody, toulek v bývalém vojenském výcvikovém prostoru ,klidu a pohody, což se vyplnilo vrchovatě.

Ubytování v penzionu Hamrovka v Dobřívi nebylo co vytknout ,a hned po příjezdu se vyráželo po okolí.

Každý podle svého tempa a v různých dnech dorazil k Padrťským rybníkům, vrcholu Praha s meteorologickým radarem a dvěma nádhernými vyhlídkami, navštívil nejvyšší brdskou horu Tok, lovecký zámeček Tři Trubky, zříceninu hradu Valdek, někteří si nemohli nechat ujít Bunkr na Houpáku a Jordánu, jiní zase zámecký park se zámkem v Hořovicích a další malebná místa v okolí.

Nechyběla také návštěva nedaleké Příbrami i Rožmitálu pod Třemšínem.

Poslední den pobytu jsme ještě všichni navštívili kovárnu Vodní hamr v Dobřívi, unikátní technickou památku s ukázkou dobového zařízení, a pak už se každý vydal svou cestou domů, někteří vlakem, jiní autem a pár skalních si pobyt ještě prodloužilo.

Nezbývá než doufat, že i příští kola budou alespoň z části tak ve všech směrech vydařená.

Michaela Křivanová
Příspěvek z historie od Tomáše Bezoušky

Kulturní tipy Pavla Čermocha na říjen


Čtyři pokračování má série knih alternativní historie Nad Českými zeměmi slunce nezapadá od spisovatele Jana Kotouče. První díl se jmenuje stejně jako celá série, tedy Nad Českými zeměmi slunce nezapadá (81%). Roku 1848 se stala událost nazývaná Velká bouře. Byly vymazány neznámou silou velké části souše a následně došlo ke zvednutí hladiny oceánů. Nastal obrovský chaos, pobřežní státy přestaly existovat a zrodily se nové velmoci. Ubylo orné půdy a ve světě nastal hladomor, který zasáhl některé státy více, některé méně. Nastal boj zemědělskou půdu. V Evropě zůstali jako nejmocnější země prakticky jen Španělsko, Švédské království, Bulharsko, České (později Česko-Slovenské) království. Největší nepřítel bylo carské Rusko. Děj první knihy se odehrává ve čtyřicátých letech 20. století. Česko-Slovenské království se snaží spolupracovat s Jižní Afrikou. To se nelíbí Rusku, které nejvíc trpí nedostatkem potravin. Češi dávají přednost novince na moři – letadlovým lodím. Díky tomu vyhrají bitvu o Afriku.

Druhý díl se jmenuje Ofenziva Českých zemí (89%). Rusko se nechce vzdát svého velmocenského postavení a okupuje Švédsko. Hodlá zničit těžbu nafty u pobřeží Ameriky, která většinou patří Česko-Slovenskému království, a tak vymyslí lest.

Třetí díl V tajné službě Koruny české (88%) se odehrává v Drážďanech. Mnohonárodnostní království dává vzniknout možným národnostním třenicím a toho chce využít Rusko. Němce a utečence z Ruska rekrutuje pro svoje cíle. Výzvědná služba proto do Drážďan posílá osvědčené manžele Greckovi. Poslední díl je vlastně poslední možností Ruska, jak odvrátit domácí humanitární katastrofu. Musí získat přístup k potravinám. Ty se pěstují na polích v Brazílii a státech severní Ameriky. Bohužel pro Rusko jsou to většinou spojenci Česko-Slovenského království. Proto musí použít lest a zničit nepřátelské vojenské námořnictvo.

Poslední díl má název Spojenci českých zemí (92%). Rozhodující válka o potraviny mezi dvěma světovými bloky je na spadnutí a musí být vybojována.

Jižní Korea v poslední době produkuje nejen skvělé filmy, ale i velice zajímavé seriály. Hra na oliheň (88%) je jedinečná brutální podívaná. Bohatí tohoto světa se nudí. Vysledují v Koreji stovky lidí, kteří nemají co ztratit. Jsou tak zadlužení, že do smrti jim nezbývá nic jiného než žít v chudobě. Nabídnou jim, že pokud se zúčastní jisté hry a uspějí, odnesou si obrovskou výhru. Lidé skutečně souhlasí a tak jsou tajně převezeni na opuštěný ostrov. Hned první hra je ovšem vyvede z iluze, že získat výhru bude něco snadného a bezpečného. Hra na oliheň je doopravdy originální podívaná. Svědčí o tom, že tento seriál míří na Netflixu na první příčku nejsledovanějšího seriálu vůbec.

Verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf) se již nebude vytvářet.