Základní organizace Odborového sdružení železničářů stanice PRAHA VRŠOVICE Vám přináší

Web
základní odborové organizace
OSŽ Vršovice

"https://www.oszvrsovice.cz/"

Diskuze v rámci ZO
na facebooku

webu základní organizace
"https://www.facebook.com/
groups/1342497295932605/"Archiv
Zpravodaje
"http://railian.com/
Zpravodaj_archiv.html"

Březen 2022 (č.3), webová verze vydána 10.3.2022


Slovo na začátek


Vážení čtenáři

Píšu tento článek v nelehké situaci pro lidi kteří dnes a denně se dostávají do situace které se dá jen těžko věřit. Před mnoha lety jsme toto zažívali i my když nás okupovala Ruská vojska.

Vím jaké to je, pamatuju si co se zde dělo. Nebylo příjemné poslouchat v té době maminku a babičku, které mluvily o válce a dále nebylo příjemné chodit do školy, když na každém rohu stál ozbrojený voják a nebo tank. Mám mnoho přátel z Ukrajiny a proto plně nesouhlasím s tím, co se teď v této zemi děje. Je mi upřímně líto lidí co zde zažívají. A proto si vážím našich lidí kteří se nestydí něco poslat a věřte stačí i malinká částka na pomoc tomuto národu.

I my železničáři jsme se zapojili a ČD Cargo spolu s dalšími dopravci vozí každý den z Malešic materiál potřebný pro Ukrajinu. Dále ČD vypravuje vlaky aby alespoň maminkám a dětem nebylo ubližováno. Moc za tuto záslužnou práci všem děkuji a doufám , že tato situace nenastane u nás a brzy se vše urovná a opět bude klid. Díky všem za pomoc

Láďa Kácovský, předseda ZV OSŽ Praha Vršovice

Termíny schůzí Závodního výboru v roce 2022
Většinou první nebo druhé úterý v měsíci, začátek vždy v 8 hod.

Duben - 5.4.2022 Smíchov změna na Vršovice

Květen - 10.5 2022 Vršovice

Červen - 7.6.2022 Smíchov

Červenec- Srpen jen v případě nutnosti

Září - 6.9.2022 Vršovice

Říjen - 11.10.2022 Smíchov

Listopad - 15.11.2022 Vršovice

Prosinec - 10.12.2022      změna na 6.12.2022 Vršovice
Klub seniorů naší ZO
Dne 15.2.2022 jsme se po dlouhé době opět sešli v restauraci,, U kozla "na Žižkově.

Předseda klubu důchodců pan Polák se z osobních důvodů nezúčastnil. Rovněž místopředseda pan Tetiva se omluvil.

Sešlo se nás pouze 9 členů,nebyl stanoven žádný program schůze a tak jsme všichni přítomní diskutovali o různých věcech, dali si občerstvení. Pokladní paní Šulcová vybrala od přítomných příspěvky na letošní rok. Asi po hodinovém sezení jsme se rozešli.

Příští schůze se bude konat 15.3.2022 opět v této restauraci. Doufáme,že příští schůze se zúčastní daleko více členů, abychom si mohli naplánovat nějaké akce a výlety na tento rok. Zároveň je ještě nutné vybrat příspěvky za rok 2021 a rok 2022 od většiny našich členů.

zapsala Vlasta ŠulcováTrvalé nabídky :
Poukazy do Cinema CityPermanentky na fotbal


na domácí utkání klubu AC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/fotbal/"Permanentky na hokej


na domácí utkání klubu HC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/hokej/"


nově jen za 10,-Pojištění škody způsobené zaměstnavateli
Jaké akce pro Vás plánujeme v roce 2022?5.dubna - bowling

8. dubna - Pivovar Kocour ve Varnsdorfu

konec května - nohejbal Vrané

červen - parní vlak - dětský den

7. - 10. června - Písecko na kole

červen - bowling

20. - 23. září - Jižní Morava na kole

14. října - Vinný sklípek v Zaječí

říjen - bowling

listopad - tradiční setkání zaměstnanců z"210" v Čísovicích

prosinec - mikulášský parní vlak

Aktuálně chystané akce:5.dubna 2022

Bowling Zličín8.dubna 2022

Pivovar VarnsdorfKulturní tipy Pavla Čermocha na březen


Tentokrát začnu seriálem, který pravděpodobně spousta z vás už viděla. Jedná se o španělský kultovní seriál La casa de papel (Papírový dům). A o co v tomto seriálu, který má pět sérií vlastně jde? Zloději se rozhodnou přepadnout španělskou královskou tiskárnu cenin a vzít co nejvíce rukojmích. Postupně poznáváte zloděje, kteří nosí masky Dalího a oslovují se jmény měst. Následně se rozehrává akce jako šachová partie vedená vůdcem zlodějů na jedné straně a policií na straně druhé. Seriál je do detailu propracovaný a osobnosti všech zúčastněných skvěle propracované. Nechybí humor, akce i filozofování. Střihy do minulosti ve vyprávění příběhu nejsou jen tak pro vyplnění času, ale posouvají děj dopředu. Skvělá kamera, herci, prostě všechno si sedlo. Hodnocení na ČSFD je 88%. To hovoří za vše. O fenoménu Papírového domu vypovídá i ústřední píseň Bella ciao (https://www.youtube.com/watch?v=nJTOD5jjac4).

Kniha jednoho z našich nejlepších novinářů Tomáše Etzlera vyšla na podzim loňského roku. Už název hovoří za vše – Novinářem v Číně (92%). Podtitul Co jsem to proboha udělal? Tomáš Etzler se vypracoval ve skvělého novináře CNN a poté se zamiloval do kolegyně ze Švýcarska. Ta sáhla po práci v Číně a Tomáš Etzler proto „přestoupil“ do České televize, která zrovna hledala zpravodaje, který by informoval o událostech v Číně. Čína se už roku 2006 prezentovala ve světě jako raketově rostoucí ekonomika s rostoucí životní úrovní svého obyvatelstva. Reportáže Tomáše Etzlera však šokují realistickým pohledem na skutečný život obyvatel v komunistické Číně. Čína na jedné straně dokáže budovat svá mnohamilionová města neskutečně rychle, dokáže v případě živelných katastrof jednat rychle a účelně. To vše díky obrovské lidské základně. Na straně druhé jsou města zahalená do prakticky celoročního smogu, pojem ekologie je naprosto neznámý. Většina dělníků je bez jakéhokoli zdravotního nebo sociálního pojištění. V zemi vládne obrovská korupce a neustálé sledování bezpečnostními složkami. Jakýkoli hlas, který by na toto chtěl upozornit je ihned umlčen. Skvělá kniha reportáží.

Spisovatele Davida Morrella jsem už v minulosti představoval. Tentokrát chci doporučit jeho dvojici knih, kde hlavním hrdinou je Frank Balanger. První kniha s názvem Nebezpečná minulost (89%) nás zavede mezi nadšence, kteří prozkoumávají staré opuštěné budovy. Skupina vedená starým profesorem historie se rozhodne prozkoumat hotel Paragon, který je určen k demolici. Frank se k této skupině čtyř průzkumníků přidá na žádost profesora, který skrývá pravý důvod jak přítomnosti Franka, tak především výběru hotelu Paragon. Kniha je neskutečně napínavý akční boj o přežití se spoustou zvratů. Ve vyprávění nenajdete hluché místo a přečtete ji během pár dní.

Druhé pokračování s názvem Neznámá pravidla (83%) je stejně skvělé vypravovaný příběh. Frank se svojí partnerkou přijmou pozvání na přednášku o historii časových schránek, kam se ukládají vzkazy dalším generacím. Během přednášky jsou oba uneseni a přinuceni hrát nebezpečnou hru, ve které musí plnit různé úkoly a čelit nečekaným nebezpečím. Jen tak si mohou zachránit život.


verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf)

bude dodána