Základní organizace Odborového sdružení železničářů stanice PRAHA VRŠOVICE Vám přináší

Web
základní odborové organizace
OSŽ Vršovice

"https://www.oszvrsovice.cz/"

Diskuze v rámci ZO
na facebooku

webu základní organizace
"https://www.facebook.com/
groups/1342497295932605/"Archiv
Zpravodaje
"http://railian.com/
Zpravodaj_archiv.html"

Duben 2022 (č.4), webová verze vydána 13.4.2022


Slovo na začátek


Dobrý den.

Bohužel, s klubem důchodců jsem se už 2 roky neviděla. Je to pro mě daleko se dostavit na sešlosti a většinou jsem nemohla přijet. S těžkým srdcem pravého železničáře, kde jsem pracovala po průmyslové škole od svých 19 let až do tohoto roku a stále pracuji. V srpnu to bude velké výročí pro mně na železnici už 53 let. Se školou zaměřenou na provoz a ekonomiku žel.dopravy to je už neuvěřitelných 57 let. Když hovořím s mladými na železnici se mi stále chce říkat. jo to tenkrát, když už ještě jezdilo hodně lidí vlakem do práce a hodně se vozilo nákladu všeho druhu to bylo tak a tak. A pro ně je to něco nepochopitelného. Dnes po tolika letech provozu a neustálých výluk jezdí často / nové jednotky/, které nejsou ani pohodlnější ani rychlejší. Do Prahy z Dobříše stále pomalu. Jsou nasazeny jednotky které nevyhovují traťovým podmínkám a tak v létě ani nedojedou do konečné stanice, protože se přehřejí, v zimě jim vadí jen několik cm sněhu, na podzim kloužou po listí a na jaře i jindy kloužou a nevyjedou stoupání z důvodů, že dlouho bylo sucho a najednou nedej bože zapršelo. Prostě jednotky jezdící po rovině. Kupodivu na to nikdo nepřišel a tak radši zruší provoz a nebudou mít starosti. Cestující přejdou na auta a budou stát v kolonách před Prahou.

Ve 21 století jezdíme do /8 hod pracovní/ práce téměř 2hod ráno a 2 hod zpět. Kdo by to vydržel? Miliony Eur se daly na techniku do přejezdů, nástupišť, žel. spodku a jezdí se skoro stejně pomalu. Staví se buňky na relátka pro přejezdy, ty se v zimě musí vytápět a v létě se přehřívají tak se instalují klimatizace a ani ta nestačí uchladit toto zařízení. Dochází k výpadku činosti zařízení. Staré zděné budovy které jsou konečně opravené se ale zbourají a nejsou potřeba. Protože zaměstnanci jsou drazí.

Také přeprava pošty a zásilek po železnici je drahá - lepší je prý nepřepravovat nic. Kola se turistům nevejdou do vlaku, po 50 letech nemáme kolovozy. Ty dva které se udělali z starých, jsou vysoké pro nástup s kolem a nemůže si sedět člověk ve vagonu u kola, protože zase mnohdy nejdou dveře a tak je zase prý levnější - poslední rok jezdil další člověk průvodce v kolovoze.

Na všechno jsou firmy. Na sekání trávy u budov jiná, na uklízení peronu čekárny a košů jiná /netřídí odpad všechno do popelnice/, na záchody jiná, na uklízení v kancelářích jiná,/ nájemníci neuklízí chodbu nikdy? - to je asi celkem mnohem levnější/

Moc Vás všechny pozdravuji, mějte se moc hezky a buďte zdraví. Maruš Veselá,

zatím ŽST Dobříš

Termíny schůzí Závodního výboru v roce 2022
Většinou první nebo druhé úterý v měsíci, začátek vždy v 8 hod.

Květen - 10.5 2022 Vršovice

Červen - 7.6.2022 Smíchov

Červenec- Srpen jen v případě nutnosti

Září - 6.9.2022 Vršovice

Říjen - 11.10.2022 Smíchov

Listopad - 15.11.2022 Vršovice

Prosinec - 10.12.2022      změna na 6.12.2022 Vršovice
Klub seniorů naší ZO
Dne 15.3.2022 se konala pravidelná schůze klubu důchodců v restauraci ,, U kozla " na Žižkově.

Tentokrát jsme se sešli v hojném počtu 20 členů.

Úvodem nás přivítal předseda pan Polák, poté předal slovo panu Kácovskému. Ten nás obšírně seznámil se současnou situací na dráze. Stále přetrvává podstav zaměstnanců skoro ve všech profesích,noví zájemci se moc nehlásí.Zároveň nás informoval o některých nehodách,které na dráze v posledních dnech vznikly a o jejich příčinách. Pak se opět ujal slova pan Polák. Z minulé schůze jsme měli za úkol navrhnout nějaké výlety, které bychom mohli v letošním roce podniknout. Nikdo však nic nenavrhl, pouze pan Polák navrhl výlet parníkem do Vraného a zpět. Přítomní se však k jeho návrhu nevyjádřili, proto tento úkol, navrhnout nějaký výlet nebo akci nadále pro všechny trvá. Po kratší diskuzi jsme se rozešli.

Příští schůze se bude konat 19.4.2022 opět v této restauraci.

zapsala a fotoVlasta Šulcová

Naši zástupci na sjezdu OSŽ
Dobrý den,

jak již mnozí víte z medií konal se v Praze sjezd OSŽ. I naše organizace měla na tomto sjezdu zastoupení a to:
Ladislav Kácovský - předseda ZO a člen podnikového výboru ČD Cargo
Petr Skrečka - místopředseda ZO, předseda OSŽ PJ Praha a člen podnikového výboru ČD Cargo
Ondřej Kubart - člen ZO a člen výboru SŽ Praha
Na tomto sjezdu se rozhodovalo o dalším volebním období a naši členové se mezi 200 delegáty neztratili. Je vidět, že ZO OSŽ Praha Vršovice má už své jméno a mnoho delegátů ví o naši práci.

Za vzornou propagaci naší ZO všem děkuji, Ladislav Kácovský předseda ZOTrvalé nabídky :
Poukazy do Cinema CityPermanentky na fotbal


na domácí utkání klubu AC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/fotbal/"Permanentky na hokej


na domácí utkání klubu HC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/hokej/"


nově jen za 10,-Pojištění škody způsobené zaměstnavateli
Jaké akce pro Vás plánujeme v roce 2022?
konec května - nohejbal Vrané

červen - parní vlak - dětský den

7. - 10. června - Písecko na kole

červen - bowling

20. - 23. září - Jižní Morava na kole

14. října - Vinný sklípek v Zaječí

říjen - bowling

listopad - tradiční setkání zaměstnanců z"210" v Čísovicích

prosinec - mikulášský parní vlakKulturní tipy Pavla Čermocha na duben


Nový seriál USA Archive 81 (76%) je možno zařadit mezi sci-fi horory. Mladý muzejní archivář je odborník na digitalizaci starých filmových nahrávek. Dostane lukrativní nabídku od soukromé firmy na renovaci ohněm poškozených videokazet. Nejdříve odmítne, ale pak objeví, že autorka nahrávek je nějak spjata s jeho rodinou, která zahynula při požáru jejich domu. Kdo má rád tajemné horory, při kterých občas přeběhne i mráz po zádech, ten shlédnutím tohoto seriálu určitě neprohloupí. Trochu snad zamrzí konec, kdy si autoři otevírají dveře pro druhou sérii.

Stephen King je nazýván králem hororu a jeho knihy jsou na nejvyšších příčkách žebříčků čtenářů tohoto žánru. Tentokrát jsem sáhl po méně známé knize. Ty známější mám většinou už přečtené. Nespavost (80%) napsal King už roku 1994. Vypráví příběh důchodce Ralfa, který po smrti své manželky začíná trpět nespavostí. Ralf se postupně stává sběratelem různých lidových receptů na nespavost. Nic nepomáhá. Často se vydává na procházky po okolí a jednou je svědkem šíleného jednání svého mladého souseda. Ten je členem protipotratového hnutí v městě, které se radikalizuje očekávanou návštěvou a vystoupením známé zastánkyně práv žen a potratů. Několik dní po setkání začne Ralf vidět kolem postav aury a podivné bytosti. Kniha Nespavost není nijak moc hororová, ale i tady dokazuje King, že je skvělý vypravěč příběhů.

Seriál s dlouhým názvem Žena v domě přes ulici od dívky v okně (58%) je thriller (Na CSFD je napsáno i komedie a mysteriózní) zaměřený především na divačky (prosím nekamenovat za genderovou opovážlivost). Anna ztratila před třemi lety svoji dceru. Pak se s ní rozvedl manžel (Mezi námi, takového blbouna pohledat. Nechal si totiž dceru sežrat kanibalem, s kterým ji, co by právník, zavřel do jedné místnosti ve vězení. Že by toto byly ty komediální prvky.) Od té doby nedělá Anna nic jiného, než že chlastá první ligu a kouká přitom ze svého křesla na ulici. Jednoho dne se do protějšího domu přistěhuje nový muž s malou holčičkou. Anna hned zavětří a začne se vnucovat, ale muž je už zadaný. Tady se červená knihovna změní v zabíjačku a překvapivé odhalení. Koukat se na to dá, ale nakonec nevíte jestli to autoři mysleli vážně nebo je to test co ještě divák unese, než sám vyskočí z okna. Aha, já to nepochopil. Je to parodie něčeho, co jsem neviděl. Tak to se omlouvám.

A právě na knihy typu Dokonalý cizinec (76%) od Renée Knightové je výše jmenovaný seriál parodií. Začal jsem procházet svou databází knih a hledal jsem knihy, které jsem dlouho přehlížel. Dokonalý cizinec ležel ladem už šest let, takže nejvyšší čas ho konečně přečíst. Jen mě trochu překvapilo, že jsem si ho oficiálně koupil. Spíše jsem ho dostal jako dárek od některého internetového knihkupectví. Cathrine se společně se svým manželem přestěhovala do menšího domku. Syn se už osamostatnil a tak nebyl důvod „živit“ velký barák. Na nočním stolku najde při úklidu zajímavou knihu. Začte se do ní a s hrůzou zjistí, že jde vlastně o její vztahový úlet na dovolené ve Španělsku před dvaceti lety. Kniha se pak společně s jejími „lechtivými“ fotografiemi objeví i u jejího syna a manžela. Hlavní protagonisté jednají značně nepravděpodobně a přehnaně. Zajímavé je jen konečné rozuzlení, ale nelogičnost sebepoznání hlavní hrdinky v podstrčené knize, když nakonec vše bylo jinak je podivná. Takže ode mě 65%.

A na závěr jeden seriálový počin, který můžete vidět jen v iVysílání České televize. Seriál TBH (58%) je určen především pro teenagery. Zabývá se šikanou a životem na sociálních sítích. Díly mají průměrně 12 minut a je jich deset. Příběh začíná o přestávce na jedné střední škole. Tehdy se na školní chodbě objeví maskovaný muž s pistolí v ruce a začne střílet. Teprve tato stresová situace ukáže, kdo jaký ve skutečnosti je a začne pročišťovat vztahy mezi studenty.


verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf)

klikněte zde