Základní organizace Odborového sdružení železničářů stanice PRAHA VRŠOVICE Vám přináší

Web
základní odborové organizace
OSŽ Vršovice

"https://www.oszvrsovice.cz/"

Diskuze v rámci ZO
na facebooku

webu základní organizace
"https://www.facebook.com/
groups/1342497295932605/"Archiv
Zpravodaje
"http://railian.com/
Zpravodaj_archiv.html"

Květen 2022 (č.5), webová verze vydána 15.5.2022


Slovo na začátek


Vítám Vás u dalšího vydání Vršovického zpravodaje.

V těchto květnových dnech si připomínáme 77. výročí od ukončení bojů 2. světové války v Evropě. Po excesu vojenských střetů v bývalé Jugoslávii, v 90. letech 20. století, nikdo nepředpokládal, že se válka znovu objeví na evropském kontinentu. Pravděpodobně si lidstvo nevzalo opět ponaučení z minulosti a historii si další generace chtějí zopakovat. Vojenský konflikt na Ukrajině se nás v současné nedotýká přímo, ale nepřímo - ekonomicky. Po koronavirové krizi, která skrze některá nesmyslná opatření zasáhla znatelně ekonomiku, dostává ekonomika další ránu prostřednictvím vojenské a politické krize.

Naše obory, železniční doprava a přeprava, jsou vždy závislé na ekonomické prosperitě domácností, firem a státu. Domácnosti, které budou, a už některé mají hlouběji do kapsy, si často odpustí nějaký ten výlet vlakem. Snížená poptávka po zboží se pak projeví v klesající výrobě. Stát tak bude vybírat méně na daních a následně bude snižovat výdaje. Veřejná správa si objedná méně spojů a ubude i poptávka po nákladní přepravě. To se následně projeví u Správy železnic, které vybere méně poplatků za dopravní cestu.

To samozřejmě bude mít vliv na to, s jakým objemem peněz budou hospodařit naši zaměstnavatelé. Velkým problémem při kolektivních vyjednáváních mezi odbory a zaměstnavateli bude v dalších letech růst mezd a platů. Bude se zvyšovat tlak na mzdové náklady. Inflace, podle ekonomů, ministerstva financí i ČNB, se má letos pohybovat v dvouciferných číslech. Takové navýšení, ale asi zaměstnavatelé akceptovat chtít nebudou. Po finanční stránce nás čeká nelehké období. Pokud se má historie opakovat, tak po válce byla vždy ekonomická konjuktura. A možná za pár let si na tuto nelehkou dobu ani nevzpomeneme.

Přeji všem, aby tuto dobu překonali jak po ekonomické, tak i po psychické stránce. Spokojenost a životní úroveň se neprojevuje jen tím, jakou částku máte na účtu a v peněžence, ale také na psychické vyrovnanosti.

František Vaněk,

osobní pokladník ČD a.s., Praha – Vršovice, člen ZV OSŽ Praha - Vršovice

Termíny schůzí Závodního výboru
Většinou první nebo druhé úterý v měsíci, začátek v 8 hod.


Červen - 7.6.2022 Smíchov
náhradní termín 26.5.2022 restaurace U Bansethů, Praha Nusle (od 17.00)

Červenec- Srpen jen v případě nutnosti

Září - 6.9.2022 Vršovice

Říjen - 11.10.2022 Smíchov

Listopad - 15.11.2022 Vršovice

Prosinec - 10.12.2022      změna na 6.12.2022 Vršovice
Klub seniorů naší ZO
Nejbližší schůze klubu se koná 17.5. tradičně od 14.00 hod v restauraci U Kozla. Všichni jsou zváni.Společenský večer ve Varnsdorfu dne 8. - 9. dubna 2022Do pivovaru Kocour ve Varnsdorfu jsme se chystali už roku 2020. Bohužel první vlna covidu nám to znemožnila. Roku 2021 jsme opět nejeli. Tady si už nepamatuji, kolikátá vlna covidu se přes nás loni na jaře převalila. No, takže do třetice se to konečně podařilo.

Dostat se do Varnsdorfu vlakem je trochu na nervy, protože vlaky na sebe navazují během pár minut. Nemluvě o tom, že jedete čtyři hodiny. Pokud máte příjemné spolucestující, tak to ani tak nevadí a cesta rychle při hovoru uteče.

Pivovar Kocour je prakticky na hranicích s Německem a jako jediný v ČR má svojí vlastní železniční zastávku. Při příchodu do pivovaru vás zaujme malá ZOO vedle pivovaru. Ubytovat se můžete také stylově, v železničních vozech. My jsme ale zvolili klasiku, nově zrekonstruované dvoulůžkové pokoje. Překvapením je plně elektronická recepce, která se ale po prvních ubytovaných zasekla, takže většinu pak zapsala skutečná paní recepční. Pěkné, stylové pokoje jsou pojmenovány podle různých typů piv.

Po ubytování jsme se přesunuli do restaurace, kde jsme měli zarezervované stoly. Pak už jsme se mohli těšit na exkurzi po tomto minipivovaru. Sympatický sládek nás provedl výrobou piva a odpověděl na naše otázky. Překvapením pro nás bylo, že část vybavení minipivovaru pochází z pivovaru Braník.

Pak nás čekala výborná večeře a kdo chtěl, mohl ochutnat různé druhy místních piv. Ráno nás po snídani odhlásila elektronická recepční a individuálně jsme se rozjeli do svých domovů. Cestou nás nádražáky trochu potrápil mix různých dopravců (Arriva, Trilex).

Do těchto končin jsme se ještě při našich akcích nevypravili. Pivovar Kocour je moc hezký a myslím, že jsme byli všichni spokojeni, jak s jídlem, tak s chutí chmelového nápoje.

Text Pavel Čermoch
Foto Petr Zákostelna a Michaela KřivanováTrvalé nabídky :
Poukazy do Cinema City


pozor zdražení: nově za jednu vstupenku 20,-Kč; čili za dvě 40,-KčPermanentky na fotbal


na domácí utkání klubu AC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/fotbal/"Permanentky na hokej


na domácí utkání klubu HC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/hokej/"
pozor změna provozní doby mezinárodní pokladny P.Smíchov:

denně 04:00–06:30, 07:10–12:00, 12:45–17:55, 18:35–01:00


Pojištění škody způsobené zaměstnavateli
Jaké akce pro Vás plánujeme v roce 2022?
konec května - nohejbal Vrané

červen - parní vlak - dětský den

7. - 10. června - Písecko na kole

červen - bowling

20. - 23. září - Jižní Morava na kole

14. října - Vinný sklípek v Zaječí

říjen - bowling

listopad - tradiční setkání zaměstnanců z"210" v Čísovicích

prosinec - mikulášský parní vlak

Aktuálně chystané akce:7. - 10.června 2022

Cyklovýlet Putim
Kulturní tipy Pavla Čermocha na květen


A další z knih, kterou jsem měl odloženou už roky. Švédský spisovatel Lars Kepler patří u nás k nejznámějším spisovatelům žánru severská krimi. Kniha Písečný muž (91%) patří do řady příběhů s detektivem Joonou Linnem. Konkrétně je to čtvrté pokračování. Ale pro čtenáře, který předchozí knihy nečetl, to nemá pražádný význam. (Mimochodem u nás vyšlo osm knih této úspěšné série.) Na železničním mostě se ve vánici objeví nemocný mladý muž. V nemocnici se zjistí, že se měl před třinácti lety stát obětí brutálního sériového vraha. Ten za své zločiny sedí v ostře střežené věznici. Mladý muž kdysi zmizel i se svojí stejně starou sestrou a ta má být stále někde vězněna. Jenže se neví kde. Začíná závod s časem o její život. Jedna z nejlepších detektivek.

Kyberpunkový seriál podle stejnojmenné knižní předlohy Richarda K. Morgana Půjčovna masa (1. série 82%) se začal rozjíždět hned od prvního dílu. Lidé jsou prakticky nesmrtelní. Mají totiž v sobě harddisk, který neustále ukládá jejich myšlenky a odesílá je k uložení. Pak se opět nahraje do nového těla. Tady, ale musíte mít dost peněz, pokud chcete mladé krásné tělo. V opačném případě dostanete jen nějaké staré a to můžete být rádi, pokud je shodného pohlaví. Jednoho dne je oživen už několik desítek let mrtvý rebel, aby se pokusil vyřešit vraždu jednoho z nejvlivnějších lidí doby. Rebel je přenesen do těla nedávno mrtvého policisty. Ač je seriál velice dobře hodnocen, asi není určen zrovna mé maličkosti. Hlavní představitel Joel Kinnaman (namakaný rebel v těle policisty) vlastně nic nehraje. Jeho obličejové svaly jsou tak vypracované, že nemá prakticky žádnou mimiku. Takže se tváří pořád stejně tupě. Navíc je snímek plný brutality. Došel jsem k pátému dílu a skončil jsem. Půjčovna masa si určitě své diváky našla a najde, ale mě to přišlo prostě o ničem.

Americký spisovatel James Rollins (pseudonym) napsal spoustu vcelku úspěšných dobrodružných knih. Jen u nás bylo vydáno už asi 40 z nich. A protože jsem jich už pár také přečetl, domníval jsem se, že můžu předpokládat co od těchto knih očekávat. Tedy dobrodružné a jednoduché odpočinkové čtení. První kniha trilogie Sangvinisté s názvem Krvavé evangelium (81%) mě ovšem přesvědčila, že když se celkem úspěšný vypravěč příběhů Rollins spojí s méně známou spisovatelkou Rebeccou Cantrellovou, je výsledek dost podivná splácanina. Vypadá to totiž jako by první část knihy psal Rollins. Kniha se zpočátku odehrává v současnosti na území Izraele, kde se v důsledku zemětřesení propadne posvátná hora Masada. Lidé jsou usmrceni uniklým plynem a tak k prozkoumání objevené hrobky jsou pozváni nejen archeologové, ale i vojáci a kněží. Z kněze se vyklube sangvinista, tj. zbožný upír. Proti nim začnou ihned bojovat tradiční upíři. Pak asi předal Rollins propisku své kolegyni. Ta, aby nebylo upírů málo, vymyslila v Rusku pod vedením upíra Rasputina další druh upírů. V minulosti se do všeho zamotali ještě nacisti a Rudá armáda. Ale především do příběhu začala cpát neuvěřitelně sladce přiblblou romantiku. Nakonec z toho vyjde kniha, o které nevím komu je vlastně určena. Další díly Nevinná krev (85%) a Pekelná krev (87%) tedy odkládám na neurčito.

Dnes už klasik severské detektivky Jo Nesbo napsal v roce 2002 čtvrté pokračování příběhů detektiva Harryho Hola s názvem Nemesis (85%). V centru Osla je při bankovní loupeži zastřelena mladá úřednice banky, jen kvůli tomu, že vedoucí banky o několik vteřin překročil daný čas na otevření bankomatu. A další obdobné loupeže má Oslo ještě před sebou. Detektiv Hole se pustí do práce spolu s mladou Beátou Lonnovou. Během vyšetřování vyplyne, že vše je úplně jinak. A protože nic není jednoduché a i Harry Hole má svá tajemství, je detektiv obviněn ze smrti své bývalé milenky. Skvělý příběh skvělého spisovatele.

Už dlouho jsem nepředstavil žádnou audioknihu. Ale bylo to jen tím, že audiokniha Asfalt (kniha 85%), kterou napsal český spisovatel Štěpán Kopřiva, vydrží dost dlouho. Kuffenbach byl velitelem speciálního vojenského komanda. Ale v současnosti už jsou všichni postarší, mají rodiny a vydělávají si na živobytí poklidněji. Třeba jako hlídači v obchoďáku. Jenže to je strašná nuda a tak si málokdy udrží práci nadlouho. A právě když jsou zase jednou na dlažbě osloví Kuffenbacha podivný pán, že má pro celé bývalé komandu jednu fušku. Zdánlivě jednoduchý úkol se však nečekaně zvrtne a všichni přijdou o život. Jaké je jejich překvapení, když se proberou v pekle. Pak začne neskutečná jízda. Kniha je plná ironie, satiry, násilí, neskutečných hlášek a drsného humoru. Skvělá audiokniha na vás bude promlouvat hlasem Ludvíka Krále.


verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf)

stáhnete zde