Základní organizace Odborového sdružení železničářů stanice PRAHA VRŠOVICE Vám přináší

Web
základní odborové organizace
OSŽ Vršovice

"https://www.oszvrsovice.cz/"

Diskuze v rámci ZO
na facebooku

webu základní organizace
"https://www.facebook.com/
groups/1342497295932605/"Archiv
Zpravodaje
"http://railian.com/
Zpravodaj_archiv.html"

listopad 2022 (č.11), webová verze vydána 13.11.2022


Slovo na začátek


Vážení čtenáři, členové vršovické základní organizace,

zvu Vás jménem Závodního výboru naší odborové organizace na tradiční konferenci. Uskuteční se netradičně v kulturním sále ŽST Praha-Libeň. Pro ty, kteří nevědí, kde je kulturní sál, nebojte, cesta bude vyznačena a budeme Vás z nádraží osobně směrovat.

Kdo přijde, může čekat drobné občerstvení, budou pozváni hosté z řad zaměstnavatelů a z vedení OSŽ. Předseda naší organizace a hosté k Vám promluví. Poté můžete mít na ně a na členy Závodního výboru dotazy. Dále budete schvalovat rozpočet a zásady hospodaření naší organizace.

Těšíme se na Vás!

Pavel Dvořák, člen ZV OSŽ Praha Vršovice

24.listopadu 2022

KonferenceDalší schůze Závodního výboru
Prosinec - 6.12.2022 VršoviceKlub seniorů naší ZO
Dne 24.11.2022 se od 14,00 hod. koná Konference v kulturním sále žst.Praha-Libeň .Na této akci bude podáváno občerstvení. Na Konferenci je možnost posledního zaplacení členských příspěvků za roky 2021,2022 a na rok 2023. Jako dárek obdržíte plánovací kalendář na rok 2023 a tužku s logem. V případě nezájmu o členství v klubu nebo nezaplacení příspěvků bude Vaše členství v klubu ukončeno.

Vzhledem k tomu,že se budou realizovat nové elektronické průkazky (evidence i seniorů-členů OSŽ) prosím o co největší účast členů klubu důchodců, kteří mají zájem se i nadále zúčastňovat setkání a akcí pořádaných tímto klubem.

Těmto členům se nově udělají elektronické průkazky pro možnost čerpání benefitů, členskou rekreaci apod.

Dne 15.11.2022 se koná od 14,00 hod. pravidelné setkání členů klubu důchodců v restauraci ,, U Kozla '' na Žižkově.

Vlasta ŠulcováCyklovýlet Hustopeče (20. až 23. září)Popice - vinohrad

Téměř všichni, kdo se těšili na druhou cyklo - akci letošního roku se dočkali. Hurá. Vyrazili jsme tradičně z Prahy hned ráno, abychom byli včas v penzionu u Halmů na oběd a pak na nějaký ten kratší výlet. Počasí ten den moc nepřálo, ale i tak jsme se podívali alespoň na rozhlednu a větrný mlýn, obojí v blízkosti Klobouk u Brna.

Nedánov - rozhledna

Na rozjezd jsme si dali docela do těla, přeci jen převýšení tam nejsou úplně malá. Dopolední déšť si vybral svou daň a my jsme měli možnost zjistit, jaká půda je na vinicích. Jemné jílovité bahníčko obalilo vše natolik, že se kola již neměla možnost ani otáčet a museli jsme klackem dolovat nánosy, abychom vůbec dojeli do penzionu.

Starovičky - U obrázku

Následné čištění byl také zážitek a když paní z kuchyně smutně hleděla na totálně zničený smeták, slíbili jsme, že jim koupíme nový. Další dny se již počasí stabilizovalo, některé dny bylo vyloženě nádherně. Příjemné bylo i to, že čistě náhodou byl všude k mání čerstvý burčák, při kterém se večer dal zhodnotit den a popovídat si.

Zimarky - Kaple sv. Cyrila a Metoděje

Druhý den se jelo směr Mikulov, já si udělala soukromý výlet a viděla například Moravský Krumlov a zajímavou zříceninu kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích. Také jsem měla velikou radost, že jsem hned z počátku výletu viděla vzácného orla královského.

Vrbice - větrný mlýn

Ve čtvrtek se objížděly rozhledny, jedna hezčí než druhá a vinice ve slunečním svitu byly vážně kouzelné.

Kobylí stezka nad vinohrady

V pátek si to část party namířila na kole do Břeclavi na vlak domů, a já jsem si prošla pěšky Pálavu a viděla místa, kam bych se s kolem těžko dostávala. Celý den byl jak vymalovaný a v kombinaci s krásnými bílými skalami Pálavských vrchů to byl nezapomenutelný zážitek. Večer jsem se ještě zastavila u Novomlýnských nádrží na místě, kde se v září s každoroční oblibou zastavují bahňáci ze severu při své pouti na zimoviště. Jelikož jde o letošní mladé z Arktidy, kteří nikdy neviděli lidi, tak se vůbec nebojí a za nezbytného respektu se k nim dá přiblížit velmi blízko a pořídit nádherné fotky.

Janův hrad

Jako vždy děkuji odpovědným osobám za nalezení a zajištění krásného ubytování a všichni se jistě již teď těšíme na jaro, až zase pojedeme poznávat nový kout republiky.

Nový Poddvorov - větrný mlýn

Text a foto Marie StichováTrvalé nabídky :
Poukazy do Cinema City


nová cena 75,-KčPermanentky na fotbal


na domácí utkání klubu AC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/fotbal/"


Pojištění škody způsobené zaměstnavateli
vybráno ze stránek OSŽ

K nabytí platnosti podnikové kolektivní smlouvy na rok 2023 u Správy železnic chybí jeden podpisJednání odborových centrál u Správy železnic 11.11.2022

Opět formou videokonference přes aplikaci MS Teams proběhlo další plánované jednání zástupců odborových centrál u Správy železnic se zaměstnavatelem.

Na úvod jednání byl personálním ředitelem Ing. Kouckým vyzván zástupce ADP k vyjádření, zda jsou již připraveni připojit svůj podpis k PKS SŽ na rok 2023. Předseda ADP Ing. Zazvonil informoval telegraficky o schůzkách proběhlých, a ještě v příštím týdnu plánovaných. Po uskutečnění všech schůzek dojde k vyhodnocení. V současné době zatím svůj podpis nepřipojí...

Termín dalšího jednání byl dohodnut na 22.11.2022 opět formou videokonference.
Kulturní tipy Pavla Čermocha na listopad


Čtvrté pokračování seriálu Stranger Things bylo na Netflixu dlouho očekáváno a letos se fanoušci dočkali. Hodnocení 87% bych možná dal, pokud bych neviděl předcházející série. Tato série je určitě skvěle natočená, více drsnější, hororovější atd. Ale dohromady tomu něco chybí. To něco co mě u prvních sérií nutilo sedět a koukat tady nebylo. Ano, závěrečný boj se zlem na několika frontách byl skvěle podaný. Ale než se divák dokouká k poslednímu dílu, tak je to poměrně nudné. Já hodnotím 75%.

Dvojice knih od Karin Lednické s názvem Šikmý kostel (92%) a Šikmý kostel 2 (95%) má vysoké hodnocení naprosto oprávněně. Jde o příběh několika rodin z Karviné. Jejichž životy se postupně protínají. První kniha začíná roku 1894 a druhá končí rokem 1945. A co je na této dvojici knih tak pozoruhodné, že je takřka povinností si je přečíst? Vše se točí okolo těžby uhlí. Práce je to těžká a nebezpečná. Majitelé dolů dříve moc na bezpečnost nedbali, ale to se začíná měnit s příchodem 20. století. I tak došlo k mnoha tragédiím, které mění život aktérům příběhu. Nejdříve slezská Karviná se po první světové válce ocitá v zemi nikoho. Převážně polské obyvatelstvo se ocitne v novém Československu. Někomu to vyhovuje, někdo na své polské kořeny nedá dopustit. Celý příběh je napsán na základě skutečných událostí a osudy rodin a celého regionu jsou vyprávěny velice čtivě.

Americký spisovatel Chuck Palahnhiuk je všeobecně znám díky své knize Klub rváčů. Napsal ale i další úspěšné knihy. Jeho kniha z roku 1999 s názvem Program pro přeživší (86%) je satirickým románem, který si vzal na mušku náboženství a sekty. „Hrdinou“ románu je Tender Branson, který do svých sedmnácti let vyrůstal v uzavřené komunitě sekty. Pak jako všichni neprvorození musí společenství opustit a stát se služebníkem ve vnějším světě. To znamená, že musí dřít na sektu až do smrti za jídlo a ubytování jako uklízeč nebo nekvalifikovaný dělník. Jednoho dne se Tender dozví, že celá komunita spáchala hromadnou sebevraždu. Povinností každého člena sekty je ihned ostatní následovat a spáchat sebevraždu. Tady zasáhne program vlády USA, který má přeživším zajistit začlenění do společnosti. To se bohužel moc nedaří.

A zase zpět k tuzemskému spisovateli. František Kotleta napsal skvělou postkatastrofickou trilogii Spad. Tak se jmenuje i úvodní díl (83%), ve kterém se seznámíme s hlavním hrdinou bývalým plukovníkem Michálkem. Svět je po atomové válce, kterou samozřejmě nikdo nevyhrál. První díl vyšel roku 2016 a trochu mrazí, že třetí světová válka v knize začala poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. Po atomové válce následovali občanské války a tak zbytky přeživších se protloukají různě. Michálek si otevřel se svými přáteli v totálně zničené Praze hospodu. Jednoho dne dostane úkol od svého bývalého velitele. Musí najít jeho dceru a dopravit ji do Brna. Druhý díl s názvem Poločas rozpadu (88%) je mnohem brutálnější. Plukovník Michálek v něm musí bránit Brno před fanatickými hordami. Ve třetím dílu Rázová vlna (86%) se snaží fanatičtí šílenci dokončit to, co nezničila třetí světová válka. Tedy lidskou civilizaci. Zabránit jim v tom může jen plukovník Michálek a jeho spojenci. Knihy nejsou nijak rozsáhlé a hlavně je nedáte z ruky, dokud neskončíte se čtením na poslední stránce.


verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf)

klikni zde