Základní organizace Odborového sdružení železničářů stanice PRAHA VRŠOVICE Vám přináší

Web
základní odborové organizace
OSŽ Vršovice

"https://www.oszvrsovice.cz/"

Diskuze v rámci ZO
na facebooku

webu základní organizace
"https://www.facebook.com/
groups/1342497295932605/"Archiv
Zpravodaje
"http://railian.com/
Zpravodaj_archiv.html"

Únor 2022 (č.2), webová verze vydána 12.2.2022


Slovo na začátek


Vážení čtenáři Vršovického zpravodaje,

dovolte, abych Vás přivítal na stránkách Vršovického Zpravodaje, rok 2022 je v plném proudu, a jistě všichni očekáváme jen to dobré, co nám může přinést. Jako první vlaštovka je ukončení omezení pro neočkované občany v restauracích, ubytovacích zařízení a v zařízení pro volnočasové aktivity. Držme si palce a chovejme se tak aby nám tento stav již trvale vydržel a zbylé omezení, které ještě zůstává, bylo také postupně rozvolňováno.

A co nás čeká na české železnici?

Především osobní dopravci očekávají, jak se od dubna změní cestování dětí a studentů, v souvislosti se snížením poskytované slevy státem z 75% na 50%. A zda-li budou opět růst počty přepravených osob, jako v době před Covidem.
             V infrastrukturní části nás čeká letos dokončení jedné velké stavby a to přeložka stávající tratě č. 220 v úseku Votice – Sudoměřice u Tábora. Od dubna na původní trati začne nepřetržitá několikaměsíční výluka, po jejímž ukončení již budou jezdit vlaky po nové trati.
             Další stavbou, která by měla být v letošním roce také dokončena je přestavba stanice Praha-Radotín a dokončení přesunu zastávky ve Velké Chuchli.
             Před několika dny začaly prvotní stavební práce i na zcela nové zastávce v Praze na Rajské Zahradě, i ta by měla být letos hotová.
             Za vší tou modernizací se ale také skrývá postupný úbytek provozních zaměstnanců Správy železnic, dálkové řízení je již standardem a původní pracoviště zanikají.

Závěrem bych Vám vše popřál klidné prožití letošního roku, dobrou náladu, pevné zdraví.

Josef Hahn, ZO OSŽ Praha Vršovice

Termíny schůzí Závodního výboru v roce 2022
Většinou první nebo druhé úterý v měsíci, začátek vždy v 8 hod.

Březen - 8.3.2022 Vršovice

Duben - 5.4.2022 Smíchov

Květen - 10.5 2022 Vršovice

Červen - 7.6.2022 Smíchov

Červenec- Srpen jen v případě nutnosti

Září - 6.9.2022 Vršovice

Říjen - 11.10.2022 Smíchov

Listopad - 15.11.2022 Vršovice

Prosinec - 10.12.2022      změna na 6.12.2022 Vršovice
Klub seniorů naší ZO
Nejbližší setkání se uskuteční tradičně třetí úterý v měsíci - tedy 15.2., tradičně U Kozla.


Členské příspěvky si odečtěte z daní
Trvalé nabídky :
Poukazy do Cinema CityPermanentky na fotbal


na domácí utkání klubu AC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/fotbal/"Permanentky na hokej


na domácí utkání klubu HC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/hokej/"


nově jen za 10,-Pojištění škody způsobené zaměstnavateli
Jaké akce pro Vás plánujeme v roce 2022?........... od 15.2. začne distribuce příspěvku na režijku našim členům         případné dotazy směřujte na Petra Skrečku..........
březen - bowling

8. dubna - Pivovar Kocour ve Varnsdorfu

konec května - nohejbal Vrané

červen - parní vlak - dětský den

7. - 10. června - Písecko na kole

červen - bowling

20. - 23. září - Jižní Morava na kole

14. října - Vinný sklípek v Zaječí

říjen - bowling

listopad - tradiční setkání zaměstnanců z"210" v Čísovicích

prosinec - mikulášský parní vlakVe společnosti ČD Cargo bylo dokončeno kolektivní vyjednávání


Ve společnosti ČD Cargo bylo 2.února dokončeno kolektivní vyjednávání. Nová podniková kolektivní smlouva bude platná od 1. 4. 2022 do 31. 3. 2023. Nejpodstatnější změnou parametrů je nominální navýšení všech tarifních mezd o 1100 Kč. Mimořádně tak oproti zvyklostem nedochází k procentuálnímu navýšení především z důvodu snahy zohlednit aktuální míru inflace u zaměstnanců v nižších tarifních stupních.

Současně dochází k úpravě některých dalších nadtarifních složek mzdy, které oceňují vyšší míru práce v noci a flexibilitu našich zaměstnanců.

Zdroj: Společná tisková zpráva vedení společnosti ČD Cargo a odborových centrál (výběr z Programového prohlášení)

Celý článek naleznete zde:

na webových stránkách OSŽ:

    https://www.osz.org/index.php/zpravodajstvi-on-line-osz/36-zol-informace/6327-ve-spolecnosti-cd-cargo-bylo-dnes-dokonceno-kolektivni-vyjednavani-nejpodstatnejsi-zmenou-parametru-je-nominalni-navyseni-vsech-tarifnich-mezd-o-1100-kc    Kulturní tipy Pavla Čermocha na únor


Po zfilmovaném bestselleru Marťan napsal Andy Weir další knihu odehrávající se především ve vesmíru. Jmenuje se Spasitel (93%). Vyšla letos na podzim a tak jsem si ji hned koupil v podobě e-knihy. Už podle hodnocení se dá poznat, že kniha je skvělá a nedáte ji z ruky dřív než ji dočtete. Vědci objevili pás táhnoucí se od Slunce k Venuši. Dalším výzkumem dospěli ke zjištění, že tento jev odebírá Slunci energii a to postupně bude ztrácet enrgii. Většina života na Zemi, včetně lidské populace, je tak v ohrožení. Ryland Grace se jako jediný probudí po hibernaci ve vesmírné lodi a neví co tam vlastně pohledává. Postupně si vzpomíná, že jeho úkolem je zachránit lidstvo. To ale nebude jednoduché a pomoc přijde od nečekaného spojence.

A jeden návykový seriál z produkce Netflixu Good doctor (83%). Doktor Shaun Murphy nastupuje na chirurgické oddělení jedné z amerických nemocnic na stáž. To by nebylo nic výjimečného, ale Shaun je autista. Musí se učit pracovat v kolektivu a jednat s pacienty. To mu moc nejde, protože se nedokáže vcítit do jejich problémů. Shaun má ovšem jiné přednosti. Dokonalé technické myšlení a objevování nových postupů v chirurgii. První tři série jsou skvělé, čtvrtá už je o Covidu a je už slabší, ale rozhodně ne špatná. Jen musíte přežít v prvních pár dílech této série přehnanou americkou korektnost. Loni se natočila ještě pátá série, která je hodnocena jako dost průměrná.

A vracíme se k detektivovi Harry Boshovi spisovatele Michaela Connellyho. Třetí pokračování má název Dvanáctá oběť (91%) a je to další skvělá kniha tohoto amerického spisovatele. Jak víme už z prvního dílu, Harry se musel z prestižního oddělení v Los Angeles za trest přesunout na okrsek. Při zásahu totiž zastřelil vraha prostitutek zvaného Panenkář. Po několika letech se vdova po Panenkářovi rozhodla žalovat policii, za vraždu svého muže. Harry je přesvědčen, že zastřelil v nouzi správného pachatele, ale v době soudního procesu je objevena další obdobným způsobem zavražděná mladá žena.

Nová kniha českého sci-fi spisovatele Romana Bureše Planeta idiotů (90%) je výjimečná tím, že se odehrává v těchto dnech a v Praze. Jde o apokalyptickou satiru. Hlavním hrdinou je mladý bankovní analytik akciových trhů. Jeho život byl jak na houpačce. Opustil vysokou školu, protože záhy začal vydělávat obrovské peníze při obchodování na trhu s akciemi. Měl obrovský byt, krásnou partnerku. Pak v jednom okamžiku o vše přišel. Musel začínat znovu. A když se mu začalo dařit, celý svět se zbláznil. Lidé k sobě začali být laskavý, nepřátelské státy uzavíraly mírové smlouvy, přestala se drancovat příroda, zabíjet zvířata. Začalo se vzývat nové božstvo - Matka. Náš hrdina nechápal, co se to děje, protože logicky by se celosvětová ekonomika měla zhroutit. Prakticky nic se nevyrábělo. Lidé věřící v Matku byli jak v transu a kdo nevěřil měl smůlu. Byl odstraněn. Skvělá oddechová knížka.


verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf)

klikněte zde