Základní organizace Odborového sdružení železničářů stanice PRAHA VRŠOVICE Vám přináší

Web
základní odborové organizace
OSŽ Vršovice

"https://www.oszvrsovice.cz/"

Diskuze v rámci ZO
na facebooku

webu základní organizace
"https://www.facebook.com/
groups/1342497295932605/"Archiv
Zpravodaje
"http://railian.com/
Zpravodaj_archiv.html"

Září 2022 (č.9), webová verze vydána 17.9.2022


Slovo na začátek


Vážení čtenáři.

Co napsat v těchto dnech do úvodníku, kdy většina z nás s obavami hledí na grafy, které ukazují vzrůstající ceny elektrické energie, plynu a ropy, které se pak zákonitě odrážejí v cenách potravin a spotřebního zboží. Je jasné, že hlavní příčinou dnešního hektického vývoje je napadení Ukrajiny imperialistickým Ruskem. Tato situace se ale dala předvídat. Západ dlouho zavíral před vývojem v Rusku oči. Všichni jsme se konejšili tím, že k něčemu takovému jako je válka v Evropě, už nemůže dojít. Že se ruský medvěd už nasytil Krymu a východní Ukrajiny. Dál jsme s Ruskem čile obchodovali. Bohužel jsme se nepoučili z doby, která předcházela 2. světové válce. Historie se totiž neustále opakuje. Váleční šílenci, kteří se domnívají, že jsou vybráni prozřetelností, aby se zapsali do učebnic dějepisu, se nikdy nenasytí. A tak se většina států EU ani nesnažila udělat si záložní zdroje plynu, na kterém jsou jejich ekonomiky závislé. Své udělal také tzv. Green Deal, kdy se Evropa domnívá, že pokud bude emisně zcela neutrální, tak spasí svět. Jako by neviděla, že největší znečišťovatelé jsou Čína, USA a Indie. Čína a Indie se snaží dohnat Západ a jejich životní úroveň, ať to stojí co to stojí. Tady se na ekologii vesele z vysoka kašle.

Ale vraťme se do Evropy. Kdo od 24. února letošního roku slyšel o mladé ekologické aktivistce Gretě Thunberg, která poučovala při zasedání OSN světové státníky jak mají řídit svět? Asi nikdo. V nadcházející zimě totiž půjde o to, aby ji Evropa přečkala v dostatečném teplotním komfortu. Proto se v našich elektrárnách a teplárnách bude spalovat všechno co hoří nehledě na emise, například nekvalitní uhlí a mazut.

V Německu je situace obdobná. Dokonce jde stranou averze vůči jaderným elektrárnám, které měly končit v prosinci. Nechají je doběhnout do vypálení jaderného paliva v jarních měsících a pak se uvidí. Vlaky s uhlím budou mít dokonce přednost před osobními vlaky.

My se musíme spolehnout, že vláda udělá maximum pro zmírnění dopadů energetické krize. Opozice samozřejmě jako vždy křičí, že kroky vlády jsou nedostatečné a pomalé, že na pomoc občanům se nedává dost peněz a naproti tomu, že se ještě více zadlužujeme. Nejvíc se samozřejmě ozývá hnutí Ano, které se za Covidu zadlužilo nejvíc v Evropě a navíc počty lidí kteří podlehly Covidu byly jedny z největších v Evropě (na počet obyvatel). „Best in Covid“.

Pravdu opozice ovšem v něčem má. Opatření vlády na zmírnění dopadů jsou pomalé a nejsou podrobně vysvětlované, takže se zdají být chaotické, i když to nemusí být pravda. Ne všichni máme ekonomické vysokoškolské vzdělání. Pak se můžou lehce dostat ke slovu lidé, kteří na Václavském náměstí křičí, že musíme vystoupit z NATO, EU a dalších mezinárodních organizací. Pak přilezeme poníženě k Putinovi, abychom se mohli v zimě hřát u levného plynu z Ruska. Tím nechci říct, že všichni ti lidé, kteří se na Václaváku sešli, s nimi v tomto souhlasili. Ale v obavách z budoucnosti posloucháte „ujeté“ názory kdekoho. Zvláště když nabídne jednoduché řešení. A lidé rychle zapomínají , co to znamená žít v totalitě. Zodpovědná vláda musí neustále lidem vysvětlovat, že vystoupením z NATO a EU by se nic neušetřilo. Právě naopak. Kolektivní obrana znamená i kolektivně vynaložené prostředky na ní. Pokud se chcete bránit sami, nestačí malá profesionální armáda, ale naopak. Musíte vytvořit velkou odstrašující sílu. Malá armáda je vám totiž k ničemu a pak si někdo nakonec řekne, že než nějaký nefunkční paskvil nemusíme mít armádu vůbec žádnou. V tom okamžiku se stane český stát minulostí. Díky dotacím z EU, kdy ČR stále ještě více prostředků dostává, než do rozpočtu unie dává, je naše země tam, kde je. Má nejvyšší životní úroveň z postkomunistických zemí a máme se lépe (nebo v případě Itálie prakticky nastejno) než jihoevropské státy. Tím rozhodně nechci říci, že EU a NATO jsou bezchybné. Ale je to pro nás nejlepší možnost.

Před pár dny byla podepsána Kolektivní smlouva Českých drah na příští rok. Jsem dost v rozpacích. Navýšení o 5,2 % je při inflaci 17% velmi málo. Vím, že mnozí řeknou, že na větší navýšení peníze prostě nejsou. Příští rok se ale předpokládá inflace okolo 10%. Většina zaměstnanců ještě dokázala eliminovat zdražování zvýšením přesčasové práce nebo z úspor. Ty ale budou postupně docházet. Především se tak malým navýšením dává psychologický signál, že nebudeme mít na zbytné utrácení. Dosud ekonomiku dlouho táhla právě spotřeba domácností. Tak s tím se stát může rozloučit.

Na Ukrajině uvidíme jak se vyvine situace na bojišti. Zatím to vypadá na zásadní obrat a ukrajinská armáda vyzbrojená západními zbraněmi dosahuje překvapivých a významných územních zisků při osvobozování své země.

A co čeká Českou republiku? Obecní volby a volby do části senátu v říjnu. Na začátku příštího roku pak budou prezidentské volby. Doufám, že po dvaceti letech bude do čela státu zvolena osobnost, za kterou se (většina z nás) nebude muset stydět.

Pavel Čermoch, člen ZV OSŽ Praha Vršovice

Termíny schůzí Závodního výboru
Většinou první nebo druhé úterý v měsíci, začátek v 8 hod.


Říjen - 11.10.2022 Smíchov

Listopad - 15.11.2022 Vršovice

Prosinec - 6.12.2022 Vršovice
Klub seniorů naší ZO
Důchodci se po prázdninové pauze sejdou v úterý dne 20.9. v restauraci ,, U kozla " na Žižkově.Jarní kolaPrvní kola v tomto roce byly do Putimi a jejího okolí. Předem připravený itinerář vzal zasvé, protože hned první den byl dost deštivý. Takže přejezd na kole z Písku okolo Otavy na ubytování do penzionu v Putimi byl odložen, a tak zbytek dne jsme strávili procházkami pod deštníkem a návštěvou zámku Hluboká.

Další dny se již počasí umoudřilo. Na kole jsme vyrazili na skalnatou ostrožnu hradu Zvíkov a z nadmořské výšky 370 metrů se kochali soutokem Vltavy s Otavou a okolní přenádhernou scenerií.

Ranč Šimona Pláničky na kraji obce Hoštice, nás sice přivítal další den pořádnou sprškou, ale ta netrvala dlouho a prohlídka Hoštic pak probíhala s hezkou duhou nad hlavou.

Poslední den jsme ještě stihli projet Pískem a obejmout se s bronzovou sochou dobrého vojáka Švejka v Putimi.

I když to zprvu tak díky počasí nevypadalo, jarní kola se opět vyvedla, a všichni, jak se říká, dobro došli. :-)

Text Michaela Křivanová
Foto Pavel ČermochTrvalé nabídky :
Poukazy do Cinema City


nová cena 50,-KčPermanentky na fotbal


na domácí utkání klubu AC Sparta
rezervace: Petr Skrečka, tel.: 604 238 770, email: skrecka.petr@seznam.cz

rozpisy utkání můžete vyhledat na webu základní odborové organizace OSŽ Vršovice:

"http://www.zovrsovice.estranky.cz/clanky/fotbal/"
pozor nově není na mezinárodní pokladně P.Smíchov


Pojištění škody způsobené zaměstnavateli
Jaké akce pro Vás plánujeme do konce roku 2022?
14. října - Vinný sklípek v Zaječí

říjen - bowling

listopad - tradiční setkání zaměstnanců z"210" v Čísovicích

prosinec - mikulášský parní vlak

Aktuálně chystané akce:14.října 2022

Zaječí
Kulturní tipy Pavla Čermocha na září


Osamělost prvočísel (86%) od italského spisovatele Paola Giordana je velice známá kniha. A o čem vlastně spisovatel vypráví? Přesně podle názvu o osamělosti lidí, kteří se nějak odlišují od průměru. Někdo je génius, někdo gay, někdo tělesně postižený. Už od mládí neumí komunikovat se svým okolím a možná si i ve své osamělosti libují. Trošku nihilistický román, ale skvěle vyprávěný.

Od Štěpána Kopřivy jsem před nedávnem poslouchal jeho skvělou audioknihu Asfalt. A protože mám rád tento druh černého humoru, obstaral jsem si jeho další dvě knihy. Tentokrát se jedná o detektivky. Hlavním hrdinou je policista sloužící ve Vysočanech. První kniha se jmenuje Rychlopalba (87%). Zrovna mu uteče manželka, když se na něj obrátí jeho spolužák ze základky. Prosí ho, zda by mu mohl pomoci najít dvanáctiletou neteř, která se před několika měsíci ztratila a z její vraždy je obviněna jeho sestra, která je momentálně v blázinci. Policista souhlasí, protože si myslí, že alespoň tak nebude pořád myslet na svoje problémy. Začne znovu pátrat po okolnostech, které vedly ke zmizení děvčete. Opět skvělý černý humor a spousta akce.

Druhá kniha Křížová palba (92%) je trochu jiná. Je na ní vidět vyzrálejší rukopis spisovatele. Hlavní hrdina policista se opět snaží na vlastní pěst dotáhnout do konce případy, které se nikam nedaří posunout. Bohužel se ale připlete k akci vymahačů dluhů. Pak už je vše neskutečná jízda. Skvělé čtení.

Vojenský historik Eduard Stehlík je znám široké veřejnosti. V současnosti působí jako ředitel muzea v Lidicích. Kniha o jednom z našich nejznámějších vojáků Jan Kubiš (96%) nám připomene nejen známou událost druhé světové války, atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, ale především ukazuje Jana Kubiše jako člověka. I na základě před nedávnem objevených Kubišových osobních věcí rekonstruuje jeho život od narození až po poslední boj proti přesile v podzemí pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje. Já jsem poslouchal „audioknihu“, kterou namluvil nějaký hobík.

Ruská panenka (75%) je název seriálu a s Ruskem nemá nic společného. Nadia je na oslavě svých 36. narozenin. Svůj život si zatím dost užívala a tak doufá, že tenhle styl života ještě nějaký rok vydrží. Bohužel jí v noci přejede auto. Nadia se ocitá znovu na oslavě svých narozenin. Ať dělá co dělá, vždy této noci umírá různými možnými i nemožnými způsoby. Pak pozná Alana a zjišťuje, že jejich životy jsou provázané. Celkem zajímavý námět, ale prostě ničím více nezaujme. Hodnotil bych 65%. Viděl jsem ale pouze první sérii.

To nový britský seriál Srdcerváči (83%) je podle hodnocení skvělý a doopravdy mohu říci, že se divák u něj nenudí. Sledujeme život středoškoláků, kteří se musí vyrovnat s tím, že jsou trochu jiní, než je většinová společnost. O Charliem je známo, že je homosexuál a tak nemá život zrovna jednoduchý. Naštěstí má partu kamarádů, se kterými se zná už od základní školy. Tak jako jiní mladí lidé, ale hledá lásku. A to vůbec není s jeho sexuální orientací jednoduché. Školní ragbyové družstvo hledá do svých řad nové hráče a trenér se rozhodne oslovit právě Charlieho, pro jeho skvělý běh. Tak se pozná s Nickem a začne jejich přátelství. Srdcerváči byl původně velice známý komiks, který se dočkal seriálového zpracování. Doufejme, že je dobrou zprávou, že se očákává druhá série o životních peripetiích Charlieho a Nicka.


verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf)

klikni zde