Základní organizace Odborového sdružení železničářů stanice PRAHA VRŠOVICE Vám přináší

Web
základní odborové organizace
OSŽ Vršovice

"https://www.oszvrsovice.cz/"

Diskuze v rámci ZO
na facebooku

webu základní organizace
"https://www.facebook.com/
groups/1342497295932605/"Archiv
Zpravodaje
"http://railian.com/
Zpravodaj_archiv.html"

Kdo z vás má v chytrém telefonu aplikaci Instagram, může si nás nově najít pod jménem oszvrsovice. Nově se podařilo propojit naše webové stránky s naší skupinou na sociální síti Facebook a nově i Instagramu. Na úvodní stránce našeho webu v levém horním rohu jsou umístěny favicony sociálních sítí Facebook a Instagram. Po kliknutí na tyto favicony dojde k automatickému odkazu na naše profily na sociálních sítích.
březen 2023 (č.3), webová verze vydána 19.3.2023


Úvodní slovo


Zdravím Vás všechny v novém vydání Zpravodaje

Po zveřejnění programu divadel v únoru jsem prakticky ihned dostal zajímavý mail. Nedá mi to, abych se o jeho obsah s vámi nepodělil. Autentické části tohoto mailu jsou podtrženy. Pan, dejme tomu, že mu budu říkat Jiří, mě hned na začátku žádá o laskavost. Buďte tak laskav a strčte si program do pr… . (V originále bylo to slovo dokončeno.) Abych řekl pravdu, tak jsem uvažoval, jak to provést, protože program jsem měl jen v elektronické podobě v notebooku. Takže jsem se rozhodl, že panu Jiřímu raději nevyhovím. A tak jsem pokračoval v četbě dál.

Nejste schopný dělat nic pro lidi vzhledem k tomu co se již několik měsíců v tomhle státě děje. Pan Jiří se pravděpodobně probudil po amnézii. Jinak by si určitě všiml, že současný stav nespadl z nebe. Spoustu let tu vládla populistická vláda ANO a ČSSD. Tato koalice ve snaze o znovuzvolení rozhazovala ze státního rozpočtu peníze plnými hrstmi. Takže nejen, že nezvládla Covid, na který se pořád vymlouvala, ale dostala Českou republiku do situace, kdy tempo zadlužování bylo nejrychlejší v Evropě a hrozí, že dle zákona bude nutné zatáhnout za rozpočtovou brzdu. Vláda ANO a ČSSD tak nastartovala inflaci a pak sice ANO vyhrálo volby, ale už naštěstí nedokázalo sestavit vládu. Loni v únoru Rusko napadlo Ukrajinu a tak nová středopravicová vláda musela řešit energetickou krizi spojenou s extrémně zvýšenou inflací a dalšími výdaji z rozpočtu na pomoc občanům. Tady se vláda moc neukázala, protože špatně komunikovala s občany, takže naprostá většina lidí nepochopila, jak pomoc vlastně funguje. Také se dá poukázat na to, že pomoc měla být adresnější a ne plošná.

Pan Jiří tedy dál říká, že neděláme nic pro lidi. Naši zástupci se při kolektivním vyjednávání snažili o vyšší růst platů. Určitě jsme očekávali o jedno, dvě procenta vyšší navýšení. Tady mají odbory do budoucna ještě dost práce, aby se životní úroveň zaměstnanců dostala tam, kde jsme již jednou byli. Nutno dodat, že vláda se spíše bude snažit o zkrocení schodků státních rozpočtů, protože právě splácení narůstajícího dluhu ohromně zatěžuje rozpočet. Tady můžeme jen doufat, že se vláda nepokusí dluh smazat účelovým nepotlačováním inflace. Pak by se relativní dluh sice snížil, ale zároveň by byly zničeny úspory obyvatel této republiky.

Nevím, čí zájmy zastupujete, ale určitě ne členů. V tomto případě si dovolím tvrdit, že pokud nezastupujeme zájmy členů, pak také nevím čí. Snažíme se, aby naši členové měli maximální pomoc v rámci Zákoníku práce a Kolektivní smlouvy. Upozorňujeme zaměstnavatele na problémy zaměstnanců v provozu a snažíme se, aby byli naši členové co nejlépe ohodnoceni. To si dovolím říct zcela zodpovědně. A to, i když se v ZV jedná o zástupce ČD, ČD CARGO nebo Správy železnic.

Nepodnikáte nic proti penzijní reformě. Penzijní reforma proběhnout musí. A bude to asi bolestivý krok. Také penzijní reforma měla proběhnout už dávno. Bohužel žádná vláda na to neměla dost odvahy a tak se problém odsouval. Optimální čas, kdy byl rozpočet alespoň v minimálním přebytku už je dávno pryč. Je jen otázka, jak bude vypadat finální verze. Tady se musí dohodnou vláda s opozicí, zaměstnavateli a samozřejmě s odbory. Jinak hrozí, že bez této schody se při změně vlády bude začínat zase od začátku a mezitím budou mít nárok na důchod silné ročníky tzv. Husákových dětí. Pak to rozpočet prostě neutáhne, a protože jde o mandatorní (tzn. povinné) výdaje, bude to „konečná“.

Dávno jste měli jako odbory být slyšet a podnikat kroky k sociálnímu smíru a jednat v zájmu nejen zaměstnanců, ale i lidi v ČR. No sociální smír právě je, pokud by nebyl, vypadalo by to jako ve Francii. Odbory v ČR se právě chystají na odpor jednoduché vládní reformy, která by spočívala v dalším zvyšováním věku odchodu do důchodu, aniž by se vláda zabývala dřívějším odchodem do důchodu exponovaných zaměstnání. A tady budou doufám slyšet i drážní odbory. Noční a stresová práce určitě nikomu na zdraví nepřidává.

Neděláte nic!! Takže jsem snad napsal, že se snažíme. Naše ZO patří k organizacím, kde počet členů neustále roste a naprostá většina je s naší prací spokojena. Pokud tomu tak u někoho není, může kandidovat do ZV v příštích volbách. Proto mě velice mrzí, že pan Jiří jednal s horkou hlavou a vzdal se členství v naší organizaci.

Darmo vyžíráte jen finanční příspěvky. Sociální fond (nebo FKSP) je fond zaměstnavatele a je právě určen na to, aby se zaměstnancům zpřístupnilo kulturní a sportovní vyžití. Nevím, proč se pan Jiří rozčiluje nad tím, když tyto peníze pro lidi využíváme. Trochu jsem se rozepsal. Snad to nebylo moc dlouhé.

Pavel Čermoch
Klub seniorů naší ZO
Schůze klubu důchodců v tomto roce se konala dne 21.2.2023 opět v restauraci ,, U Kozla '' na Žižkově. Příští schůze se bude konat 21.3.2023 opět v této restauraci. Všichni jste zváni.Schůze Závodního výboru v roce 2023:duben - 11.4. Vršovice

květen - 9.5. Smíchov

červen - 6.6. změna na 20.6. Vršovice

červenec a srpen - pouze v případě nutnosti

září - 5.9. Vršovice

říjen - 10.10. Smíchov

listopad - konference - datum bude oznámeno

prosinec - 12.12. Vršovice


Akce v roce 2023, u kterých jsou už známy termíny:

14. - 15.dubna - turistický výšlap na Suchý vrch a společenský večer v pivovaru Černý medvěd v Jablonném nad Orlicí

6. - 9.června - cykloakce Konstantinovy Lázně

19. - 22.září - cykloakce Valmez

20. - 21.října - společenský večer s hudbou v Zaječí - vinný sklep Pura Vida
12.dubna 2023

bowling Zličín14.dubna 2023

Společenský večer Jablonné nad Orlicí

Trvalé nabídky :
Poukazy do Cinema City


nová cena 100,-Kč

Vstupenky do Aquaparku Barrandov
si již můžete zajistit ve Vršovicích u Petra Skrečky
(tel. 604 238 770). Jedna stojí 25,- Kč.

Pojištění škody způsobené zaměstnavateli
Kulturní tipy Pavla Čermocha na březen


Zúčtování a vyrovnání se s vlastní historií je vždy těžké. A těžké to určitě měli a mají i v Srbsku. O to zajímavější je pětidílný seriál Rodina (72%). Neškodí si před jeho shlédnutím připomenout na Wikipedii historii rozpadu Jugoslávie a dále si přečíst o zásadní roli Slobodana Miloševiče. Seriál pojednává o třech posledních dnech tohoto politika, které strávil na svobodě. Miloševič se svojí rodinou, blízkými spolupracovníky a věrnými polovojenskými jednotkami, se opevnil ve vládní vile a odmítal převzetí soudního obvinění. Snímek také ukazuje rozdělenou srbskou společnost, kdy ještě někteří Miloševiče podporovali a viděli v něm zachránce Srbska. Především jeho manželka vůbec nechápe proč by měl být její manžel zatčen. Situace je z našeho pohledu naprosto šílená. To vše podtrhuje vlastně nutnost dohody na zatčení vlády svazové Jugoslávie a vlády srbské. Skvěle dokresluje atmosféru šílená hudba a dokumentární snímky z válečného střetu v Jugoslávii. Hodnocení 72% rozhodně neodpovídá. Moje hodnocení – 89%.

Sváteční čas si můžeme připomenout s knihou norského autora Josteina Gaardera Kouzelný kalendář (86%). U nás vyšla roku 2002, v Norsku už roku 1992. Kniha je určená především dětem. Malý Jáchym najde v jednom knihkupectví zastrčený starý ručně vyrobený adventní kalendář. Každý den do 24. prosince prostřednictvím otevíraných okének kalendáře prožívá dobrodružství malé holčičky která se vydá roku 1948 za obživlým beránkem proti proudu času přes celou Evropu až do Betléma. Cestou přibírají další a další poutníky. Kniha nenásilnou formou dětem osvětlí počátky křesťanství a dějiny Evropy.

Série Evžena Bočka o aristokratce Marii je spoustě čtenářů známá. Podle těchto předloh vznikl i film a pokud je mi známo, tak se připravuje i jeho druhá část. Loni vyšlo už šesté pokračování příběhů pod názvem Aristokratka pod palbou lásky (81%). Opět se tu setkáváme se všemi postavami předchozích knih, které znovu zažívají humorné situace na zámku Kostka. Marie se v předchozím díle ocitla v milostném trojúhelníku a v tomto díle ho musí řešit.

Liga mužské moudrosti (53%) je po Skoro na mizině dalším internetovým počinem Petra Kolečka, který můžete vidět na youtube. Rozhodně se nenechte odradit nízkým hodnocením. Pět dílů po zhruba 25 minutách vám přinese spoustu nekorektní zábavy. Naráží se tu na nově pojímaný pohled na sexuální orientace a počet pohlaví, smlouvy před pohlavním stykem atd.

Minule jsem vám představil audioknihu české spisovatelky Michaely Klevisové Kroky vraha. Tentokrát se detektiv Josef Bergman rozhodne pomoci své dávné kamarádce, které zavraždí manžela na holandském ostrově Schiermonnikoogu. Audiokniha má název Ostrov šedých mnichů (83%). Skvělý a napínavý poslech.


verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf)

klikni zde