Základní organizace Odborového sdružení železničářů stanice PRAHA VRŠOVICE Vám přináší

Web
základní odborové organizace
OSŽ Vršovice

"https://www.oszvrsovice.cz/"

Diskuze v rámci ZO
na facebooku

webu základní organizace
"https://www.facebook.com/
groups/1342497295932605/"Archiv
Zpravodaje
"http://railian.com/
Zpravodaj_archiv.html"

Kdo z vás má v chytrém telefonu aplikaci Instagram, může si nás nově najít pod jménem oszvrsovice. Nově se podařilo propojit naše webové stránky s naší skupinou na sociální síti Facebook a nově i Instagramu. Na úvodní stránce našeho webu v levém horním rohu jsou umístěny favicony sociálních sítí Facebook a Instagram. Po kliknutí na tyto favicony dojde k automatickému odkazu na naše profily na sociálních sítích.
květen 2023 (č.5), webová verze vydána 14.5.2023
14. - 15.dubna - turistický výšlap na Suchý vrch a společenský večer v pivovaru Černý medvěd v Jablonném nad Orlicí


Naše ZO OSŽ uspořádala letos výlet do Jablonného nad Orlicí spojený s výšlapem na rozhlednu na Suchém vrchu a následnou exkurzi do místního pivovárku Černý Medvěd.

Odjezd z Prahy byl tentokrát nezvykle brzy rychlíkem do Ústí nad Orlicí, kde následoval přestup, neboť dále jezdí již jen osobní vlaky a bohužel jen soukromého dopravce. Deštivé počasí změnilo rozličné plány k výšlapu na rozhlednu, takže jen pár jedinců zvolilo původní trasu z Lichkova a několik dalších pak z Jablonného. Ostatní využili možnosti oběda v pivovaru a někteří pak náhradně zvolený výlet do Králík. Kdo ale na Suchý vrch dorazil, ten neprohloupil.

Rozhledna se nakonec přece jen vynořila z mlhy a hlavně byla otevřena turistická Kramářova chata s restaurací.

Samotný pivovar sídlí v městské památkové zóně a historie domu sahá až do 16. století.

Pivovarský provoz je relativně mladý a moderní, vše nerezové. Slad i kvasnice nakupují odjinud a ani klasickou spilku, zde nenajdete, takže taková co nejjednodušší výroba z polotovarů. Přesto ochutnaná piva byla dobrá, mě nejvíce oslovil klasický 12 ležák a černá 13, ale nebojí se experimentovat ani s různými ochucenými speciály. Ubytování bylo domluveno v asi 500 metrů vzdáleném hotelu Filipinum, kde někteří zakončili večer v kuželně, někteří hrou, jiní jen jako diváci (s větším množstvím zkonzumovaných nápojů se hůř hraje). Ráno pak následovala snídaně a odjezd. Dík patří Pavlu Čermochovi za organizaci, jakož i všem přeživším za účast.

A za rok doufám v ještě větším počtu zase někde jinde.

napsal a foto dodal Ondřej Kubart
Klub seniorů naší ZO
Schůze klubu důchodců se konala dne 18.4.2023 tradičně v restauraci ''U Kozla ,, na Žižkově. Do restaurace je stále velmi omezený přístup vzhledem k opravě chodníku a nyní je zde i lešení pro opravu fasády uvedeného domu, kde se nachází restaurace. Schůzi zahájil předseda pan Polák, který nás seznámil s jeho návrhem na vícedenní výlet do Kejnic, za muzikantem a zpěvákem z televizního pořadu Šlágr, panem Naušem. Celou tuto akci organizuje pan Polák, předpokládaný termín je konec června. Na příští schůzi nás bude pan Polák podrobněji informovat o plánované akci. Po krátké diskuzi byla schůze ukončena a rozešli jsme se. Příští schůze klubu důchodců se koná opět v této restauraci dne 16.5.2023. Všichni jste zváni.

zapsala Vlasta ŠulcováSchůze Závodního výboru v roce 2023:
červen - 6.6. změna na 20.6. Vršovice

červenec a srpen - pouze v případě nutnosti

září - 5.9. Vršovice

říjen - 10.10. Smíchov

listopad - konference - datum bude oznámeno

prosinec - 12.12. Vršovice


Akce v roce 2023, u kterých jsou už známy termíny:

6. - 9.června - cykloakce Konstantinovy Lázně

19. - 22.září - cykloakce Valmez

20. - 21.října - společenský večer s hudbou v Zaječí - vinný sklep Pura Vida
6. - 9.června 2023

Cyklistický výlet do Kostantinových lázníTrvalé nabídky :
Poukazy do Cinema City


nová cena 100,-Kč

Vstupenky do Aquaparku Barrandov
si již můžete zajistit ve Vršovicích u Petra Skrečky
(tel. 604 238 770). Jedna stojí 25,- Kč.

Pojištění škody způsobené zaměstnavateli
Kulturní tipy Pavla Čermocha na květen


Tentokrát začnu slovenským seriálem Svätý Max (57%) s českými herci v hlavních rolích. Zhlédnete především deset pohodových humorných příběhů o dvou podvodnících. Max a jeho bratr, kterého hraje Adam Mišík, žijí v Bratislavě a protloukají se drobnými krádežemi a podvody. Jednou se Max převleče ve vlaku za revizora a kontroluje jízdenky. Přitom krade cestujícím peněženky a cennosti. Než stačí vystoupit, na krádeže se přijde a Maxovi nezbývá než se obléci do kněžského šatu po mrtvém faráři, který zemřel v jednom z kupé vlaku. Na faráře už na nádraží čekají, protože je to nový farář v městečku. A protože se zatím jeho bratrovi nepodařil v Bratislavě obchod s místním mafiánem, rozhodne se Max, že bude hrát velebného pána dál.

Audioknihu od české spisovatelky Michaely Klevisové představuji už potřetí. Tentokrát si detektiv Bergman jede odpočinout do Norska. Moc se mu to nepodaří, protože se při lovu ryb připlete k vyšetřování vraždy mladé ženy. Děj se odehrává v malé odlehlé vesnici, kde se všichni znají. Podezřelí jsou tedy prakticky všichni. A co má zavražděná společného s Ann-Solveig, která před lety skočila i s dítětem z útesu? Opět čte Kristýna Kociánová a audiokniha se jmenuje Zmizelá v mlze (kniha 83%).

Už před deseti lety vyšla kniha Civilizace a dějiny (90%), která si klade za cíl seznámit ve zkratce čtenáře s dějinami lidské civilizace, dějinami válek, dějinami různých náboženství, ekonomie atd. Knihu sepsali přední čeští odborníci v jednotlivých odvětvích historie. Naštěstí psali knihu vědci a ne politici, takže kniha je doopravdy skvělým a pravdivým pohledem na dějiny. Na ty dějiny, které se v poslední době stávají (především v zahraničí) až moc politicky korektní. Skvělé, ale nikoliv jednoduché čtení.

Douglas Preston dobrodružnou literaturu psát umí. Důkazem je i jeho kniha Mayský kodex (83%). Americký milionář se rozhodne před svou smrtí své tři syny trochu potrápit. Proto se odebere i s dědictvím do honduraského pralesa a tam se chce nechat pohřbít v prakticky neznámém mayském komplexu. Jeho synové se rozhodnou z různých důvodů o své dědictví zabojovat a svého otce najít. Příběh je trochu prvoplánový a od začátku tušíte jak kniha dopadne. Prostě oddechovka – 74%.


verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf)

klikni zde