Základní organizace Odborového sdružení železničářů stanice PRAHA VRŠOVICE Vám přináší

Web
základní odborové organizace
OSŽ Vršovice

"https://www.oszvrsovice.cz/"

Diskuze v rámci ZO
na facebooku

webu základní organizace
"https://www.facebook.com/
groups/1342497295932605/"Archiv
Zpravodaje
"http://railian.com/
Zpravodaj_archiv.html"

Kdo z vás má v chytrém telefonu aplikaci Instagram, může si nás nově najít pod jménem oszvrsovice. Naše webové stránky jsou propojeny s naší skupinou na sociální síti Facebook a Instagramu. Na úvodní stránce našeho webu v levém horním rohu jsou umístěny favicony sociálních sítí Facebook a Instagram. Po kliknutí na tyto favicony dojde k automatickému odkazu na naše profily na sociálních sítích.
listopad 2023 (č.11), webová verze vydána 26.11.2023
Konference naší ZO

Dne 21. listopadu 2023 od 14 hod se v kulturním sále na nádraží v Praze Libni uskutečnila konference, která proběhla podle stanoveného programu.

Nejprve předseda ZO Kácovský uvítal přítomné členy a hosty ze strany zaměstnavatelů - za ČD dorazil přednosta ŽST Praha Smíchov pan Pavlík, za ČD Cargo ředitel PJ Praha pan Kašpar. Proběhla volba mandátové a návrhové komise, schválil se program konference. Předseda měl projev, poté vystoupili hosté. Schválil se návrh rozpočtu na rok 2024 a účetní uzávěrka za rok 2022. Následovala diskuze. Mandátová komise potvrdila usnášeníschopnost konference a návrhová komise přednesla závěrečné usnesení. Předseda ukončil oficiální část konference a následovalo občerstvení a volná zábava.

foto dodal Petr Skrečka

Schůze Závodního výboru v roce 2023:
prosinec - 12.12. Vršovice změna místa: Libeň, kulturní sál


Chystané akce :2.prosince 2023

Mikulášský vlak


Kola v roce 2024

předběžné termíny:

4.-7.června Letohrad

17.-20.září TišnovTrvalé nabídky :
Pojištění odpovědnosti zaměstnance
Kulturní tipy Pavla Čermocha na listopad


Od knihy Hypotéza lásky (86%) spisovatelky Ali Hazelwood jsem čekal něco úplně jiného. Na knize je napsáno Senzace Tik Toku a kniha se v prodejnách uvádí jako romantická komedie, která zbořila sociální sítě. Takže jsem se těšil, že se zasměju u odpočinkové knihy. Navíc jsem si vybral variantu ve slovenštině. Prostě jednou za rok, dva si nějakou knihu dám ve slovenštině. Ale ke knize. Hlavní hrdinka Olive dělá doktorandské studium na Stanfordu a jelikož chce umožnit vztah svého bývalého přítele s její nejlepší kamarádkou, vrhne se na chodbě školy okolo krku nejbližšímu chlapovi, který jde kolem. Bohužel je to málo oblíbený profesor. Pokud jste někdy viděli prvorepublikové romantické filmy s Oldřichem Novým, pak vězte, že proti knize Hypotéza lásky jsou to díla aspirující přinejlepším na Oskara ze scénář. Olive, které je tuším dvacet šest, se chová a jedná jako dvanáctiletá. Tedy první půlku knihy. Zasmát se můžu jedině sobě, že jsem to dočetl do konce.

To kniha britského spisovatele Matta Haiga Půlnoční knihovna (81%) je jiné kafe. Nora se utápí v sebelítosti, protože si myslí, že její život je jeden velký průšvih. Na co sáhne to zkazí a všechna její zásadní životní rozhodnutí byla špatná. Jednoho večera se rozhodne skoncovat se životem. To se jí podaří jen napůl. Ocitne se v půlnoční knihovně, kde se může rozhodnout, který život je pro ni ten nejlepší. Uvědomí si, že každé naše rozhodnutí ovlivňuje nejen náš život, ale i osudy ostatních lidí. Skvělá kniha.

Před zhruba čtyřmi lety jsem o prázdninách přečetl první čtyřdílnou sérii Harry Turtledova o útoku civilizace ještěrů na Zemi v době II. Světové války. Druhá čtyřdílná série vypráví o příletu kolonizačních lodí ještěrů po dvaceti letech. Překvapením pro ně je, že Země není podrobená dobyvatelskou flotilou. Pod plnou kontrolou je pouze Afrika a Austrálie. Tři supervelmoci Německá říše, SSSR a USA vlastní atomové zbraně a pro Rasu ještěrů jsou velkou hrozbou. Jednotlivé díly - Druhý kontakt (87%), Dolů k Zemi (88%), Svět po otřesech (89%) a K Domovu (83%) nás provedou boji o budoucnost lidstva. Možná by stačily tři díly, je to trochu moc uměle natahované, ale i tak skvělé čtení.

Kniha Iana McEwana Pokání (86%) nás zavede do Británie před II. světovou válkou. Třináctiletá Briony žije na rodinném sídle a tak se těší na své dva starší sourozence, kteří normálně bydlí ne vysokoškolské koleji. Briony chce být spisovatelkou a tak si neustále vymýšlí zápletky a příběhy. Do venkovského rodinného sídla přijíždí i tři sourozenci, děti matčiny sestry, kteří zde musí trávit nějaký čas, než se vrátí jejich matka z Evropy. Ve své dětské fantazii vidí Briony skutečnost úplně jinak, než jaká je doopravdy. To zapříčiní nepochopení a následnou rodinnou katastrofu. Skvělá kniha, které jsem ze začátku moc nevěřil, ale doopravdy stojí za přečtení.

Kniha Hodiny (84%) Michaela Cunninghama je ověnčena Pulitzerovou cenou a dostala v USA spoustu titulů kniha roku 1998. V té době možná mohla zaujmout. Popisuje tři příběhy z prostředí LGBT komunity. Na mě působí jako velice nudná kniha o depresích. Prakticky se tu nic neděje a stále čekáte, kde se příběhy protnou, protože se odehrávají ve třech časových rovinách. Asi nejsem cílová skupina, i když pochybuju, že nějaká cílová skupina v současnosti existuje.


verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf)

zde klikni