Základní organizace Odborového sdružení železničářů stanice PRAHA VRŠOVICE Vám přináší
Zdravím Vás všechny v novém vydání Zpravodaje
Nebudu tady vyjmenovávat všechny naše benefity, jelikož někde dole pod tímto textem je najdete v podobě vkusných plakátků. Chci psát o tom, co mi vadí. Vadí mi macešský přístup Středočeského kraje (potažmo ROPIDU, IDSK) k naší trati č.210 neboli dolního Pacifiku, Modřance, Dobříšce.
Myslím, že netřeba ji představovat. Všichni ji znáte a mnozí jste na ni sloužili a někteří z nás na ní dosud slouží. O co tedy jde.
Již druhým rokem valná část dobříšských vlaků v pracovní dny končí v Čisovicích. Dál prý jezdí málo cestujících a tak vlaky slíbil kraj nahradit autobusy. Zajímalo by mě kde ty autobusy jsou? No mezi Čisovicemi a Dobříší je nenajdete. V Čisovicích okolo nádraží jezdí příměstská linka 449 Bratřínov – Mníšek. Jenže - ouha - přípoje nejsou! A když se tak koukám do jízdního řádu té 449 a vlaku, tak se nemůže zbavit dojmu, že schválně. Posuďte sami.
Přijede-li končící vlak do Čisovic, tak autobus směr Mníšek odjíždí z asi 150 metrů vzdálené zastávky za 1-2 minuty. Někdy se to stihnout dá. Někdy. A ještě lepší je to obráceně. Autobus od Mníšku přijíždí minutu po odjezdu vlaku směr Praha. A pro úplnost, ta linka 449 má ještě druhou trasu: Mníšek - Čisovice - Bojov - Jíloviště, kdy v trase Čisovice - Bojov vede souběžně s vlakem. A z těch pár spojů co tam jezdí, dva spoje odjíždí z Čisovic směr Bojov ve stejnou minutu jako vlak a dva spoje odjíždí pět minut po odjezdu vlaku!
České dráhy přišli o cestující z úseku Dobříš - Rymaně. Tito cestující teď ve vlacích chybí. A já se bojím že kraj brzy řekne, že v těch vlacích do/z Čisovic jezdí málo lidí a že trasy zkrátí. Třeba jen do Vraného, nebo je zruší úplně, protože těch cestujících do Vraného bude pro kraj taky málo. Začarovaný kruh. No a úspěšný loňský začátek likvidace dobříšské větve pokračuje letos i na té čerčanské.
Zde došlo k „revoluci“ v úseku mezi Jílovým a Čerčany v důsledku změn časových poloh vlaků na hlavní trati Praha - Tábor. Některé změny jsou mírně pozitivní: odpoledním vlakům do Prahy se zkrátil pobyt v Jílovém z 24 na 12 minut a dopoledním vlakům do Čerčan pobyt v Týnci o 16 minut.
Jsou tu však i negativa. Odpoledním vlakům do Čerčan se v Týnci prodloužil pobyt o 14 minut, ale hlavně - tři sedlové vlaky do Prahy (9010,9012,9014) mají pobyt v Jílovém takřka neuvěřitelných 72 minut! Dodávám, že zcela zbytečně. Takto se vyhánějí lidi z vlaků. Možná je to záměr. Přitom náprava by nebyla nijak složitá. Stačilo by přejít v Týnci na odpolední koncept. Pravda vlakům do Čerčan by se výrazně v Týnci prodloužil pobyt z 8 na 38 minut, ale zase by se získaly přípoje v Čerčanech, které teď nejsou! A ty tři vlaky do Prahy by z Čerčan odjížděly o hodinu později. Těch 12 minut by mohly odstát nejlépe v Týnci a nebo v horším případě v Jílovém. V trase Týnec - Jílové vede souběžně s vlakem též autobusová linka 752 (Benešov - Týnec - Jílové) kde mnohdy vlaky a autobusy jezdí brzy po sobě. Zde vlak prohrává, neboť vlakové zastávky jsou na okraji obcí, kdežto autobus jede centrem a má víc zastávek.
Ač to takhle vypadá neradostně, nemusí být tak zle. Obce na čerčanské větvi tratě se proti dlouhým pobytům vlaků v Jílovém bouří a proslýchá se, že by k nějakým úpravám k lepšímu mělo dojít. A na dobřískou trať zadal kraj Drážďanské univerzitě vypracovat studii proveditelnosti na vlakotramvaj. Tak uvidíme.
Michal Jareš, výpravčí z Vraného nad Vltavou.
První schůze klubu důchodců v tomto roce se konala dne 17.1.2023 opět v restauraci ,, U Kozla '' na Žižkově. Účast byla poměrně vysoká,ale schází se stále jen ti samí členové-ostatní pro nemoc a vyšší věk se již nezúčastňují. Schůzi zahájil předseda pan Polák,poté předal slovo panu Kácovskému. Ten nás seznámil se současným stavem a novinkami u ČD. Pokladní vybrala od posledních členů příspěvky na tento rok. Po následující diskusi byla schůze ukončena. Příští schůze se bude konat 21.2.2023 opět v této restauraci. Všichni jste zváni. zapsala Vlasta Šulcová |
---|
březen - 7.3. Vršovice |
duben - 11.4. Vršovice |
květen - 9.5. Smíchov |
červen - 6.6. Vršovice |
červenec a srpen - pouze v případě nutnosti |
září - 5.9. Vršovice |
říjen - 10.10. Smíchov |
listopad - konference - datum bude oznámeno |
prosinec - 12.12. Vršovice |
Členům naší ZO se vyplácí příspěvek na režijní výhody. Možná ho už někdo obdržel od svých zástupců v ZV. Stejně jako loni můžete kontaktovat Petra Skrečku na
tel:+420 604238770 a dojednat si zaslání příspěvku na váš bankovní účet. |
---|
14. - 15.dubna - turistický výšlap na Suchý vrch a společenský večer v pivovaru Černý medvěd v Jablonném nad Orlicí |
6. - 9.června - cykloakce Konstantinovy Lázně |
19. - 22.září - cykloakce Valmez |
20. - 21.října - společenský večer s hudbou v Zaječí - vinný sklep Pura Vida |
Vstupenky do Aquaparku Barrandov
|
---|
Doba je těžká a tak kdekdo z nás si raději přečte něco povzbudivého nebo rovnou humorného. Proto jsem hledal něco podobného jako je u nás populární série knih o aristokratce od Evžena Bočka. Do oka mi padla série o městečku Mitford a jeho obyvatelích od americké spisovatelky Jan Karonové. Hodnocení prvních knih vysoko nad 80 procent slibovalo dobrou zábavu. První díl se jmenuje U nás v Mitfordu (84%). Hlavní hrdina je místní farář, kterého si adoptoval toulavý pes. Mitford je malé městečko kde se prakticky nic neděje. Ale totálně nic zajímavého. Prostě nuda. Dočetl jsem na stránku 70 a přestal jsem vnímat děj a ani jsem se ho nesnažil pochopit. Farář se pořád modlil a mluvil o ničem s obyvateli městečka. Tady jsem se podíval znovu na hodnocení na Databázi knih. Série má třináct pokračování a knihy u nás vycházely od roku 1997 do roku 2016, kdy vyšel poslední díl. Podíval jsem se na recenze. Skvělé. Tak jsem asi „divnej“. Aha stačí v recenzích sjet trochu dolů a nejsem „divnej“. Tedy jsem, ale takových, kteří hodnotí knihu stejně jako já a prostě ji nedočetli, je víc. Další knihy série nebudu ani pokoušet. Jediné plus jsou kouzelné ilustrace Adolfa Borna.
Michaela Klevisová je česká spisovatelka, která se věnuje detektivnímu žánru. Proslula sérií příběhů o detektivu Bergmanovi. Dnes čítá série už sedm pokračování. První část s názvem Kroky vraha (kniha 82%) vyšla roku 2022 též jako audiokniha. Na okraji Prahy v parku byla zavražděna mladá dívka. Julie Kellerová, která žije nedaleko místa činu sama jen se svými kočkami si uvědomí při vyšetřování případu policií, že oběť je velice podobná její dceři, která se k ní zrovna nastěhovala. Důvodem návratu jsou navíc dceřiny obrovské dluhy. Audiokniha je čtena příjemným hlasem Kristýny Kociánové a nudit se určitě nebudete.
Kniha norského spisovatele Josteina Gaardera Dívka s pomeranči (84%) je určena především teenagerům. Ale to vůbec nevadí, protože tuto poměrně útlou knihu si může přečíst každý a kniha ho rozhodně nezklame. Georgovi zemřel otec, když byl hodně malý a tak si ho moc nepamatuje. V současnosti je mu už patnáct a jeho matka je znovu provdaná. K překvapení všech se po jedenácti letech najde ve starém kočárku na jejich chatě zalepený dopis, který tam schoval před svou smrtí jeho otec a doufal, že si ho přečte až bude velký.
Černá hra (84%) od známého slovenského spisovatele Jozefa Kariky je první částí trilogie o mafii na Slovensku. Po roce 1989 se příležitosti chytí bývalí příslušníci StB a jejich agenti, veksláci a propuštění násilníci. Stávají se z nich drogoví dealeři, podnikatelé a vymahači výpalného. Snaha po větších ziscích vede k větší brutálnosti a podnikání za hranicí zákona. Jejich moc se nakonec propojí s vládnoucí stranou po roku 1993. Ne každý to zvládne a ne každý to přežije. Drsné čtení.
verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf)
klikni zde