Základní organizace Odborového sdružení železničářů stanice PRAHA VRŠOVICE Vám přináší

Web
základní odborové organizace
OSŽ Vršovice

"https://www.oszvrsovice.cz/"

Diskuze v rámci ZO
na facebooku

webu základní organizace
"https://www.facebook.com/
groups/1342497295932605/"Archiv
Zpravodaje
"http://railian.com/
Zpravodaj_archiv.html"

Kdo z vás má v chytrém telefonu aplikaci Instagram, může si nás nově najít pod jménem oszvrsovice. Nově se podařilo propojit naše webové stránky s naší skupinou na sociální síti Facebook a nově i Instagramu. Na úvodní stránce našeho webu v levém horním rohu jsou umístěny favicony sociálních sítí Facebook a Instagram. Po kliknutí na tyto favicony dojde k automatickému odkazu na naše profily na sociálních sítích.
září 2023 (č.9), webová verze vydána 14.9.2023
Exkurze v Řízení letového provozu v Jenči


Jednoho červnového slunného rána se sešlo několik členů OSŽ žst. Praha-Vršovice na Zličíně, aby se vydali příměstským busem linky 386. Cílem byla zastávka Jeneč, vysílací středisko, resp. blízké Řízení letového provozu. Exkurze tu nedělají často, o to více si zaslouží poděkování kolega Jarda Hrozek, t.č. výpravčí v Běchovicích, kterému se exkurzi podařilo zajistit.

Po nezbytné kontrole osobních dokladů a zavazadel (ano, jako na letišti) si nás vyzvedl náš průvodce, pan Křiklan. Na velkém LCD monitoru hned u recepce jsme se mohli dozvědět, že z/do Prahy měla nejvíce letů v měsíci „naše“ společnost Smartwings, ale zdatně jí na záda funí irský Ryanair, který se však udržuje na prvním místě v počtu letadel, která přelétají území ČR, ostatní společnosti již jsou s větším odstupem, viz fotografie.

Celá vstupní hala s recepcí působí příjemným vzdušným dojmem, nechybí mnoho zeleně, dekoru dřeva apod. Záhy se k nám připojil ještě pan Dočkal, provozní ředitel. Dozvěděli jsme se základní fakta o výstavbě nového ŘLP zde v Jenči, u modelu celého areálu jsme diskutovali o designu jednotlivých budov, o počtu zaměstnanců, o vybavení.

Záhy jsme se přesunuli do zadní části, do menší konferenční místnosti, odkud jsme měli krásný výhled na jednotlivá řídící pracoviště a jejich řídící zaměstnance.

Z pohledu poskytování služeb se řízení letového provozu dělí na:
Oblastní službu řízení – řídící mají na starosti především letadla přelétávající naši republiku. Prostor je horizontálně rozdělen do třech segmentů (západní, severní a jižní část) a dále do čtyřech výškových vrstev. Teoreticky tak může vzniknout až 12 pracovišť, ze kterých je řízen letový provoz nad ČR. Každé takové pracoviště je pak obsazeno dvěma řídícími.
Přibližovací službu řízení – úkolem řídících je bezpečně „vykřižovat“ letadla směřující na i z jednotlivých letišť (Praha, Brno, Otrava a Karlovy Vary). Letadla se k sobě nesmí přiblížit na vzdálenost menší než 10 km horizontálně (v blízkosti letiště možno i 6 km) anebo 300 m vertikálně. Velikost prostoru odpovědnosti je závislá na hustotě provozu na letišti a v případě Prahy tedy sahá cca do vzdálenosti 70 km od letiště do výšky 5 km.
Letištní službu řízení – řídící na letištní řídící věži zodpovídá za bezpečný provoz letadel a všech dalších prostředků na provozních plochách a i provozu letadel v blízkosti daného letiště.

Samostatnou kapitolou pak jsou armádní lety, armáda má zde své zaměstnance, kteří spolupracují a koordinují provoz a využívání vzdušného prostoru s civilními řídícími letového provozu.
V současné době je na ŘLP zaměstnáno něco málo přes 1000 zaměstnanců, z toho je cca 320 řídících, z nichž je 12 % žen. Výcvik nových řídích je poměrně náročný, trvá standardně dva roky a před získáním licence je podmínkou úspěšně složit několik zkoušek. Pokud se někdo rozhodne dát výpověď dříve než po pěti letech, musí částečně firmě náklady na jeho výcvik kompenzovat.

ŘLP patří pod Ministerstvo dopravy a na svůj provoz si vydělá především z poplatků za přelety letadel, pro příklad uveďme, že „běžný“ Airbus A380 na lince z Amsterdamu do Dubaje zaplatí za přelet České Republiky téměř dvacet tisíc korun. Jedno z dalších zajímavých čísel značí absolutní počet přeletů přes ČR, v červnu jsme se pohybovali na cca 2300 přeletech za 24 hodin, zatímco před epidemií covidu a uzavřením vzdušného prostoru v Rusku a na Ukrajině se jednalo o cca 3000 přeletů denně.

To na simulátoru, kde se necvičí pouze adepti na tuto profesi, ale rovněž i kvalifikovaní řídící, není o letový „simulovaný“ provoz nouze. Zatímco se na několika pracovištích cvičí noví řídící s instruktory zvládat nestandardní situace v letovém provozu, v jiné části sálu probíhá rekvalifikační výcvik dvou nových „pseudopilotů“. To jsou lidé, kteří řídícím simulují provoz letadel tak, aby celkový dojem co nejvíce odpovídal realitě.

Exkurze byla velice zajímavá, u vstupu jsem očekával, že se zdržíme max. dvě hodiny, nakonec někteří z nás odcházeli až ve čtrnáct hodin (a přišli jsme v devět ráno)…
Velký dík patří oběma pánům – Křiklanovi i Dočkalovi za mnoho poutavých informací, doplnění fotografií a věřím, že kolegy z ŘLP budeme moci přivítat brzy na našem pražském CDP.
Závěrem si dovolím zveřejnit odkaz na stránky ŘLP – www.rlp.cz a dále na jedno populární video, které na příkladu letu A380 do a z Prahy ilustruje práci řídících: https://www.youtube.com/watch?v=q_LSfxfgH3s

napsal a foto dodal Jarda Kučera

Schůze Závodního výboru v roce 2023:
říjen - 10.10. Smíchov

listopad - konference - datum bude oznámeno

prosinec - 12.12. Vršovice


Chystané akce :20.října 2023

Sklípek ZaječíTrvalé nabídky :
Pojištění škody způsobené zaměstnavateli
Kulturní tipy Pavla Čermocha na září


Český spisovatel Jan Bauer píše povětšinou historické příběhy, přibližující minulé události široké veřejnosti. Na svém kontě už má téměř 200 knih. Některé jsem vám už v minulosti představil. Kniha Tajnosti královských trůnů aneb Milenky, levobočci a nevěry (73%) je vlastně takový bulvár o šlechtických rodech nejen u nás, ale po celé Evropě. Pokud znáte (tak jako já) jen hlavní proud českých a evropských dějin a souvisejících postav, tak se v knize budete často ztrácet. Autor skáče nejen z jednoho šlechtického rodu na druhý, ale i staletími. Přesto je to zajímavé čtení, z kterého si odnesete poučení, že i královští levobočci měli v historii důležité místo.

Další skvělá detektivka české spisovatelky Michaely Klevisové. Tentokrát detektiv Bergman vyšetřuje vraždu realitní makléřky v Praze. Za několik měsíců je zavražděna další realitní makléřka. Tentokrát v Beskydech. Bergman se se svojí parťačkou rozjede na východ republiky a přebírá vyšetřování i zdejší vraždy. Je přesvědčen, že vrah musí být stejný. Seznamuje se s místními, kteří jsou rádi za život v klidu uprostřed přírody. Naproti nim se někteří zbohatlíci snaží tu pohodu zpeněžit. Audioknihu Sněžný měsíc (85%) čte opět Krystýna Kociánová.

Tchaj-pan (92%) je prostřední částí Asijské trilogie Jamese Clavella. Tento díl nás zavede do první poloviny 19. století, kdy se evropské země snaží o větší vliv na asijském kontinentu. Británie, USA, Portugalsko i Španělsko se snaží obchodně urvat co největší podíl vlivu na světu uzavřené Číně. Do hry se překvapivě snaží dostat i Rusko. Tchaj-pan je vlastně čínský název pro ředitele společnosti. Vedoucím britské obchodní společnosti je Dirk Struan. Ten svůj obchod vybudoval na opiu a čaji. Britové se pak snaží vytvořit obchodní zázemí, které na nepřátelské pevnině není možný. A tak Britové obsadí strategický ostrov Hongkong. Dirk Struan se musí vypořádat se spoustou mocenských, politických, zdravotních i osobních problémů, než stane na vrcholu mocenského žebříčku. Skvělá kniha.

Kniha Anity Moorjani Musela jsem zemřít (78%) je osobní výpověď mladé ženy, která vyhrála boj s rakovinou. Nevím co jsem si přesně představoval čtením této knihy, ale rozhodně ne to co kniha skutečně představovala. To je přesvědčit čtenáře o tom, že spisovatelka nahlédla do všeobjímajícího ráje, kde je vše odpuštěno a všichni všechny milují atd. Vydržel jsem to jen asi na stranu třicet a to jsem ještě přeskakoval. Takové bláboly kdy autorka zmiňuje těžké dětství, protože na ní působily tři kultury (křesťanství, budhismus a hinduismus) a to mělo za následek rakovinu v dospělosti, fakt nemusím číst.

Kniha českého spisovatele Tomáše Zářeckého 15 minus (87%) navazuje na populární literaturu, filmy i skutečná televizní reality show, kdy se musí skupina lidí vypořádat s nástrahami přírody. V knize je skupina patnácti mladých lidí z celého světa vysazena na pobřeží a musí se dostat jen s pomocí mapy a kompasu přes území, kde na ně čeká spoustu nástrah na místo, kde je opět vyzvedne vrtulník a přeživší si rozdělí obrovskou sumu peněz o kterou se hraje. Don se přihlásil do soutěže, protože chce zachránit svého otce, který je těžce nemocný a potřebuje nákladnou operaci. Záhy je konfrontován s ostatními, kteří tak vznešený cíl rozhodně nemají. Setkává se tu z různými dobrodruhy i naivními jednotlivci s jejich představami a taktikami, které jednotlivý soutěžící mají. V průběhu reality show je dovoleno prakticky vše a někteří toho hned využívají. Od knihy se neodtrhnete. Je skvěle napsaná i když slabší povahy varuji rovnou. Příběh je neskutečně brutální, kde prakticky neexistují žádná tabu.

Tentokrát představím seriál TV Nova, na který se můžete podívat prozatím jen na Voyu. Jedná se o český rodinný seriál Sex O Clock (69%). Zatím desetidílný příběh, jehož jednotlivé díly mají okolo 35 minut, vypravuje o peripetiích jedné rodiny ve Zlíně. I když to má být komedie, tak se moc nezasmějete, ale to vůbec nevadí. Hlavním hrdinou je patnáctiletý Adam, který závodně tancuje. Hned v prvním díle si musí zvykat na novou ambiciózní partnerku, která navíc chodí s jeho nejlepším kamarádem. Doma se dozví, že se rodiče rozvádějí, protože jeho otec zjistil, že je gay. Aby toho nebylo málo jeho jen o rok starší sestra je těhotná. Seriál vypráví o mladých lidech, kteří řeší milostné peripetie, kamarádství, šikanu a přitom ač ještě nedospělí, se často musí chovat dospěleji než dospělí.


verze Zpravodaje pro tisk (formát pdf)

klikni zde